Pratik ve kolay ev temizliği nasıl yapılır?

Request quote

Invalid number. Please check the country code, prefix and phone number
By clicking 'Send' I confirm I have read the Privacy Policy & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future.

Pratik ve kolay ev temizliği nasıl yapılır?

umit atdağ umit atdağ
 Kitchen by BOOK A TIGER, Classic
Loading admin actions …

Yaşam alanı olarak kullandığımız ve barınak olarak görev yapan evlerimizi temiz tutmak bir zorunluluktur. Temiz bir ev size huzur ve mutluluğun yanı sıra kaliteli bir yaşam  imkanı da verecektir. Ayrıca temiz bir eve sahip olmak size prestij kazandıracağı gibi herkesin hayran kalacağı ve parmakla göstereceği temizliği ile ünlü biri de olabilirsiniz. Bir evin temiz olması o evde yaşayan insan sayısı ile orantılıdır. eğer evde çocuklar varsa ev daha hızlı kirlenir ve tozlanır. bu durumda pratik ev temizliği metotları kullanmak artık kaçınılmaz olur. Çok çabuk tozlanan ve kirlenen evler için homify pratik ev temizliği yöntemleri yazılarının yer aldığı sayfamızı ziyaret etmeli ve farklı yöntemler hakkında detaylı bilgi edinmelisiniz. Evinizi pratik ve hızlı bir şekilde temizlemek ve her zaman temiz tutmak için kendi stratejinizi de geliştirmelisiniz. Öncelikle her oda için farklı temizlik yöntemleri belirleyerek işe başlamalı ve oda içinde sürekli olarak temiz kalacak bir dekorasyon yapmış olmalısınız. eğer oda içinde çok fazla sayıda oyuncak gibi, gazete, dergi ve kitap gibi küçük eşya varsa bu eşyaları kolay ve hızlı bir şekilde muhafaza edeceğiniz depolama alanları yaratmalısınız. Bu sayede ortalıkta oluşacak dağınıklığı da yok etmiş olursunuz. Ayrıca temizlik için oda sırası belirlemeniz sizin için daha az yorularak temizlik yapma fırsatı oluşturacaktır. ev temizliği özellikle ev hanımlarının başının belası olduğu için  doğru bir strateji belirlemek  hem hızlı ve pratik bir temizlik yapma imkanı oluşturacak hem de evinizin ferah havadar ve temiz kalmasını sağlayacaktır. 

Ev temizliği yaparken öncelikle kolay tozlanmış olan ve tozların birikerek leke yaptığı alanları önceden belirlemeli ve işe toz alarak başlamalısınız. toz almadan yapacağınız bir temizlik işlemi size ekstra iş çıkaracak ve sizi daha fazla yoracaktır. Toz alma işlemi temizlik işlerinden bağımsız olarak da yapılabilecek bir işlem olduğu için periyodik olarak tekrarlanmalıdır. Böylece tozlanmadan ve tozların oluşturduğu lekelerden kaynaklı kirli görüntü oluşmayacak ve eviniz daha temiz görünürken aynı zamanda sizi daha az yoracaktır. Toz alma işleminden sonra en dikkat edilmesi gereken nokta iç mekanların periyodik olarak havalandırılmasıdır. Periyodik olarak havalandırma yaparak iç mekanlarda kirli hava ile üreyen mikrop ve virüsleri yok etmiş olacak ve sağlığınızı riske atmamış olacaksınız. Periyodik olarak havalandırma yapmak için her odadan bir tane pencere açılması ve hava sirkülasyonu sağlanması yeterli olacaktır. Gün içinde yapılacak 10 dakikalık bir havalandırma evinizin ferah bir iç ortama sahip olmasını sağlayacağı gibi sağlığınızı tehdit etmeyen bir yaşam alanı oluşturmanızı da sağlayacaktır. Havalandırma işlemlerinden sonra yapılacak en ideal işlem doğru kimyasallar ile evin zemininin ve döşemelerinin silinmesi olacaktır. Ayakkabı ile gezilen yerlerde gözle görülemeyen lekeler ve kirlenmeler meydana gelebilir. Doğru kimyasalların kullanılması çok önemlidir. Doğru kimyasallar kullanmadığınızda hem kendi sağlığınızı tehdit etmiş olursunuz hem de ahşap döşemelerin ömrünü kısaltmış olursunuz. Bu nedenle doğru kimyasallar ile doğru teknikleri birleştirmeli ve temizlik işini pratik bir iş haline getirmelisiniz. Pratik bir ev temizliğinin bir çok püf noktası vardır. Bu noktaları doğru teknikler ile hayata geçirdiğinizde kısa sürede temizlik yapabilecek ve evinizin her zaman temiz olmasını sağlayacaksınız. Aksi durumlarda verdiğiniz emekler ve harcadığınız paralar boşa gidecek temiz olmayan bir evde yaşamaya devam etmek zorunda kalacaksınız.

