​Mimar ya da müteahhide vekaletname verirken dikkat edilmesi gerekenler | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3648:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

​Mimar ya da müteahhide vekaletname verirken dikkat edilmesi gerekenler

nihal e. nihal e.
Konutlar Modern Houses by Murat Kaya Mimarlik Ltd. Sti. Modern
Loading admin actions …

Başta büyük şehirler olmak üzere gün geçtikçe kalabalıklaşan nüfus, kentleşme düzeyinin artışı ve ekonomik sebepler nedeniyle arsa sahipleri müteahhit ya da mimarla anlaşarak arazilerini değerlendirmek istiyorlar. Ülkemizde inşaat alanı önemli bir sektör ve artık daha küçük şehirlerde de gayrimenkul sahibi olmak büyük bir avantaj. Bununla birlikte arsa sahiplerinin arazilerini değerlendirmek için önlerinde iki seçenek var. Birincisi arsayı satmak, ikinci seçenek ise kat karşılığında arazi üzerinde inşaat yapılmasına onay vermek. Zira çoğu kişi, arsa üzerinde ev inşa edecek bir teknik donanıma ve sermayeye sahip değil. Bu nedenle mimar ve müteahhitlerle sözleşme imzalayarak arazileri için vekaletname veriyorlar.

Kat karşılığı inşaat sözleşmesi yalnızca boş arsalar üzerine değil, aynı zamanda eski ya da artık kullanılmayan binalar için de yapılıyor. Yani mimar ya da müteahhide vekaletname verme konusu arsa sahipleri ile eski evini değerlendirmek isteyenleri de ilgilendiriyor diyebiliriz. Kat karşılığı inşaat sözleşmenin tanımını şöyle yapabiliriz: Arsa veya bina sahibinin belirli bir arsa ya da daireye karşılık, müteahhidin arazi üzerinde inşaat yapmasına izin vermesidir. İnşaatın yapımında kullanılan malzeme ve işçi ücreti ise müteahhite aittir. Bu sözleşme gayrimenkul hisselerini ilgilendirdiği için kamu dairelerinde düzenlenir. Yani kat karşılığı inşaat sözleşmesi için ya noterliğe ya da tapu dairesine başvurmalısınız. Bu durum yasal bir zorunluluktur aynı zamanda.

Tapu veya noter dairesine başvuruda bulunmakla iş bitmiyor. Öncelikle arazinin inşaat yapımına uygun olması gerekiyor. İmara müsait olmayan bir arsanın sözleşmesi yapılmaz ya da geçersiz sayılır. İkinci bir husus da bağımsız bölüm miktarıyla ilgilidir. Müteahhit, bu anlaşmadan kar edebilmek için arsa üzerinde bağımsız bölüm inşa eder. Bu bölümün alanı da sözleşme ile belirlenir. Eğer arazinin imar durumu bağımsız bölüme izin vermiyorsa sözleşmesi yapılsa dahi sorun çıkması kaçınılmazdır. Sözleşmeyi imzaladıktan sonraki süreç ise şu şekilde işliyor. Öncelikle bir inşaat projesi çizilir, daha sonra bu proje belediye tarafından onaylanır. Belediyeye başvurma işlemini arsa sahibi yapar. Eğer sözleşmede ayrı bir düzenleme varsa müteahhit de yapabilir. Bir diğer konu ise ruhsattır. Ruhsatı müteahhidin alabilmesi için arsa sahibinden vekaletname alması gerekir ve bu durum sözleşmede belirtilir.

Tüm bu işlemler ve resmi dairelerden onay alındıktan inşaat ruhsatı alınır ve inşaat başlar. Burada önemli bir husus ruhsat alınırken inşaat süresinin de sözleşmede belirlenmesidir. Eğer belirtilmezse inşaatın uzaması durumunda ev ya da arsa sahibi zarar edebilirler. İnşaatın sözleşmede belirtilen sürede tamamlanmaması durumunda başka yaptırımlar da uygulanabilir ancak bunlar da sözleşmede belirtilmek zorundadır.

