Büyüleyici 12 gergi aydınlatma örneği | homify

Request quote

Invalid number. Please check the country code, prefix and phone number
By clicking 'Send' I confirm I have read the Privacy Policy & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future.

Büyüleyici 12 gergi aydınlatma örneği

Aydin Sanli Aydin Sanli
Modern Walls and Floors by Internova Stretch Ceiling & 3d Flooring Modern
Loading admin actions …

Teknolojik ilerlemeler inşaat, mimari ve dekorasyon alanlarını önemli biçimde etkiliyor. Bu ilerlemelerden en çok etkilenen dekorasyon alanlarından biri de aydınlatma. Çünkü aydınlatma sadece tasarımı ve üretimiyle değil, işlevi itibariyle de doğrudan teknolojiyle bağlantılı. Işık yayan diyot anlamındaki İngilizce  ifadenin baş harflerinden oluşan LED aydınlatmanın hızla yaygınlaşan kullanımını bir örnek olarak ele almak mümkün. 1950'lerde ilk kullanılmaya başlandığında LED aydınlatma teknolojisinin aydınlatma alanında bu kadar yaygınlaşabileceğini kimse tahmin edemiyordu şüphesiz. Radyo ve TV gibi elektronik cihazlar açıldığında beliren kırmızı ışık noktasından ibaretti LED'ler.  Ancak son yirmi yıllık süreçte, LED aydınlatma gelişerek mekan aydınlatmalarının vazgeçilmez bir parçası haline geldiler.

Yüksek verimlilik, düşük enerji tüketimi, bakım gerektirmemesi, ışık kaynaklarının küçük olmasından kaynaklı farklı formlu tasarımlarda kolaylıkla kullanılabilmesi LED teknolojisinin çok tercih edilmesinin nedenlerinden başlıcaları.  

Dijital baskı alanındaki gelişmeler LED teknolojisinin farklı bir kullanım biçimini daha ortaya çıkardı. İstenen her türlü görselin  üç boyutlu lazer baskı teknolojisiyle  PVC malzemeye  son derece başarılı şekilde aktarılabilmesi mekanların atmosferinin tamamen değiştirilebilmesini sağladı. Sıva içi, asma tavan içi veya dekoratif kasnaklara gerilerek sıva üstü olarak uygulanan gergi aydınlatma sıklıkla tavanlarda kullanılmakla birlikte, dikey duvarlarda da rahatlıkla kullanılabiliyor. Halk arasında barisol tavan veya aydınlatma olarak da bilinen gergi aydınlatma  içindeki ardındaki LED lambaların ışıklarını yumuşak biçimde aktararak mekanların görselliğini derinden etkilemenin yanında akustiğe de olumlu katkılarda bulunuyor. 

Gelin, lafı daha fazla uzatmadan birbirinden güzel  gergi aydınlatma örneklerini birlikte keşfedelim.

Tavan karosu

Kim demiş sadece zeminler seramikle kaplanır diye. Gergi tavanlar sayesinde tavanınızın yerk karosuyla döşenmiş gibi görünmesini sağlayabilirsiniz. Aydınlatma alanındaki gelişmelerle mekanların atmosferini istenilen biçimde değiştirmek mümkün.

Vakum tavan

Gergi aydınlatmalarla mekanlarınıza üç boyutlu efektler de katabilirsiniz. Bu örnekte de girdaba dönüşen bir tavan görüyoruz. Gergi aydınlatmalarda kullanılacak ışık renkleri de tercihe bağlı olarak değişebiliyor.

Sıva üstü

Gergi aydınlatma sadece tavana veya asma tavana doğrudan uygulanan bir yöntem değil. Tercihe göre değişecek çeşitli malzemelerden son derece şık çerçeveler gerilen PVC malzemeyle oluşturulan aydınlatma dekoru tavana veya duvarlara monte edilebilir.

