Banyo bataryası ve armatür modelleri

Özlem K. Özlem K.
homify Tropical style bathrooms
Loading admin actions …

Bugünkü yazımız banyo dekorasyonu ve dekorasyona uygun batarya ve armatürler üzerine. Banyo dekorasyonu konusunda ele alınması gereken beş temel unsur vardır. Bunlar vitrifiye, zemin ve duvar karoları, lavabo ve banyo bataryaları (armatürleri), aydınlatma ve banyo mobilyalarıdır. Banyo dekorasyonu, tıpkı evimizin diğer odalarının dekorasyonu gibi, bir bütün olarak ele alınmalı ve tüm parçalar birbirine  uyumlu olacak şekilde seçilmelidir. Gün içerisinde çeşitli ihtiyaçlarımızı karşıladığımız bu alan, iyi bir görünümü sizce de hak etmiyor mu? 

Banyonuzda ister büyük kapsamlı bir yenileme çalışması isterse de ufak bir tadilat çalışması yapmayı düşünüyor olun, bu yazımız tam size göre. 

Banyo dekorasyonu

Banyoda geçirilen zaman günümüzde yalnızca tuvalet ve duş gibi zorunluluklar ile kısıtlı değil. Birçoğumuz için, banyolar günün yorgunluğunu attığımız, rahatlamak için bazen uzun zamanlar geçirdiğimiz adeta birer spa gibi dinlenme alanı görevi de görüyor. Kültürümüzde hamam kavramı olduğu için banyoyu dinlenme ve rahatlama alanı olarak da kullanmak bizim için alışılmışın dışında bir durum değil. Bundan yirmi otuz yıl öncesinde evlerde banyo için ayrılan alan oldukça küçüktü. Günümüzde ise banyolara ayrılan alan nispeten genişledi ve banyolar modern, lüks, konforlu ve bunlara ek olarak zarif ve tarz sahibi tasarımlara sahipler. Artık evin diğer odaları ya da mutfak gibi, banyolarda da zevkimize hitap edecek en şık tasarımları, en konforlu modelleri tercih ediyoruz.

Banyo tasarımı yaparken evin diğer kısımları ile uyum içerisinde olmasına dikkat etmeli, banyo seramiklerinin, dolaplarının ve armatürlerin seçimini bu doğrultuda yapmalıyız. Dekorasyonda detayların çok büyük önemi vardır ve mekanların ruhunu yansıtan işte bu detaylardır. Eskiden banyo aksamlarında çeşit oldukça sınırlıydı, ancak günümüzde hem dekorasyon stili olsun hem de stil içerisindeki çeşitlilik olsun, seçenekler oldukça fazla.Banyo tasarımı yaparken evin diğer kısımları ile uyum içerisinde olmasına dikkat etmeli, banyo seramiklerinin, dolaplarının ve armatürlerin seçimini bu doğrultuda yapmalıyız. Dekorasyonda detayların çok büyük önemi vardır ve mekanların ruhunu yansıtan işte bu detaylardır. Eskiden banyo aksamlarında çeşit oldukça sınırlıydı, ancak günümüzde hem dekorasyon stili olsun hem de stil içerisindeki çeşitlilik olsun, seçenekler oldukça fazla.

Bataryalar ve armatürler

Banyo armatürü/bataryası gün içerisinde defalarca kez kullandığımız bir üründür, bu nedenle banyo bataryası satın alırken yalnızca görünümüne değil, kullanışlı ve uzun ömürlü olmasına da dikkat etmeniz gerekir. Kalitesiz bir batarya kısa sürede bozularak su damlatma gibi sorunlar oluşmasına neden olabilir. Ayrıca, üzerindeki kaplaması kısa sürede dökülerek paslanmaya da başlayabilir. 

Bataryaların kalitesini belirleyen en önemli şey ise üretiminde insan sağlığına zarar vermeyen, içinden geçen suya karışmayan ve yıllar içinde kronik metal zehirlenmesine yol açmayan, alaşımların kullanılmasıdır.

Armatür nedir?

