Najlepsze porady fachowców na przekształcenie swojej łazienki!

Request quote

Invalid number. Please check the country code, prefix and phone number
By clicking 'Send' I confirm I have read the Privacy Policy & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future.

Najlepsze porady fachowców na przekształcenie swojej łazienki!

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
Modern Bathroom by WSM ARCHITEKTEN Modern
Loading admin actions …

Każde pomieszczenie w naszym domu wymaga czasem remontu, szczególnie, gdy jest ono tak często używane, jak łazienka. W dodatku warunki nie zawsze są łatwe—wysoka wilgotność i podniesiona temperatura. Nie wszystkie materiały wykończeniowe to zniosą! Remont łazienki to czasochłonny proces, ponieważ chcemy, aby wszystko było zrobione najlepiej i zapewniało nam komfort użytkowania. W innym przypadku codzienny prysznic będzie koszmarem, a my zamiast zrelaksować się w łazience, będziemy pragnęli tylko z niej uciec. Nie zawsze przekształcenie łazienki oznacza kucie ścian, czasem wystarczą dekoracje i kilka roślin, a czasem trzeba powiększyć okno. Każdy przypadek jest indywidualny.

Kiedy i jak zabrać się za remont łazienki?

Co oznacza dobry stan łazienki?

Łazianka jest takim pomieszczeniem w domu od którego oczekujemy maksymalnej funkcjonalności. Dobrze działający prysznic, odpowiednie oświetlenie, czystość i przestronność, do tego miejsce na ręczniki i kosmetyki, to minimum jakie powinna spełniać łazienka. Jeśli podczas użytkowania, czujemy, że coś nam nie odpowiada, jest to pierwszy znak do wprowadzenia zmian. Wszelkie usterki mogą być szybko naprawione, ale takie problemy, jak zbyt duża wilgoć, odchodząca tapeta od ściany, ruszające się kafelki, czy przeciekająca umywalka—będą potrzebować ingerencji specjalisty lub po prostu naszego czasu i umiejętności, aby sprostać takiemu zadaniu, jak poważniejsza naprawa, czy samodzielny remont. 

Zmień podłogę

Częste zachlapania mogą zniszczyć wiele materiałów i ten problem będzie dotyczył właścicieli łazienek z drewnianą podłogą, która nie została wystarczająco dobrze zaimpregnowana. Jeśli zacznie się uwypuklać i przestanie być równa, to wtedy będziemy zmuszeni wymienić podłogę lub chociaż ten fragment—jeśli tego nie zrobimy, drewno nie tylko nie będzie równe, ale również może zacząć gnić od środka. W przypadku kafelek największym utrapieniem są pęknięcia, którym nie możemy specjalnie zapobiec. W tym wypadku lepiej abyśmy wymienili pęknięty kafelek lub spróbowali go zatuszować. Wymiana podłogi jest najtrudniejszą częścią remontu.

Zmień materiały na ścianie

Jeśli widzicie, że kafelki lub fugi na ścianie zaczynają pękać lub farba robi się trochę 'nadmuchana' to oznacza, że  najwyższy czas coś z tym problemem zrobić. Ściany w łazience nie mają łatwego życia, ponieważ muszą znosić wysoką wilgotność powietrza i do tego wysoką temperaturę. Jednym z popularniejszych materiałów w łazienkach są kafelki, jednak coraz częściej sięgamy po np. beton lub odpowiednio dobraną farbę, która dzięki swojej fakturze wytrzyma wszelkie niedogodności. Zastanawialiście się może nad tapetą w łazience? Tu znajdziecie kilka informacji: Tapeta w łazience—czy to dobry pomysł?

Więcej naturalnego światła

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z magicznej wręcz mocy dużej ilości naturalnego światła we wnętrzu. Im więcej, tym lepiej! Jeśli okno w naszej łazience jest za małe, ale mamy możliwość jego powiększenia, to powinniśmy się na to zdecydować, ponieważ więcej naturalnego światła optycznie powiększy łazienkę i sprawi, że będzie się wydawać przestronniejsza. Wybicie dodatkowego lub powiększenie istniejącego już okna wymaga pomocy fachowca, jednak rezultat jest tego wart!

Więcej miejsca na przechowywanie

W każdej łazience powinno się znaleźć miejsce na przechowywanie kosmetyków i zapasowych ręczników. Może to być szafka pod umywalką, wnęka lub wolnostojąca półka. Niezależnie od tego, gdzie chcemy trzymać przybory higieniczne, zawsze powinniśmy zadbać o to, aby miejsce było łatwo dostępne. W innym przypadku codzienny prysznic i sięganie po szampon lub próba znalezienia lakieru do włosów w któreś z szuflad, może nas tylko wyprowadzić z równowagi. Mając nawet niewiele miejsca na dodatkową szafkę, będziemy w stanie w jakiś sposób rozwiązać ten problem. Stosując np. takie szafki wiszące, jakie widać  na zdjęciu.

Zmień toaletę

Często zapominamy o tym, jak ważna jest wymiana sanitariatów. Nie chodzi tutaj oczywiście o częste zmiany, jednak raz na kilka, kilkanaście lat, warto to zrobić. Nie tylko ze względu na higienę, ale również z powodu zmieniającej się mody w aranżacji wnętrz oraz rozwiązań, które pozwalają na komfortowe, a zarazem ekologiczne korzystanie. Ten ruch będzie oczywiście początkiem domina, ponieważ zmusza nas to do nieco większego remontu—zabierzmy się za to raz, a dobrze!

Dekoracje i dodatki

Nawet najmniejsze dekoracje potrafią zupełnie odmienić wnętrze domu, a już szczególnie, gdy dodamy je do pomieszczenia, które raczej traktujemy wyłącznie użytkowo i nie zawsze zastanawiamy się nad doborem dodatków do niego. Jeśli do łazienki dodamy kilka ciekawych i estetycznych przedmiotów, od razu będzie wyglądać o wiele przyjemniej. W mniejszych łazienkach, w których nie mamy miejsca na dodatki, wystarczy, że jako pojemniki i dozowniki np. na mydło lub sól do kąpieli, wybierzemy coś wyjątkowego i świetnie oddającego klimat całej aranżacji. 

Rośliny

Wprowadź kwiaty i rośliny do łazienki, oczywiście takie, którym nie przeszkadza wysoka wilgotność powietrza. Dzięki temu będzie w niej panować przyjemniejszy klimat, a powietrze będzie nieco świeższe. Rośliny we wnętrzu tworzą bardziej radosną atmosferę—możemy je również odpowiednio dopasować do aranżacji, czy będą to to bardziej egzotyczne gatunki, czy może kolorowe delikatne polskie kwiaty, to zależy wyłącznie od nas. Pamiętajmy, o zapewnieniu im odpowiedniej ilości światła!

Modern Houses by Casas inHAUS Modern

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!