Salon aydınlatması nasıl olmalıdır? | homify

Salon aydınlatması nasıl olmalıdır?

Meral Eser Meral Eser
Kerim Çarmıklı İç Mimarlık Modern Living Room
Loading admin actions …

Dekorasyonun en önemli parçalarından biri ışıklandırma unsurlarıdır. Aydınlatma sistemleri ile bir salonun atmosferini değiştirmek mümkün. Daha sıcak bir atmosfer oluşturmak için ışığın tonu, yoğunluğu ve açısı gibi unsurları göz önünde bulundurmanız gerekir. Salonlar, konukların ağırlandığı ve ev ahalisinin bir araya geldiği iç mekânlardır. Huzur veren bir atmosfer oluşturmak için uygulanacak stilden renk ve doku ahengine, zemin kaplamalarından aydınlatma sistemlerine birçok öğe dekorasyonda fark yaratır. 

Salon aydınlatma sistemleri için yalnızca tavan dekoru ile kalmamakla beraber duvar dekorlarını da işlevsel amaçlı değerlendirebilirsiniz. Uygulanacak stil ve tarza göre avize modelleri, dekoratif abajurlar, duvar aplikleri, lambader, spotlar ya da led aydınlatma sistemlerini kullanım amaçlarına göre tercih edebilir, daha ferah ve göze hitap eden bir salon döşeyebilirsiniz. Ev yaşamında önemli bir kısmın salonlarda geçtiğini varsayarsak, salon aydınlatma sistemleri, evin diğer alanlarına göre daha fazla özenilen, işlevsel ve estetik unsurların göz önüne alındığı öğelerdir. 

Kullanım ihtiyaçlarına göre kitap okuma köşesine özel lamba modelleri, hobi alanı için ayrı ışıklandırma kullanım  ihtiyacı doğabilir. Sanatsal objeler, resim tabloları, heykeller, aksesuarlar ya da aile fotoğrafları için ayrılan duvar dekoru ya da raf sistemlerini ışıklandırmayı isteyebilir, buna uygun spotlarla öğeleri ortaya çıkarabilirsiniz. Resim tablolarını ışıklandırırken ışığın açısı ve yoğunluğuna mutlaka dikkat edin. Nitekim fırça darbeleri ya da pürüzlerin olduğu yüzeyler, ışığın açısı ile gölgede bırakılan kısımları ile görünümü değiştirebilir ve istenmeyen bir sonuç ortaya çıkabilir. Doğru ve ölçülü ışıklandırma unsurları ile salonunuzu bölgesel, işlevsel ya da dekoratif amaçlı aydınlatabilirsiniz.

Asma tavanlar için farklı ebatlarla spot lambalar

Enerji tasarrufu sağlayan, zarif ve dekoratif amaçlı değerlendirilebilen gömme spotlar, minimalist yaklaşımla tavan dekorlarında fark yaratmanızı sağlayabilir. Son derece modern çizgiler taşıyan salon modeli, açık renk tonlarının hakim olduğu bir atmosfere bürünmüş. Emre Ursaoğlu İç Mimarlık imzası taşıyan projede, duvar dekorlarının yanı sıra tavan dekorlarına da özen gösteriliyor. Dairesel formlarla geometrinin ön plana çıktığı asma tavan dekorları için bölgesel aydınlatma unsurlarını değerlendirebilirsiniz. Eğer salonunuzda yemek alanı ve oturma alanını bir arada dizayn ediyorsanız, tavan dekorlarına vereceğiniz hareketleri özellikle oturma alanını esas alarak dizayn ederken yemek alanı için farklı geometrilerle ışıklandırma unsurlarını değerlendirebilirsiniz. Genel olarak açık renk tonlarının hakim olduğu salon dekorasyonunda, tek duvarda natürel dokularla taş ya da tuğla duvar kaplaması kullandıysanız bu bölgeyi aydınlatacak muntazam ışıklandırma unsurları için daha küçük spotlarla ışık açısı ve yoğunluğunu ayarlayarak, girinti ve çıkıntılarıyla taş kaplama dokuyu ön plana çıkaracak ışıklandırma ile sıcak bir atmosfer oluşturabilirsiniz.

