Balkon mobilya seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar: 9 farklı örnek

Request quote

Invalid number. Please check the country code, prefix and phone number
By clicking 'Send' I confirm I have read the Privacy Policy & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future.

Balkon mobilya seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar: 9 farklı örnek

umit atdağ umit atdağ
by Tatiana Doria, Diseño de interiores Mediterranean
Loading admin actions …

Yaz aylarında   sıcak havalardan korunmak, sıkıldığınızda  nefes almak için kendinizi attığınız balkonlar evinizin gerdanlığı konumunda olan doğru bir dekorasyon ile  bir yaşam alanı haline getirilebilen alanlardır. Balkonlar evin mimari yapısına göre farklı formlara sahip olabileceği gibi ölçüleri de evin tipine göre farklılık gösterir. Bir balkonun yaşam alanı haline getirilmesi için evin mimari yapısı ile uyumlu bir dekorasyona sahip olmasının yanında doğru balkon mobilyaları kullanılarak da dekore edilmesi gereklidir. Balkon mobilyaları her mevsim için ayrı ayrı üretilen, farklı tasarımları ile her tarza hitap eden, balkona hayat veren ve atıl alanları kullanıma kazandıran mobilyalar olduğundan seçim yapılırken tarzınıza uygun olmasına, balkona zarafet ve işlevsellik kazandırmasına, size rahat ve konforu yaşatmasına özen göstermelisiniz.  Balkon  mobilyaları ile balkonda konforlu bir hayat sürecek bir bir dekorasyon yapabileceğiniz gibi yanlış tercihler yaptığınızda balkonunuz yaşanılmayacak kadar kötü bir dekorasyona sahip olabilir ve atıl durumda kullanılmayan bir alan haline dönüşebilir. Balkon dekorasyonu yaparken size yardımcı olacak örnek dekorasyonları incelemek için homify balkon dekorasyonu sayfasını ziyaret edebilir veya bu yazımızda sizler için seçtiğimiz örnek modelleri inceleyerek fikir edinebilirsiniz.

Mevsime göre tercihler yapın

Balkon dekorasyonu içinde kullanılacak olan mobilyaları seçerken mevsime uygun olan seçimler yapmalısınız. Yaz ayları için kışlık mobilyalar veya kız ayları için yazlık mobilyalar seçtiğinizde balkonunuzun ömrü kısa olacak ve tadına varamadan atıl duruma gelen bir balkona sahip olacaksınız. Bu nedenle seçimlerinize dikkat etmelisiniz.

Renkli ve canlı modeller

Balkon mobilyalarıseçerken renklerin enerjik ve bahar esintisi oluşturan renkler olmasına dikkat etmelisiniz. Canlı ve yaşam dolu bir balkon dekorasyonu yapabilmek için resimde yer alan ve desenleri ile göz  kamaştıran bir  mobilya tercih etmeli, evinizin huzur dolu iç ortamını balkona taşımalısınız.

Ölçülendirmeye dikkat edin

Balkon ölçülerini dikkate aldığınızda balkon ölçüleri ile orantılı olan ve balkonda geniş bir form oluşturan mobilyalar seçmelisiniz. Küçük bir balkonda büyük mobilyalar tercih etmek size dezavantaj oluşturacağı için boyutlara dikkat etmeli ölçülendirme de azami özen göstermelisiniz.

Köşe formlar

Balkon mimarisi veya geometrisi standart geometrilerin dışında ise resimdeki gibi köşe formlar tercih edebilirsiniz. Köşe formlar hem az yer kaplayan hem de görsel olarak balkona estetik kazandıran tasarımlar olduğu için gönül rahatlığı ile tercih edebilir ve balkona işlevsellik kazandırabilirsiniz.

Entegre mobilyalar

Balkonlarda kullanacağınız mobilyaları seçerken balkon içinde dilediğinizde boşluk oluşturacak entegre ve demonte özelliği olan mobilyaları tercih etmelisiniz. Entegre mobilyalar ile resimdeki gibi dilediğiniz zaman genişleyebilen dilediğinizde daha az yer kaplayan bir balkon mobilya grubuna sahip olabilirsiniz.

Salıncak tercih etmelisiniz

Balkon ölçülerine olursa olsun çocukluğunuzu yaşayabileceğiniz bir dekorasyon yapmalısınız. salıncaklar çocukluğunuzu hatırlatan ve hangi yaşta olursanız olun size anılarınızı yaşama şansı veren aksesuarlar olduğu için balkona bir salıncak kurmalı ve balkonun bir yaşam alanından daha öte bir anı alanı olmasını sağlamalısınız.

Renkli aksesuarlar

Balkon içinde hem çocuklarınızın daha eğlenceli vakit geçirmesini sağlamak hem de  neşeli bir dekorasyon yapmak için renkli  aksesuarlar tercih etmelisiniz.  renkli aksesuarlar ile  bir balkona zarafet ve karakter kazandırabileceğiniz gibi  canlı ve pozitif enerji yayan bir dekorasyona da imza atmış olursunuz.

Doğal bitkiler

Yapacağınız balkon dekorasyonunun size baharı  yaşatacak bir dekorasyon olması için canlı ve doğal bitkileri tercih etmelisiniz. dilediğiniz boyutlarda saksılar kullanarak balkon içinde doğal bir yaşam veya doğal bir balkon bahçesi oluşturabilirsiniz. 

Kalabalıktan uzak durun

Balkon dekorasyonu içinde fazla eşya kullanmak size zarar verecektir. Fazla sayıda eşya kullanarak hem hareket alanınızı daraltırsınız hem de mobilyaların birbiri ile olan uyumunu bozarak balkonun estetik olarak olumsuz etkilenmesine neden olursunuz.

Modern Houses by Casas inHAUS Modern

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!