Ülkemizde inşaatın önemli bir sektör oluşu sebebiyle çoğu ev ya da arsa sahibi müteahhitle anlaşarak kat karşılığı inşaat sözleşmesi yoluna gidiyor. Görünüşte karlı bir anlaşma olmakla birlikte imar sorunları, inşaatın tamamlanan sürede bitmemesi gibi meseleler yüzünden arsa sahipleri mağdur olabiliyorlar. Bilhassa arsa sahibi ile müteahhidin mahkemelik olduğu vakalara bakıldığında sözleşmeye uymayan ya da ihlal eden tarafın genellikle müteahhit olduğu görülür ancak tam tersi olaylar da söz konusudur elbette. Kısacası inşaat sözleşmesi yapıp vekalet verilirken dikkatli olunması ve bu konular hakkında yeterli bilgi sahibi olmak gerekiyor. Makalemizde vekalet verirken karşılaşabileceğiniz sorunları aşağıda detaylı olarak anlatmaya çalıştık.

​Müteahhide vekaletname vermek

Yukarıda bahsettiğimiz gibi kat karşılığı anlaşma yapılırken inşaat ruhsatı, proje onayı, imar izni, iskan ruhsatı ile benzer resmi belgeler ve izinler gerekir. Tüm bu işlemleri tamamlamak hem bilgi gerektirir hem de zaman alır. Bu nedenle çoğunlukla arsa sahipleri müteahhide vekaletname verir ve böyle yapılması gereken onay işlemleri çok daha kısa bir sürede halledilir. Vekaletname ile arsa sahibi müteahhide pek çok konuda yetki vermiş olur. Dolayısıyla önemli bir konudur.

​Müteahhide vekaletname verdikten sonra karşılabilecek sorunlar nelerdir?

Vekaletnamenin amacı inşaatın bir an önce başlaması için gerekli olan işlemleri hızlandırmaktır. Arsa sahipleri bürokratik işlerden anlamayabilir ya da ilgilenecek zamanları yoktur. Bu gibi durumlarda müteahhide vekaletname vererek bürokratik yüklerden tamamen kurtulmuş oluyorlar. Ancak bu konu kafalarda bazı soru işaretleri oluşturabilir. Vekalet veren bir arsa sahibi tüm inisiyatifi müteahhide mi bırakmış demektir? Öncelikle bu noktada vekaletnamenin amacından bahsetmek gerekiyor. Vekaletlerin kapsamı değişebilmekle birlikte bu belgenin amacı arsa sahibinin rızası ve onayı dahilinde hareket etmektir. Fakat her durumda olduğu gibi vekalet verirken de dikkatli olmak gerekiyor. Zira oldukça uzun belgelerden oluşan vekaletnameler arsa sahipleri tarafından okumuyor. Okunmadığı için de kötü niyetli kişiler tarafından mağdur olabiliyorlar. Örneğin okumadığınız bir vekaletname ile müteahhide maksadını aşan yetkiler verebilirsiniz. Dolayısıyla vekaletname verirken mutlaka belgeyi okumalı ve böylece gereken durumlarda itiraz edebilirsiniz. Tüm bunlara rağmen içinizi rahatlatacak bir bilgi olarak şunu söyleyebiliriz, müteahhit yetkisi olsa bile arsa sahibinden izinsiz olarak projeyi değiştiremez. Ola ki değiştirip arsa sahibini zarara uğratırsa kendi de zararı karşılamak durumunda kalır.