Master bathroom Loft Kolasinski Industrial style bathroom Stone Grey
Loft Kolasinski

Master bathroom

Loft Kolasinski

Armatür, herhangi bir sıvı tesisatında boruların bitiş noktasında ya da sıvıyı muhafaza eden tankın/deponun çıkış noktasında, kontrollü olarak akışı sağlayan muslukların genel adıdır. Evde kullanılan armatürler genel olarak krom kaplı iken, bira fıçısı muslukları ahşaptan yapılabilmektedir. Armatürler sanayide, evde, laboratuvarda, kısacası yaşamın hemen her yerinde kullanılmaktadır. 

​Batarya nedir?

Bataryalar sıhhi tesisat sistemlerinden sıcak ve soğuk suyu istenilen oranlarda karıştırarak akıtabilen armatürlere verilen isimdir. Gerektiğinde yalnızca sıcak su veya soğuk su da akıtabilir.Batarya çeşitleri kullanıldıkları yerlere göre adlandırılır;  lavabo bataryası, banyo bataryası, eviye bataryası gibi.

Banyo bataryası alırken ölçü seçimine dikkat edilmesi gerekir. Batarya mutlaka kullanılacağı vitrifiye ile uyumlu olmalıdır, aksi takdirde hem kötü bir görünüme neden olur hem de örneğin, lavaboyu yeterli düzeyde ortalayamayabilir, ya da yeteri kadar yüksek olmayabilir. Bu da, elinizi yıkarken sizi sürekli olarak lavabo ile temas etme etmeye zorlayabilir. 

Lavabo batarya türleri

Bathroom cabinet No: 14.1002 Reformist Project BathroomSinks
Reformist Project

Bathroom cabinet No: 14.1002

Reformist Project

Lavabo bataryaları montaj şekline göre duvar tipi ve tezgah üstü ve ankastre olmak üzere üç çeşide ayrılır. 

Küvet ve duş batarya türleri

Banyo bataryaları ise ankastre, standart duvar tipi ve ayaklı küvetler için özel olarak tasarlanan yerden monte bataryalar olmak üzere üçe ayrılır.

Lavabolar için duvar tipi batarya

Lavabo üstüne, duvara montaj edilen bataryalara duvar tipi batarya adı verilir. Montaj sonunda bataryanın hemen hemen tamamı görünür. Bağlantı ağzı eksenleri yerden 110 cm yüksekliğe monte edilir. Lavabo yerden 80-85 cm yüksekliğe montaj edildiğine göre lavaboyla arasında 10-15 cm kadar boşluk oluşur. Ankastre bataryaya oranla lavaboyla arasında yeterli boşluk olduğu için, el ve yüz yıkamanın yanı sıra küçük hacimli kaplara su doldurma işlerinde de kullanılabilir.

Lavabolar için olan duvar tipi bataryaların çoğu fotoğraftaki gibi ankastre yapıdadır, yalnızca musluk ucu ile sıcak ve soğuk su kumandaları duvarın üzerinde görünür.

Lavabolar için tezgah tipi ankastre batarya

Çukur lavabolu tezgahlara uygun olan bu modellerde musluk ile sıcak ve soğuk su kolları tezgaha gömülü şekildedir. Tesisatın büyük bir kısmı tezgahın altında yer alır, yalnızca bu üç parça görünür.

Lavabolar için tezgah tipi batarya

Tezgah tipi batarya ise, adından da belli olduğu üzere tezgaha monte edilen bataryalara verilen isimdir ve özellikle, fotoğraftaki gibi set üstü (tezgah üstü) lavabolarda özellikle tercih edilirler. Bu bataryaların özelliği, uzun ayaklı olmalarıdır. Genelde suyun çıkış ucunun yüksekliği 22 cm'dir. 

Ayrıca, bazı lavabolarda doğrudan lavabo üzerindeki batarya boşluğu bulunmaktadır, bu durumda tezgah tipi bataryaların kısa bacaklı olanları, yani standart bataryalar kullanılır. Kısacası, bataryanızı kullanacağınız lavaboya göre seçmelisiniz. 

Banyolar için standart batarya

Banyo standart bataryaları duvar üzerine monte edilen ve üzerinde soğuk ve sıcak su kumandaları ile birlikte tek parça halinde olan bataryalara verilen isimdir. Bu tip bataryalardan ayrıca bir de duş başlığı bulunur ve duş başlığı yönlendiricisi vasıtasıyla su armatürden ya da duş başlığından akar. 

