Evinizin tadilatı için ne kadar bütçe ayırmalısınız?

Request quote

Invalid number. Please check the country code, prefix and phone number
By clicking 'Send' I confirm I have read the Privacy Policy & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future.

Evinizin tadilatı için ne kadar bütçe ayırmalısınız?

Homify TR Homify TR
by Evinin Ustası Eclectic
Loading admin actions …

İçinde yaşadığımız evler, değişmez birer varlık değiller elbette ve aksine, yıllar geçtikçe yıpranıyor, eskiyor, fonksiyonel özelliklerinde aksaklıklar çıkmaya başlıyor ve bazı yenilemelere ihtiyaç duyuyorlar. Tadilat yaptırmak da işte bunun için oldukça yaygın bir faaliyet. Tabii tadilat yaptırmak yalnızca yaşadıkları evleri yenileyenler için değil, bir süredir içinde yaşam olmayan eski evleri satın alanlar için de vazgeçilmez oluyor haliyle. Üstelik emlak fiyatlarının artmasıyla yeni binalardan daire almak yerine eski evleri satın alıp içlerini yenilemek bugünlerde en çok başvurulan ekonomik yöntemlerden. Üstelik eski bir evin içini komple yenilediğinizde her şeyi de kendi zevkinize göre yaptırma imkanınız oluyor. 

Tabii eski bir evi yenilerken en çok kafa karıştıran sorunlardan biri de yenileme masraflarının ne kadara mal olacağı hakkında kesin bir bilgi sahibi olmanın imkansızlığıdır. Bu da sizi özellikle ev satın alma süreçlerinde yorabilir ve zorlayabilir. Bu yazımızda size bu konuda genel bir bilgi vermeye çalışacağız. Tabii tadilat fiyatlarının her eve, her bölgeye ve her istenilen özelliğe göre de değiştiğini de unutmamak gerekir. Dolayısıyla bir evin tadilatının ne kadara mal olacağını söylemek mümkün değil; ama aşağı yukarı nasıl hesap yapacağınız ve hesabınızı yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında ipuçları verebiliriz.  

(Daha kesin maliyet bilgisi edinmek için söz konusu ev projenizin ayrıntılarını sayfalarımızda yer alan profesyonel firmalar ile paylaşarak onlardan yenileme ücretlerine dair ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.)

Listeleme

Öncelikle bütçenizi doğru hesap edebilmek ve sürprizlerle karşılaşmamak için elinize bir kalem kağıt alıp evinizde değiştirmek istediğiniz her şeyi listelemelisiniz. Bu yalnızca eski bir ev satın alıp yeniletenler için değil, içinde yaşadığı evi ya da evin bir kısmını yenilemek isteyenler için de geçerli elbette. Örneğin yalnızca mutfağınızı değiştirmek istiyorsanız fayanslar, zemin döşemeleri, mutfak dolapları, lavabo ünitesi, su tesisatı gibi değişmesini istediğiniz her şeyi, ölçüleriyle listelemelisiniz ki ortalama malzeme fiyatlarını toplayarak ayırmanız gereken bütçe hakkında fikir sahibi olabilesiniz.

Toplu halde daha ekonomik ve kolay

Tek bir odayı ya da evinizin belirli bir bölgesini tadilattan geçirmek çok daha kolay bir iş gibi görünebilir ama emin olun ihtiyacınız olan değişimlerin listesini yapmak, malzemeleri bu listeye göre seçmek ve profesyonellerle bu liste doğrultusunda konuşmak işinizi bir hayli kolaylaştıracaktır. Birden fazla odayı ya da tüm evi tadilattan geçirmek ise zaten çok dikkatli bir planlama, hazırlık ve bütçeleme gerektirir. Ama iyi haber şu: Aynı anda birden fazla odayı yenilemek önemli miktarda zaman ve para tasarrufu sağlayacaktır. Bu yüzden eğer aklınızda bir odayı bu yaz, diğerini öteki yaz yeniletmek gibi bir fikir varsa, bizim tavsiyemiz, belki biraz da bekleyerek bütün yenileme işlemlerini aynı zamana denk getirmenizdir. Birden fazla alanın tadilatı emek gücü, proje verimliliği ve malzeme maliyetini toplamda azaltacaktır.

