Banyolarda su yalıtımı nasıl yapılır ? | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3566:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Banyolarda su yalıtımı nasıl yapılır ?

umit atdağ umit atdağ
Modern Bathroom by MRS - Interior Design Modern
Loading admin actions …

Evin bir parçası olan banyolar hem estetik olarak hem de  işlevsel özellikleri ile rahatlatıcı ve ferahlatıcı etkilere sahip alanlardır. Bu alanlar diğer odalardan farklı olarak ıslak hacimler olarak da adlandırılır. Banyolarda su tesisatlarının yer alıyor olması banyo içinde nem oluşması, su kaçaklarından kaynaklı duvar kabarmaları meydana gelebilir. Özellikle su kaçaklarını önlemek ve su kaçaklarından kaynaklı olumsuzluklar ile karşılaşmamak ve banyo dekorasyonunuzun kötü olmaması için banyo içinde yer alan su tesisatlarının yalıtımı çok iyi yapılmalıdır. Banyolarda su yalıtımı yapmanın bir çok yöntemi vardır. Bu yöntemler maliyet açısından araştırıldığında geniş bir yelpazeye sahip olduğu için evinizde tercih edeceğiniz banyo su yalıtımı yöntemi dekorasyon veya onarım bütçeniz ile orantılı olmalıdır. Banyo içinde su yalıtımı yapmadığınızda önce banyo da aşırı bir nem oluşacak ve küf kokusu meydana gelecek, sonra duvar sıvasında ve boyasında dökülmeler başlayacak ve son olarak da banyo içindeki yer alan duvarlar kum tanecikleri gibi dökülecektir. Bu durum devam ettiğinde bina yapımında kullanılan demirlere zarar verecek ve binanın statik yapısından bozulmalar oluşturarak binanın yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kalmasına neden olacaktır. İlk duyulduğunda oldukça basit  bir cümle gibi görünen banyolarda su yalıtımı, aslında binanın temelini ilgilendiren önemli bir konudur. Banyolarda su yalıtımı, su tesisatının bulunduğu bölgelere lokal olarak yapılacağı gibi banyo alanının tamamına veya sadece zeminine de yapılabilir. Burada tercih size kalıyor. Yalıtım yapılacak alanı belirledikten sonra yalıtım yöntemlerinden sizin için ideal olanını tercih ederek işe başlayabilirsiniz. Banyo su yalıtımı; zemin sıva altı ve sıva üstü olmak üzere ikiye ayrılır. Sıva altı uygulamalar tüm zeminin veya duvarların sökülmesi ve su tesisatı üzerinin, tüm duvar alanının yalıtım malzemesi ile kaplanması ile yapılırken sıva üstü su yalıtım işlemleri kaplama malzemeleri kullanılarak yapılır.

