Yaz gecelerine ışık saçacak 14 harika aydınlatma yöntemi

Aydin Sanli Aydin Sanli
Light of Mind Living roomLighting
Loading admin actions …

Yazın eli kulağında. Bana göre yaz mevsiminin en iyi yanı doğayla daha fazla iç içe olma imkanı veriyor olması. Yaz akşamlarında ıslak çimlerle türlü çiçek ve bitkinin birbirine karışan mis kokularını ciğerlerime çekerek bahçe keyfi yapabileceğim günleri iple çekiyorum. Doğayla bütünleşilen ve ruhların parladığı bu akşamlarda gözlerin parlaması da önemli. Bir mekanda atmosfer oluşturmanın en önemli ögelerinden biri olan aydınlatma, bahçe ve dış mekanlarda da büyüleyici ambiyanslar yaratıyor. Böylece bahçe keyfi ikiye katlanıyor. 

Bugün dış mekanlarda kullanılabilecek farklı aydınlatma çözümlerinden oluşan bir seçkiyle sizlerleyiz. Bahçenizde, evinizin girişinde, verandanızda veya balkonunuzda etkileyici bir atmosfer yaratmayı düşlüyorsanız, bu yazıda kendinize uygun bir seçenek bulacağınızı düşünüyorum. Dış mekanlar için ister direk, aplik, bolard ister spot, ne tür bir aydınlatma düşünüyorsanız düşünün, bu yazıya muhakkak bir göz atın.

Karpuz yer lambaları

Bahçenizdeki çimenleri, bahçe patikanızı veya ön avlunuzu aydınlatmanın yollarından biri karpuz yer lambaları. Işık kaynağı, gücü ve rengi konusunda seçim yapabileceğiniz bu alternatifin kullanıldığı her alana estetik bir dokunuşta bulunabileceğini görmek için bu örneğe bakmak yeterli. 

Ben bu kompozisyonun ilk gördüğümde lambaları su üstünde yüzen balonlara benzetmiştim. Sizce de benzemiyorlar mı?

Halojen bollard

Genelde çimenler ve avluları aydınlatmak için kullanılan dikit armatürler bollard olarak isimlendiriliyor. Farklı model seçenekleri olan bollardlar farklı boylara sahip olsa da çoğunlukla 1 metreyi geçmiyorlar. Fakat bu örnekteki yan yana dizili üç bollard bu genellemenin dışında kalıyor. Bollardlarda farklı ışık kaynakları kullanılabiliyor. Burada halojen lambalar tercih edilmiş. Güneş tamamen battığında halojenlerin niikelajı metali parlatacağını düşünün. Bu manzaranın tadına doyum olur mu?

Saksı lambalar

Aydınlatma konusundaki tasarımların sınırı yok. Sıcak gün ışığı LED lambalarla aydınlatılmış saksıların nasıl olacağını düşündünüz mü hiç? Düşünmediyseniz de işte cevabı. Bahçe tasarımı konusunda aydınlatma trendlerini takip eden bir peyzaj mimarından yardım alırsanız, kim bilir daha düşünmediğiniz ne çeşit aydınlatmalarla karşılaşacaksınız.

Kadeh aplik

Mat krom nikel alaşımlı aplik, bar askısında duran bir şarap kadehinden esinlenmiş.

Kapaklı aplik

Hem alt hem üst kısmında ayarlanabilir kapaklar bulunan bu LED apliklerin duvara yansıyan ışık kompozisyunu değiştirme mümkün. Bir sonraki fotoğrafta ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız.

Hüzme açısı

Apliğin kapakları sayesinde duvara yansıyan ışık hüzmesinin açısını değiştirmek mümkün.

Hapuşta altı LED şerit

Hapuşta bahçe duvarının üst kısmındaki taş veya beton kısma verilen ad. Hapuştanın altına tıpkı iç mekandaki kartonpiyerlerde olduğu LED şeritler yerleştirerek evinizin bir yıldız gibi parlamasını sağlayabilirsiniz.

Kapı No.

Alüminyum kasa ve cam yüzeye sahip bu aplik hem evin girişini aydınlatıyor hem de evin kapı numarasını gösteren bir tabela işlevi görüyor.

Beton spotlar

Beton lafını duyunca sizde de soğuk bir duygu uyanmıyor mu? Oysa beton, her tarafı betonlaştırmak yerine işlevsel olarak kullanıldığında sevimli sonuçlar doğuran bir yapı malzemesi. Tıpkı bu beton spotlarda olduğu gibi. Beton yüzeyleri istediğiniz renge boyamanız da mümkün. Tıpkı bir duvar gibi. İç mekanlarda masa lambası olarak kullanılabilen bu spotlar dışarıda zemin lambası olarak değerlendirilebilir.

Kütük spotlar

rustic spotlight from Kelo wood - woodlamp Jochens-Elch-O-Thek Living roomLighting Wood Grey
Jochens-Elch-O-Thek

rustic spotlight from Kelo wood—woodlamp

Jochens-Elch-O-Thek

İskandinavya'da yaşayan bir ağaç işleri ve aydınlatma ustası, ormanda işlevini yitirmiş odunları toplayarak aydınlatma unsurlarına dönüştürüyor. Bu spot da o tasarımlardan biri. Özellikle ahşap verandalarda çok güzel sonuç verebilir.

Tasarım yer lambaları

Tasarım işi bu yer lambalarının çeşitli renk seçenekleri bulunuyor.

Modern aplikler

Özellikle ev girişleri için çok sayıda şık aplik seçeneği bulunuyor.

Nikelajlı bollard

Bollard armatürler yüksekliklerine, kullanılan metallin dokusuna, tasarım çigilerine ve ışık kaynaklarına göre farklılık gösterebiliyor. Örnekte ışıl ışıl parıldayan bir bollard görüyoruz.

LED direkler

Farklı boylarda modern görünümlü çok sayıda elektrik direği seçeneği mevcut. Bu direkler, kullanılan LED lambaların gücü, ırenk sıcaklığı alternatifleriyle de  çeşitleniyor.

Klasik aplik

Elbette klasikler hiçbir zaman ölmüyor. Hem direk hem de aplik konusunda çok sayıda klasik seçenek bulunuyor.

LED projektör

Geceleri güne çevirmek istiyorsanız çok sayıda LED lambadan oluşan bu tarz bir projektör tercih edebilirsiniz. Bu örnekte 144 adet LED bulunuyor ve ısınmaya dayanıklı taperli cam kullanılmış.

Gergi aydınlatmalar ilginizi çekiyor mu? O zaman tıklayın!

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!