Bütçe hesaplama

Gelelim maliyet hesabına. Bir evin tadilatının tam olarak kaça mal olacağını tahmin etmek oldukça zor bir iş pek tabii ki. Söz konusu yaşam alanlarının her birinin büyüklüğü, şekli, kullanılacak malzemelerin kalitesi, işçiliği satın aldığınız firmanın ve ustaların deneyimli olup olmamaları, elektrik ve su tesisatı gibi yıkıcı yenileme işlemlerinin de tadilata dahil olup olmayacağı gibi projenin toplam bedelini ve sürecin zorluğunu belirleyen pek çok faktör ve çok sayıda varyasyondan söz edebiliriz. Gelgelelim size iyi bir başlangıç noktası oluşturabilmek adına, ortalama malzeme ve işçilik ücretleri hakkında genel bir bilgi vermeye çalışacağız. Tabii bu ücretlerin bulunduğunuz şehre göre değişiklik gösterebileceğini de unutmayın. Ve her zaman tadilat için bütçe ayırırken malzemeler için birkaç farklı yapı marketten ve uygulama için de farklı firmalardan teklif alın. Tabii fiyat tekliflerini aldıktan sonra ayırdığınız bütçenin en az yüzde 10’u kadar bir miktarı da ekstra masraflar ve olası sürprizler için ayırmanızı tavsiye ediyoruz.

Duvarlar

Yenileme denilince ilk aklımıza gelen şey elbetteki yaşam alanlarının duvarları oluyor. Evlerimizde yoğun bir tadilat söz konusu olmasa bile duvarların tamiri ve boyanması odalara yepyeni ve ferah bir katkıda bulunur ve atmosferi yeniler. Türkiye’de de bu yüzden birkaç senede bir evleri boyatmak neredeyse bir gelenektir diyebiliriz. Evinizin duvarları ve tavanı için malzeme fiyatları evin ve odaların büyüklüğü ve kullanılacak boyanın da kalitesine göre 200 ila 750 TL arasında değişebilir. İşçilik fiyatını da metrekareye göre 300 ila 1200 TL arası diye düşünebilirsiniz. Kısacası 50 metre ya da daha küçük 1+1 bir dairenin boya işlemi yaklaşık 500 TL tutacaktır.

Zemin

Duvarlardan sonra odalar için en çok yaptırılan tadilat unsurlarından bir diğeri de zemin döşemelerini yeniletmek oluyor tabii ki. Zemin döşemeleri söz konusu olduğunda da pek çok farklı seçenekten bahsetmek mümkün; rabıta, lamine, taş gibi farklı malzemeler farklı maliyetler ortaya çıkaracaktır. Ancak bugünün modern evlerinde en çok tercih edilen ve hem ekonomik olarak, hem görünümleri ve modelleriyle, hem de kullanım kolaylığı açısından avantajlı olan laminant parkeleri baz aldığımızda, malzemenin kalınlığı ve kalitesine göre, metrekaresi 20 liradan 80 liraya uzanan bir fiyat aralığı ile karşılaşıyoruz. Montaj için işçilik fiyatları da bölgeye ve firmaya göre metrekare 5 ila 10 TL arasında değişerek hesaplanabilir.

Çatı

Özellikle müstakil evlerde sık görülen sorunlardan biri de çatı akmasıdır; çatı kiremitleri düzenli bakımdan geçirilmediğinde farklı etkenlerle yerlerinden oynayarak çatının sağlıklı ve koruyucu yapısının bozulmasına neden olur. Tabii uzun süre kullanılmayan çatılarda sadece kiremitlerde değil çatının taşıyıcı ve koruyucu iç katmanında da sıkıntılar başlar ve hatta çökmeler bile olabilir. Bu durumda kapsamlı bir çatı tadilatı kaçınılmazdır. Çatı aktarma ve yenileme söz konusu olduğunda malzeme fiyatını metrekaresi 75 ila 110 TL’den, işçiliği ise 35 ila 70 TL' den hesaplayabilirsiniz.