Gök kubbe

Tavanlar için en çok tercih edilen gergi tavan deseni gökyüzü manzaraları. Işıl ışıl parlayan gökyüzünün altında hamam sefası oldukça cazip bir fikir gibi duruyor. 

Gökyüzü tavan uygulamalarının nasıl başarılı bir şekilde atmosfer yarattığının görülebileceği kamuya açık alanlardan biri de Panorama 1453 Fetih Müzesi. İstanbul'un fethinin kubbe şeklinde bir yapının duvarlarında üç boyutlu olarak resmedildiği müzede kubbenin gökyüzü gergi tavanı, müzenin üç boyutlu etkisini daha da güçlendiriyor.

İhtişamlı

Tavan ve duvarlarda desen işlenmiş aydınlatma yöntemleri konusunda başka seçenekler de var. Örneğin pleksiglas denilen plastik malzemeden üretilen paneller üzerine de  desen yerleştirilebiliyor. Ancak pleksi malzemede ışığın dağılması PVC gergi tavanlardaki kadar doğal olmuyor. Bu fotoğrafta gergi tavanla elde edilen aydınlatma etkisini pleksiglas malzemeyle elde etmek mümkün değil.

Çocukların renkli dünyası

PVC gergi tavan aydınlatmalarının etkili bir şekilde uygulanabileceği alanlardan biri de çocuk odaları. Odalarını sevdikleri çizgi filmlerden sahneler veya en sevdikleri süper kahramanların resimleriyle aydınlatarak çocukları sevindirebilirsiniz.

Manzaralı duvarlar

Gergi aydınlatmalar sıva altı olarak duvarlarda da uygulanabiliyor. Evlerin ve iş yerlerinin duvarlarını bu örnekteki gibi ışıklı birer manzaraya dönüştürmek mümkün. Dağ, şelale, orman ya da okyanus. Nasıl bir manzara olacağı tamamen ev sahibinin zevkine bağlı.

Duvar aydınlatması

Gergi aydınlatmalar duvarlarda da çok başarılı bir etki yaratıyor. Bu fotoğraftaki gibi dekoratif ahşap bir çerçeveye uygulanan gergi aydınlatmayla yatak odanızın havasını değiştirebilirsiniz. Gergi aydınlatmada illa tüm kaplama malzemesinin baskılı olması gerekmiyor. Bu örnekteki gibi kenarlarına yatak odasının mobilya dekorasyonuna uygun bir desen basılmış bir aydınlatma tercihiyle odanızın kompozisyonunu desteklemeniz mümkün.

Göz alıcı mağazalar

Gergi aydınlatma mağaza ve showroomlarda da çok başarılı sonuçlar veriyor.  Bu örnek aynı zamanda gergi aydınlatmaların baskısız kullanıldıklarında da harikulade sonuçlar verebileceğinin kanıtı niteliğinde. Gergi aydınlatmanın baskı seçenekleri dışında uygulanacağı kesitler de son derece çeşitli.

Asma tavan

Gergi aydınlatmalar asma tavanlarda sıklıkla uygulanıyor. Asma tavana uygulanan gergi aydınlatma gizli LED şerit aydınlatmayla desteklendiğinde ortaya oldukça güzel sonuçlar çıkıyor. Bu örnekte gergi, gizli şerit LED ve LED spotlarla  başarılı bir aydınlatma sağlanmış.

Çinili

Sıva üstü gergi tavanlara istenen her türlü deseni basmak mümkün. Evin tarzına göre bu örnekteki gibi çinili bir tavan aydınlatması da, modern üç boyutlu desenlere sahip bir aydınlatma da seçebilirsiniz.

Gergi küpler

Farklı şekillerdeki alüminyum profillerin tüm yüzeylerinin PVC malzemeyle gerilmesi sonucu farklı biçimlerde gergi aydınlatma dekorasyonları da yaratılabilir.

Oturma odasının nasıl aydınlatılacağına dair faydalı ipuçlarına ulaşmak için lütfen tıklayın.

Modern Houses by Casas inHAUS Modern

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!