​Kat karşılığı inşaat sözleşmesinin avantajları ve dezavantajları

Vekaletname vermek kat karşılığı sözleşme yapmanın bir parçasıdır diyebiliriz. O halde kat karşılığı inşaat sözleşmesinin avantajlarına ve dezavantajlarına göz atalım. İlginç olan bu sözleşmenin hem yararı hem de zararı olabiliyor. İlk başta oldukça avantajlı görünüyor. Çünkü arsasına bina yapacak veya eski evini yıkıp yerine modern bir dairede oturacak bir kişi hem sermaye aramaktan kurtuluyor hem de bürokratik işlerle uğraşmıyor. Üstelik arsanın durumuna ve müteahhitle yapılan sözleşmeye bağlı olarak arsa sahibi birden fazla kat elde edebiliyor. Ancak her şey göründüğü kadar basit mi? Ne yazık ki değil. Bu nedenle arsa sahibinin sürece dair bilgi sahibi olması ve işleri tamamen müteahhidin insiyatifine bırakmaması gerekiyor.

Arsa

sahibi: Daha önce de belirttiğimiz üzere bu tür anlaşmalarda ne yazık ki genellikle arsa sahibi mağdur oluyor. Bu gibi durumları önlemek için arsa sahibinin de yapabileceği şeyler var. Öncelikle vekaletname ile birlikte sözleşmeyi dikkatli bir şekilde okumalıdır. Aynı zaman da kendi haklarını koruyabilmek için tüm kararları yükleniciye bırakmak yerine bilinçli davranıp yönlendirici olmalıdır. Beraber iş yapacağı mimar, müteahhit ya da inşaat firmasını seçerken araştırma yapmalı ve geçmişte yaptığı projeleri incelemelidir. Yalnızca referanslara değil, yargıya intikal eden sözleşme vakası olup olmadığına da bakabilir. Bir diğer önemli husus inşaatın bitme tarihidir. Ve en çok karşılaşılan sorunlardan biri inşaat süresinin uzamasıdır. Arsa sahibi mağdur olmamak için sözleşmede bu tarihin belirtilmesine özen göstermelidir. Bu tür kat karşılığı inşaat sözleşmelerinde inşaat malzemesini müteahhit ya da yüklenici firma karşılar. Diğer konularda olduğu gibi malzeme seçimi ve kalitesi hakkında bilgi istenmelidir. Hatta sözleşmede yer alması da talep edilebilir.

Müteahhit: Her ne kadar vekaletname ve kat karşılığı inşaat sözleşmelerine arsa sahibi açısından ele alsak da müteahhitlerin de zarar etmemesi için dikkat etmesi gereken konular var. Tıpkı arsa sahibi gibi müteahhit de inşaat sözleşmesinde firmasını mağdur etmeyecek şekilde düzenlemelidir. Bu tür anlaşmalarda müteahhitlerin karşılaşabileceği sorunlar arasında arsa sahibinin kendine ait daireyi ya da daireleri ucuza satması en sık rastlanan problemdir. Daha detaylı anlatırsak; müteahhitler bu tür projelerde kendilerine ait daireleri kar edecek şekilde satmak isterler. Ancak bazı arsa sahipleri kendi dairelerini müteahhidin belirlediği fiyattan daha düşüğe satar. Bu durum müteahhidin projesini olumsuz olarak etkiler. Müteahhit sözleşmede bu konuyla ilgili talepte bulunabilir.

Tüm bu saydıklarımız dışında ne yazık ki hem arsa sahibi hem de yüklenici firma açısından başka problemler oluşabilir. Vekaletname ve kat karşılığı sözleşme ile ilgili karşınıza çıkacak her sorunu ne yazık ki makalemize sığdırmamız mümkün değil. Ancak genel hatlarıyla vekaletname ve kat karşılığı sözleşme hakkında sizi aydınlattığımızı umuyoruz. Bu konu ile ilgili daha detaylı bilgi almak istiyorsanız mimar ve inşaat şirketleri dışında hukuk bürolarına da danışabilirsiniz. Bilhassa sözleşme ve vekaletname ile ilgili sorun yaşayan arsa sahipleri mutlaka bir avukatla görüşmeli ve süreç boyunca zarara uğradıysa yargı yoluyla hakkını aramalıdır.

Bu yazıyı beğendiyseniz 'Her evin ihtiyacı olan mutfak gereçleri: 6 örnek fotoğraf' başlığına göz atabilirsiniz.

Modern Houses by Casas inHAUS Modern

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!