Banyo su yalıtımısıva altı yapılacaksa; onarımı esnasında veya bina inşası sırasında yapılır. Yalıtım malzemesi olan poliüretanın ısıtılarak yapıştırılması veya  poliüretan esaslı kauçuk malzemeleri, asfalt esaslı ve katran içerikli yalıtım malzemeleri, silikon esaslı yalıtım malzemeleri ve akrilik özellikli yalıtım malzemeleri  kullanılabilir. Bütçenize uygunluğu bakımından bu yalıtım malzemelerinden birini seçerek banyo zemini ve duvarına uygulayabilir üzerine sıva kaplayarak banyo içindeki su yalıtımını yapmış olursunuz. Banyo su yalıtımı işlemi kolay olmayan ve uğraş gerektiren bir işlem olduğu için çok titiz çalışılmalı, işinin ehli bir usta tarafından yapıldığına emin olunmalıdır.  Zemin altı uygulamalarında yapılacak yalıtım  aynı zamanda zeminin  terazisini de ilgilendirdiği için gerekirse bir iç mimardan yardım alınmalıdır. sıva altı uygulamaları gibi sıva üstü uygulamaları da  su yalıtımı açısından çok önemlidir. Su tesisatlarının olduğu lokal alanlara veya banyo iç cephelerinin tamamına uygulanabilir olan poliüretan esaslı yalıtım kaplama malzemesi veya akrilik boya içerikli yalıtım malzemeleri   ile banyo su yalıtımı sağlanabilir. Duvar ve zemin yüzeyine estetik açıdan da kusursuz olan yalıtım malzemelerinin tabanca ile uzak mesafeden basınçlı bir şekilde sıkılması veya fırça ile sürülerek iki kat şeklinde uygulanması banyo içinde birikecek suyun sadece giderler aracılığı ile dışarı atılmasını sağlayacak duvarlarda nem oluşmasının önüne geçerek nemin yol açacağı olumsuzlukları ortadan kaldıracaktır. İç cephe yalıtım uygulamalarına yeni bir yöntem olarak eklenmiş olan  su geçirmez özellikli duvar kağıtları da maliyet açısından biraz maliyetli olsa da kolay uygulanabilir olması nedeni ile  öne çıkan bir yöntem olmuştur. Standart duvar kağıtları üzerine akrilik özellikli yüzey kaplamaları yapılarak su geçirmez duvar kağıtları  oluşturulmuştur. Duvar kağıtlarını kendiniz kolay bir şekilde uygulayabileceğiniz gibi  bir ustadan yardım alarak da uygulayabilir ve banyo su yalıtımını diğer yöntemlere göre oldukça kolay, maliyetsiz bir şekilde çözmüş olursunuz. Banyo su yalıtımı örnek uygulamaları için homify banyo dekorasyonları ve uygulama örneklerinin yer aldığı sayfamızı ziyaret ederek farklı konular hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Zemin kaplamaları

Banyo içinde yapacağınız yalıtım işlemleri için sadece zeminde bir uygulama yapmak istiyorsanız zemin kaplama malzemesi kullanabilir ve zemini su yalıtımı ile güçlendirebilirsiniz. Böylece zeminde oluşacak su birikintisinin sızmasını da önlemiş olursunuz. Zemin kaplama malzemeleri kauçuk esaslı malzemeler olup hem ses hem de su yalıtımına karşı dayanım sağlayan özelliklere sahiptir. Kauçuk yalıtım malzemesini tek parça olarak alabileceğiniz gibi birleştirilebilir özelliklere sahip parçalar halinde de alabilir ve banyo zeminine zarar vermeden uygulayabilirsiniz. Zemin kaplamaları ile banyonuzda istediğiniz renklerde zemin oluşturabilir banyo su yalıtım problemini ortadan kaldırabilirsiniz. Su yalıtım problemini zemin kaplamaları kullanarak ortadan kaldırdığınızda  banyo içinde nem oluşmayacak ve duvarlarda zararlar meydana gelmeyecektir.

Duvar kaplama malzemeleri

Banyo içinde oluşacak su kaçağı probleminin önüne geçmek ve banyo içinde nem oluşmasını önlemek için zemin kaplaması gibi duvar kaplam malzemelerini kullanabilir, resimdeki gibi hem estetik hem de banyo su yalıtımı sağlanmış bir banyoya sahip olabilirsiniz. PVC esaslı kaplama malzemelerinin dış cephe kaplama malzemelerinden farkı ısıl işleme tabi tutularak esneme özelliklerinin minimalize edilmiş olmasıdır. Bu özellikleri ile banyo içinde çok uzun yıllar dayanım gösterecek ve su yalıtımı sağlayacaktır. Duvar kaplama malzemelerini düz veya kabartmalı olarak da tercih edebilir, banyo içinde farklı tasarımlar sağlayabilir ve şık bir banyo ortaya çıkararak su yalıtımını sağlamış olursunuz. ayrıca ekonomik açıdan pvc esaslı kaplam malzemeleri daha uygun olduğu bütçenizi yormadan banyo su yalıtım sorununu çözmüş olursunuz.