Yeni trendlerle zarif avize modelleri

Geçmişten günümüze zarafetini taşıyan avize modelleri, yeni trendlerle göz kamaştırıyor. İster klasik ister modern stil çizgiler taşıyan bir salon dekore edin; yaratıcı fikirlerle şık ve zarif bir avize modeli salonunuzun atmosferini değiştirmeye yetecektir. Zarafet unsurlarını tasarımı ve formu ile ön plana çıkaran avize modelleri, her eve yakışacak alternatifleriyle salonlardan yatak odalarına, mutfaklardan banyolara birçok alanda kullanıma elverişlidir. Hem görkemli hem de şık ışıklandırma unsurları için en zarif çizgileri barındıran modelleriyle akla ilk gelenlerden biri zarafet unsurlarını temsil eden avize modelleridir. Metal taşıyıcı sistemleri, taş ya da kristal süslemelerden, yaratıcı fikirlerle modern avize modellerine daha asimetrik formların ya da sofistike yaklaşımın ön plana çıktığı modeller tercih edilebilir.

Sarkıt lamba modelleri: Beton sarkıt lamba

Sarkıt lamba modelleri için tavan yüksekliği önem taşımaktadır. Aydınlatma yapılacak kullanım alanlarının ihtiyaçlarına göre sarkıt lambaların ebatları ve kordon yükseklikleri belirlenir. Salon aydınlatma sistemleri için sarkıt lamba modelleri çeşitlilik göstermekle birlikte sıklıkla kullanılmaktadır. Hemen her eve yakışabilecek son derece kullanışlı ve kırmızı tonlarını taşıyan modern lamba modeli, Ağustos Teknoloji Ltd. Şti. firmasının ürünlerinden biri. Daha farklı sarkıt lamba modellerini görmek ya da yaratıcı fikirlerle alternatif aydınlatma çözümleri için fotoğrafların alt köşesinde bulunan firma logosuna tıklayarak diğer modelleri inceleyebilir, salonunuzda uygulanacak stil ya da tarz için en uygun modeli seçerek firmanın iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz. Aydınlatmalar sekmesinde farklı stil ya da tarzlardaki ürün türlerini görebilir, beğenilerinize göre aydınlatma aksesuarları modellerini alternatifleri ile inceleyebilirsiniz.

LED aydınlatma sistemleri

LED ışıklandırma unsurları için tavan dekorlarına hareket katmaya ne dersiniz? Örnek salonumuzda son derece modern bir salon, konfor ve rahatlık sağlıyor. Açık renk tonlarının uyum ve ahengi hakim. Daha ferah bir atmosfer için salonun aydınlatmasına özen gösterilmesi gerekiyor. Hem dekoratif çözümler üretmek hem de işlevsel amaçlı salonunuzu aydınlatmak için LED ışıklandırma sistemlerini kullanabilir, petek formu kazandırılan örneğimizdeki gibi dekoratif formları tavan dekorlarına taşıyabilirsiniz. Burada amaç, aydınlatmak istediğiniz alanı içine alan bir form oluşturmak. Arzuya göre yalnızca tavan dekorları ile kalmayıp, duvar dekorları için de LED aydınlatma sistemlerini tercih edebilirsiniz. Bu gördüğünüz şık ve modern salon dekorasyon Fuga LD firmasının imzasını taşıyor. LED ışık ve aydınlatma sistemleri için geniş yelpazede tasarım fikirleri ve salonunuzun ihtiyacına göre alternatif çözümler üretmeniz açısından kolaylık sağlayacaktır. 

