Mało miejsca na pralkę? Mamy na to sposoby!

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
Modello HOPE, RAB ARREDO BAGNO RAB ARREDO BAGNO Modern Bathroom
Loading admin actions …

Problem mikroskopijnych łazienek dotyka wielu z nas. Najczęściej małe łazienki spotyka się w starych blokach z wielkiej płyty lub nawet w nowoczesnych kawalerkach, gdzie oszczędza się na powierzchni kąpielowej, by zaadaptować jak najwięcej przestrzeni dziennej. Urządzenie łazienki mniejszej niż trzy metry kwadratowe (tak, takie też istnieją) i wstawienie tam niezbędnych sanitariatów razem z pralką, zakrawa o cud!  Jednak nie jest to niemożliwe. Takie zagwozdki to standardowe ćwiczenie dla początkujących projektantów wnętrz i sprawdzenie ich zawodowej intuicji, ale też prawdziwy sprawdzian dla nas – amatorów. Dlatego też odsyłamy Was do Katalogu Inspiracji 6 powodów, dla których potrzebujesz architekta!

Powszechnie, przez lata utarło się, że pralka musi zmieścić się w łazience i nie ma dla niej lepszego miejsca. Ten mit stopniowo obalany jest w polskich domach właśnie z powodu braku wystarczającej ilości centymetrów kwadratowych, ale przede wszystkim – jak już zapewne zauważyliście – bardzo widoczne jest to na wielu przykładach realizacji łazienek w przeogromnej bazie homify z krajów zachodnich, gdzie urządzeń gospodarstwa domowego próżno szukać w pięknych wnętrzach, nowoczesnych pokoi kąpielowych! 

Tak czy siak, z tym częstym problemem musimy sobie jakoś poradzić, gdyż pralka to najpożyteczniejszy robot w domu, który wykonuje za nas najwięcej pracy. Bez niej nie wyobrażamy sobie przecież codziennego funkcjonowania. O czym pomyśleć zawczasu i jak ją zmieścić w ciasnych mieszkaniach? Sprawdźcie nasze propozycje. Zapraszamy!

We wnęce

Pralkę, najzwyczajniej w świecie, należy zainstalować tam gdzie mamy do niej podłączenie wodne. Tym da się jednak manipulować, gdy urządzamy łazienkę od podstaw—o ile koniecznie uprzemy się, by upchnąć ją w malutkiej łazience. W małych łazienkach o kształtach kwadratu lub prostokąta, da się rozmieścić sanitariaty i pralkę na kilka – bądź co bądź – ograniczonych sposobów, ale jednak! Trzeba wtedy zwrócić uwagę na rozmiary wszystkich niezbędnych elementów. Dobrym rozwiązaniem na zaadaptowanie pralki w łazience od podstaw jest poprowadzenie instalacji wodnej w miejscu wnęki w łazience (o ile taką mamy). Jest to praktyczne wykorzystanie przestrzeni, która może posłużyć nam na kilku poziomach, jak widać na powyższym przykładzie realizacji Och_Ach_Concept. Na dole pralka o najmniejszej głębokości, a wyżej wiszący grzejnik i półki na przechowywanie rzeczy.

Wybierz najmniejszy model

Jeśli mamy bardzo mało miejsca nie tylko w łazience, ale i całym domu, gdyż mieszkamy w kawalerce, siłą rzeczy musimy dobierać wyposażenie i urządzenia w bardzo kompaktowych rozmiarach. Na szczęście na rynku mamy duży wybór pralek w różnych konfiguracjach, które wpasują się do różnych, trudno dostępnych miejsc. Takim modelem jest pralka ładowana od góry. Jest wąska, a jej najmniejsza szerokość może zabierać jedynie 40 centymetrów! Klapa otwierana do góry nie blokuje przejścia, jak ta standardowa ładowana od frontu. W wielu przypadkach taka pralka ratuje z opresji właścicieli miniaturowych wnętrz.

W innym pomieszczeniu

Jeśli brak miejsca na pralkę w łazience, to najlepszym sposobem na jej wygodne użytkowanie, czyszczenie i swobodną konserwację w razie awarii jest zainstalowanie jej w innym pomieszczeniu! W małych mieszkaniach może to być na przykład przedpokój, blisko łazienki, z której trzeba poprowadzić odpływ wodny, a w innych może to być oddzielny pokój przeznaczony na pralnię, garderobę i składzik. 

Małe przestrzenie wymagają czasami przeprowadzenia większego remontu, ale musimy się z tym liczyć przy urządzaniu niewielkich wnętrz w sposób funkcjonalny i wygodny na lata! Maksymalne wykorzystanie i zaadoptowanie małych mieszkań często prosi się o interwencję stolarza, który zaprojektuje wyposażenie na miarę. Tak też jest w przypadku łazienek.  

Zaletą tego rodzaju rozwiązania jest elegancki wygląd łazienki przeznaczonej jedynie do czynności pielęgnacji ciała, zaś sprzęty AGD,  którymi posiłkujemy się przy wykonywaniu niezbyt przyjemnych czynności domowych, eksportowane są do pokoi, które nie koniecznie muszą nam się kojarzyć z relaksem i intymnością.

Jeden na drugim

Pralka może być też umieszczona wyżej, niekoniecznie przy poziomie posadzki. Wymagane jest do tego odpowiednie umocowanie, które zapobiegnie jej przesuwaniu się i niebezpieczeństwu upadku. Najnowsza innowacja w dziedzinie sprzętów AGD wyprowadziła na rynek model pralki wiszący na ścianie! Kto wie jakie jeszcze rozwiązania i urządzenia dostosowane do małych przestrzeni przyniesie nam przyszłość!

Ukryta w szafie

Przewidując inne miejsca na pralkę niż umieszczenie jej w łazience, oprócz przedpokoju na widoku i oddzielnej pralni, możemy ukryć ją w także w szafie! Są to najbardziej oryginalne propozycje, jeśli nie możemy przekonać się do prostego i popularnego teraz pomysłu na umieszczenie jej po prostu w kuchni obok zlewozmywaka. Jak widać jest wiele rad na to jak i gdzie umieścić pralkę w domu o małym metrażu, wystarczy tylko pomyśleć szeroko i niekonwencjonalnie!

W szafce obok umywalki

Kolejnym miejscem na upchnięcie pralki w małych wnętrzach jest zabudowa meblowa umywalki. Tam można zainstalować niewielką pralkę do zabudowy i dodatkowo ją ukryć. Pralka nie jest ozdobą mieszkania – tak ją ukryjesz! to praktyczne, ciekawe, tańsze i droższe sposoby na zasłonięcie, nie dodającej uroku łazience, maszyny. Może niektóre propozycje odkryją przed Wami pomysły na dostępne miejsca na pralkę w niewielkiej przestrzeni.

Need help with your home project?
Get in touch!

Highlights from our magazine