Seramikleri kullanın

Banyo içinde oluşacak su sızıntısı veya su akıntısı banyonuzun berbat olmasına neden olacağı için mutlaka bir su yalıtımı yapmalısınız. Banyo su yalıtımı için farklı malzemeler kullanabileceğiniz gibi geleneksel yalıtım malzemesi olan seramikleri de kullanabilirsiniz. Seramikler  ısıl işleme tabi tutulmuş özel toprak olduğu için su geçirmez özelliğe sahiptir. Banyo duvarlarında, zemininde kullanılan ve araları özel derz malzemeleri ile doldurularak sızıntılar oluşması önlendiğinden banyo su yalıtımı malzemesi olarak kullanılmaktadır.  Ekonomik olması çok tercih edilmesine neden olan seramikler tüm banyolarda farklı desenleri ile şık bir dekorasyona katkı sağlayacak yalıtım malzemeleri olarak düşünülebilir. Zeminine sürülen yapıştırıcılar ile yapıştırılan seramikler iki farklı katman özelliği ile iyi bir su yalıtım malzemesi olmaktadır.

Su geçirmez ahşap parkeler

Banyo içinde hem su yalıtım görevi görecek hem de döşeme malzemesi örneği olarak ahşap parkeleri tercih edebilirsiniz. Özel olarak imal edilen ve su geçirmez özelliği ile göz dolduran masif parkeler; banyo içinde kullanıldığında yüzeylerine koruyucu tabaka sürülerek su geçirmez özelliğine sahip oluyor. Ayrıca dekoratif bir görsele sahip olması ve oldukça ekonomik bir malzeme olması banyo su yalıtımı için biçilmiş kaftan olmasına katkı sağlıyor.  Su geçirmez özelliği sayesinde banyo içinde nem oluşmasını önleyen ve koruyucu tabakası ile çok uzun ömürlü bir malzeme olma özelliğine sahip olan parkeler aynı zamanda dilediğiniz renklerde de tercih edilebilir olduğundan  banyo içinde estetik bir dekorasyon yapma imkanı sağlamaktadır.

Yalıtım kaplama malzemeleri

Interior Remodellings / Renovation Rustic style bedroom by RenoBuild Algarve Rustic
RenoBuild Algarve

Interior Remodellings / Renovation

RenoBuild Algarve

Banyo su yalıtımı yaparken eğer zemin ile ilgili çalışma yapılacaksa  zemin için özel üretilen betopan malzemesini tercih edebilirsiniz.  Betopan sert bir malzeme olduğu gibi geçirgenlik özelliği olmayan bir malzemedir.  Bu özellikleri ile  hem  su sızıntısı  oluşturmayan hem de sert bir zemine sahip  bir banyoya sahip olmak zemin dekorasyonu açısından size kolaylık sağlayacaktır. İster sıva altı olarak isterseniz de sıva üzeri olacak şekilde  uygulamasını yapabileceğiniz  betopan mat renkli bir malzeme olduğu için yüzeyine dekoratif bir uygulama yapmanız gerekebilir. Bu n edenle sıva altı uygulaması daha uygun olan betopan parça parça uygulanabilen veya ihtiyacınız olan ölçülere göre üretilebilen bir malzemedir. Bu özellikleri ile göz dolduran betopanı banyo emininde su yalıtım malzemesi olarak tercih edebilirsiniz.

Su geçirmez paspaslar

Banyo su yalıtımı için  zemine dokunmadan uygulayabileceğiniz farklı yöntemler de vardır. Bu yöntemlerin dışında olan ve  ekonomik bir tercih olarak göz dolduran su geçirmez yapışkanlı paspaslar son dönemlerin en fazla tercih edilen yalıtım malzemesi olmuştur.  Su geçirmez paspaslar alt tarafı yapışkan özelliğine sahip olan ve yapıştırıldığı yüzeyden çıkmayan aynı zamanda su geçirmeyen paspaslardır. Banyo zemininde dilediğiniz yer kendi başınıza yapıştırabileceğiniz su geçirmez paspaslar  hem banyo zeminin yalın kalmasını önleyen hem de su geçirmeyerek su yalıtımı sağlayan fonksiyonel malzemelerdir.  Farklı renklerde üretilen su geçirmez paspaslar ile banyolarınızda renkli dekorasyonlar yapabilir iç açıcı ferah banyolara sahip olabilirsiniz.

Modern Houses by Casas inHAUS Modern

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!