Dekoratif abajurlar

Masa üstü aydınlatma çözümleri için abajurlar son derece şık ve ideal çözümlerdir. Okuma lambası olarak da kullanılan abajurlar, yalnızca yatak odaları için kalmamakla beraber, salon atmosferine estetik unsurlar katan modelleriyle ahenk katıyor. Yaz aylarına yaklaştığımız son günlerde salon atmosferini değiştirecek ipuçları arıyorsanız, salonunuzda uygulayacağınız stil ve tarza göre şık abajur modellerini değerlendirebilirsiniz. Detay unsurlarını ön plana çıkaran abajur modelleri için devasa modeller simetri unsuruna göre düzenlendiğinde klasik stil zarafetini salona taşır. Konuklarınızla çay ya da kahvelerinizi yudumlarken, kitap ya da dergilerinizi okurken abajur modellerini işlevsel amaçlı kullanabilir; aynı zamanda salonunuza estetik unsurlar katabilirsiniz. Ayrıca modern stil bir salon döşemek istiyorsanız, asimetri unsuruyla çarpıcı ya da farklı abajur modellerini kullanarak salon dekorasyonunda fark yaratabilirsiniz. 

Asma tavan çözümleri: Gergi aydınlatma sistemleri

Salon aydınlatma çözümleri için, LED ışıklar üzerine motiflerle daha özel bir tavan dekoru oluşturmaya ne dersiniz? Tavan dekorlarına motifler taşıyarak son derece şık ve zarif bir çizgi yakalayabilir, spot lambalarla desteklerken ışıl ışıl bir salon döşeyebilirsiniz. Bu gördüğünüz salon dekorasyonunda, asma tavanda gergi aydınlatma sistemleri kullanılarak motiflerle dekorasyonda fark yaratılıyor. LED ışıklar kullanılarak üzeri uygulanacak malzemeye göre kaplanan ve bu iş yapılırken gerilmesi tekniği ile uygulanan yöntemler tercih edilirken, sıva üzerine de benzer uygulamalar yapılmaktadır. Gergi aydınlatma sistemleri ile motifleri tavan dekorlarına taşıyın, renk ve dokuların uyum ve ahengi ile muntazam ışıklandırma unsurlarını tamamlayın. 

Lambader modelleri

Salon dekorasyonunda fark yaratacak bir başka aydınlatma aksesuarı ise; lambader modelleri. Kullanım ihtiyaçlarına göre salonunuzun atmosferini değiştirecek ışıklandırma unsurlarından biri de, belli bir alanı beğenilerinize göre estetik unsurlarla aydınlatabileceğiniz aydınlatma aksesuarlarını kullanmak olacaktır. Lambader modellerini minimalist yaklaşımla modern ya da sofistike çizgiler barındıran örneklerini gözden geçirerek salonunuzda kullanabilirsiniz. Daha eklektik bir dil yakalamak istiyorsanız, endüstril tarz lambader modelleri ya da daha sıcak bir atmosfer oluşturacak kırsal stil ahşap detaylar içeren modellerini gözden geçirebilirsiniz. Klasik tarz, bulunduğu alana sıcak bir atmosfer katan lambader modelleri salon dekorasyonunda fark yaratacaktır. Lambader modellerinin konumu bu aşamada önem taşır. Koltuğun hemen dibinde ve arkasında olması önerilmez. Mümkün ise uygun bir köşe ya da boş alan lambader kullanımı için gayet uygundur. Son derece muntazam dizayn edilen bu şahane salon modeli ise Kerim Çarmıklı imzası taşıyor. 

Duvar aplikleri

Salonun yalnızca bir bölümünü aydınlatmak istiyorsanız, dekoratif modelleriyle duvarlarınıza şıklık katacak aplik modellerini tercih edebilirsiniz. Dönemsel izler taşıyan duvar aydınlatma çözümleri, duvar meşale aplikleri gibi geçmişin izlerini taşıyan örnekler sunarken, klasik stil zarafetini kristal ya da gümüş öğelerle duvarlarınızı süsleyebilir. Abajır modelleri ile uyum sağlayacak bir model tercih ediyor ve yalnızca bir bölgeyi aydınlatmak istiyorsanız bu tip bir duvar apliği ilginizi çekebilir. Avize Marketim imzası taşıyan ürünün farklı modelleri için firmanın sayfasını mutlaka ziyaret ediniz. Farklı stillerle modern, klasik, country ya da endüstriyel stil öğelerle duvar aplikleri ilginizi cezbedebilir.

Bu yazımızı beğendiyseniz, ayrıca ’Aplik nedir? Eviniz için en güzel aplik modelleri’ yazımız da ilginizi çekebilir.

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!