Küvetli banyo için duvar tipi bataryanın yerden yüksekliği 75 cm, duş teknesi için duvar tipi bataryanın yerden yüksekliği için 110 cm ölçü Türkiye Makina Mühendisleri Odası Sıhhi Tesisat Proje Hazırlama Esaslarında belirlenmiştir.

Banyolar için ankastre batarya

Botanical Bathroom from Bathrooms.ccom Bathrooms.com BathroomBathtubs & showers
Bathrooms.com

Botanical Bathroom from Bathrooms.ccom

Bathrooms.com

Banyolar için ankastre bataryalar ise birkaç çeşittir. Bazısında yalnızca bir soğuk ve sıcak su kumandası tuşu ve ankastre duş başlığı bulunur, alt kısımda bir armatür bulunmaz. Diğer tipte ise tıpkı lavabo duvar tipi ankastre bataryalardaki gibi, musluk, kontrol kumandası ve duş şeklide üç parça bulunur.

Banyolar için yerden monte batarya

Son olarak, ayaklı küvetler için özel olarak üretilen ve tesisat bağlantısı zeminden olan bataryalar var. Ayaklı küvetlerin şık ve lüks havasına uyum sağlayan klasik modellere sahip olan tür bataryalar küvetin tamamlayıcısı olma özelliğinde.

Bakım ve temizlik

Banyo bataryasının uzun ömürlü olması için kullanım şeklinize özen göstermeniz gerekmektedir. Banyo bataryasını temizlerken kimyasal maddelerin kullanılmaması gerekmektedir. Kimyasal maddeler bataryanın kaplamasına büyük zarar verir, bu nedenle bataryaları temizlerken az kireç çözücü, tuz ruhu gibi ürünler kullanılmamalıdır. Onun yerine, oluşan kireci çözmek için sirke, limon suyu, karbonat gibi organik ürünlerin yardımına başvurulabilir.

Konuyla ilgili, ’Ağır kimyasallar kullanmadan banyo temizliği!’ başlıklı kapsamlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Banyo dekorasyonu hakkında kısaca…

Banyonuzun dekorasyonu tıpkı evinizin diğer odaları gibi kendi beğenilerinize hitap etmeli ve evinizin bütünü ile uyum içerisinde olmalıdır. Dekorasyonu yalnızca göze hitap etmekle kalmamalı, aynı zamanda son derece işlevsel ve pratik de olmalıdır. Banyonuzun ölçüsüne ve ayırdığınız bütçeye uygun şekilde, zevklerinize hitap eden bir banyo dekorasyonu yapmalı, depolama üniteleri ve kuvvetli aydınlatma gibi önemli detaylara ekstra özen göstermelisiniz, zira bu detaylar banyonuzu ferah ve şık gösterecek unsurların başında geliyor.

Banyo tadilatı sık sık yapılabilen bir çalışma değildir, bu nedenle seramikleri, vitrifiyeyi ve armatürleri uzun ömürlü olmaları açısından mümkün olduğunca kaliteli seçmek gerekir. İster klasik bir tarzınız olsun isterse de modern, belirlediğiniz bütçeye uygun, kaliteli ve şık birçok banyo malzemesi bulabilirsiniz. Tadilatın sorunsuz bir biçimde olması için bir banyo tasarımcısının yardımını almak doğru bir yaklaşım olacaktır.

Yeri gelmişken…

’Banyo dekorasyonunda sıklıkla yapılan 6 hata’ başlıklı yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz. 

En iyi tasarımlara ulaşmak için, homify sayfalarındaki banyo tasarımcılarınıniç mimarların ve dekoratörlerin portföylerini de inceleyebilirsiniz.

Örneklere başlayalım: Altta farklı armatür ve batarya modelini ve daha çeşitli modelin banyolardaki uygulamalarını görebilirsiniz

Drummonds Case Study: Loz Feliz Retreat, California Drummonds Bathrooms BathroomBathtubs & showers
Drummonds Bathrooms

Drummonds Case Study: Loz Feliz Retreat, California

Drummonds Bathrooms

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!