Mutfak

Eskiden mutfak gibi çok fonksiyonlu ve su tesisatının büyük önem taşıdığı tadilatlar oldukça zahmetli, uzun süreli ve pahalı oluyormuş ancak bugün yapı marketlerde bile gidip kendinizin seçebileceği hazır mutfak modelleri ile montaj hizmetini bir arada satın alabiliyorsunuz ve işiniz çok kolaylaşıyor. Üstelik oldukça ekonomik de. Hazır mutfak fiyatları oldukça geniş bir aralığa sahip; 600 TL ederinde minik hazır mutfaklar da var, 30.000 TL’ye kadar çıkan geniş, kapsamlı ve lüks mutfaklar da. Bu yüzden de ortalama bir mutfak tadilatı fiyatı verebilmek neredeyse imkansız.

Banyo

Banyolar da tıpkı mutfaklar gibi ortalama ve genel bir fiyat vermenin oldukça zor olduğu yaşam alanlarından. Ama banyoların genellikle belirli bir büyüklükte olduğu ve mutfaklar kadar çok çeşitlilik göstermediklerini hesaba katarak, ortalama kalitede seçimler yapıldığında, malzeme ve işçilik dahil 1.500 TL ila 8.000 TL arasında bir fiyattan bahsedebiliriz. Tabii banyo tadilatına tuvalet ünitesi de dahilse bu rakam birkaç bin lira daha artabilir.

İpucu:

Mutfak ve banyonuzu yenileyecekseniz ve ortalama bir fiyat arıyorsanız size tavsiyemiz büyük yapı marketlerin internet sitelerinden hazır mutfak ve banyo ünitelerine göz gezdirmeniz ve sizin mutfak ve banyonuzun ölçülerine uyan seçenekleri listelemeniz. Yine aynı şekilde söz konusu yapı marketin montaj fiyatlarına da yine internetten ulaşabilir ve size en yakın ve uygun olanını seçebilirsiniz.

Tesisatlar

Fiyat tespitinin yalnızca evin durumunu iyice inceleyip değerlendiren deneyimli ustalar tarafından yapılabileceği bir başka alan da elektrik ve su tesisatları. Evin tesisatının ne durumda olduğu, ne kadar ve ne kalitede malzeme kullanılması gerekeceği ve tesisatın ne kadarlık bir kısmının yenilenmesi gerektiğine ancak güvendiğiniz bir usta karar vermeli. Bu konu evinizin ve sizin sağlığınız ve güvenliğiniz için çok önemli olduğundan masraftan kaçınmamanızı ve gerekli kontrolleri mutlaka düzenli olarak yaptırmanızı öneriyoruz. Unutmayın ki mesela bir çalışma odası söz konusu olduğunda aksak bir elektrik tesisatı tüm işinizi bozabilir; ya da kötü bir su tesisatı banyonuzun su basmasına sebep olabilir. Dikkatli ve tedbirli olmakta her zaman fayda var.

Mantolama

Ve son olarak, son yıllarda oldukça yaygınlaşan bir dış cephe yenileme yöntemine değinelim. İster apartmanda yaşayın, ister müstakil bir villada; dış cephe mantolama yaptırmak evinizi daha uzun ömürlü ve sağlıklı kılacaktır. Mantolama türlerinin metrekare fiyatları 7 TL ila 20 TL arasında değişiyor; tabii bu fiyatlara metrekaresi 25 ila 70 TL arasında değişen işçilik ve uygulama ücretlerini de eklemeniz gerek.

Eğer evinizi yenilerken size ilham verecek bir daireye de göz gezdirmek isterseniz bkz: Tüm ayrıntılarıyla 70 metrekarelik bir aile evi

Modern Houses by Casas inHAUS Modern

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!