Tüm evi havalandırmalısınız

Pratik bir temizlikyapmak için öncelikle evinizin tamamını havalandırmalısınız. Havalandırma işlemi hızlı bir temizlik için öncelikli yapılması gereken işlemdir. Havalandırılan ortamda daha fazla temiz hava yer alacak ve temizlik sırasında çabuk yorulmanızı ve temizliği bırakmanızı engelleyecektir. Ayrıca temiz bir iç mekan her zaman havalandırılması gereken ve oksijenin bol bol yer aldığı bir iç mekan olmalıdır. Bu nedenle evin her odasını, koridorlarını havalandırmalı ve hızlı bir temizlik için ilk aşamayı tamamlamalısınız. Havalandırma işlemi ile  tavanda biriken ağır hava dağılacak ve evinizin daha ferah olması sağlanacaktır.

Toz alın ve evinizi süpürün

Temizlik işlemlerinin tamamında yer alan süpürme işlemi evin içinde yer alan kirlilik yaratan etkenlerin ortadan kaldırılmasını sağlar. Kimi zaman sadece bir süpürme işlemi  temizliği tamamlayabileceğiniz gibi  detaylı temizliğin ilk aşaması olarak da da görülebilir. Toz alma işlemi de aynı şekilde kendi başına yapılabileceği gibi temizlik işlemi içinde yer alan bir aşama olarak görülebilir. Evinizi temizlerken periyodik olarak toz alıyorsanız temizlik işlemi oldukça kısa sürecektir. Periyodik olarak yapılan toz alma işlemi evinizde toz birikmesini önleyecek ve size temiz bir yaşam alanına sahip olma imkanı sağlayacaktır. Düzenli bir şekilde toz alma işlemi yapmıyorsanız temizlik sizin için biraz zor bir süreç olacaktır. Bu nedenle toz alma ve süpürme işlemi sizin için temizliğin vazgeçilmez aşamalarından olmalıdır.

Düzenli bir yerleşim planı

Oda dekorasyonu yaparken temizlik yapacağınızı göz ardı etmemelisiniz. Temizlik sırasında gerektiğinde orta sehpa, halı gibi mobilyaların yerlerinde değişiklik yapabilirsiniz. Bu durum size zorluk oluşturmamalı ve pratik bir temizlik için kolaylık sağlamalıdır. Bu nedenle yerleşim planı yaparken  mobilyaların yerleşimlerine dikkat etmelisiniz.  Resimde yer alan odanın temizliğini yaparken kolay bir şekilde yerini değiştireceğiniz orta masa ve oturma grubu size daha hızlı ve daha az yorulacağınız bir temizlik imkanı verecektir.  Doğru adımları doğru zamanlarda atarak evinizin daha kolay bir şekilde temizlenmesini sağlayabilir ve pratik bir temizlik ile ferah bir eve sahip olmayı başarabilirsiniz.

Duvar temizliği

 Study/office by Pixers, Modern
Pixers

Leaves for hipsters

Pixers

 Evinizde pratik ve hızlı bir temizlik yapmak istiyorsanız periyodik olarak duvarları temizlemelisiniz. Duvar temizliği ev temizliğinin en belirgin aşamalarından biridir.  Eğer duvarlarda duvar kağıdı kaplı ise yapılması gereken temizlenebilir duvar kağıtları için üretilmiş olan temizlik maddeleri temin etmek ve duvarları periyodik olarak temizlemektir. Periyodik olarak silinen duvarlar daha canlı ve daha görsel duracaktır. periyodik olarak temizlenmeyen duvarlar canlılığını yitirecek, evinizin daha kötü görünmesine neden olacak ve temizlik sırasında size zorluk çıkarıp hızlı ve pratik bir temizlik yapmanızı da önleyecektir.

Hol ve koridor temizliği

 Evinizi temizlerken sizi en fazla yoracak alanların başında gelen koridor ve hol temizliği gelir. Bu alanlar dış ortam ile en fazla etkileşimin yaşandığı alanlar olduğu için temizlik sırasında azami dikkat gösterilmelidir. Ayakkabıların yer aldığı vestiyer alanı özel maddeler kullanarak temizlenmeli,  ahşap malzemelerin yer aldığı mobilyalar ahşap parlatıcıları ile temizlenmelidir.  Döşemeler için kullanılan halı, kilim gibi aksesuarlar düzenli olarak havalandırılmalı ve toz tutması önlenmelidir. Bu sayede evinizde düzenli hızlı ve pratik bir temizlik yapmış olursunuz. Aksi durumda temizlik çok daha uzun sürecek ve sizi daha fazla yoracaktır.

Ahşap temizliği

Ev temizliği yaparken zeminde yer alan ahşapların temizliğini doğru araç ve gereçler ile periyodik olarak yapmalısınız. Ahşaplar canlılığını yitiren ve doğallığını kaybeden malzemeler oldukları için düzenli olarak temizlenmelidir. Ahşap koruyucular ve parlatıcılar kullanarak yapacağınız temizlik işlemi size daha kolay bir temizlik yapma imkanı sağlayacaktır. Ayrıca ahşapların canlı ve parlak görünmesi evinizin havasını değiştirecek daha iç açıcı ve ferah bir iç mekana sahip olmanızı sağlayacaktır.

Mutfak temizliği

 Mutfak içinde daha hızlı bir temizlik yapmak için yapılması gereken mutfak ekipmanlarının kullanıldığı süre de temizliğinin yapılmasıdır. Örnek olarak mutfakta yemek pişirirken veya servis ederken kullanılan mutfak araç gereçlerinin kullanım sırasında veya işlemi bittikten sonra temizlenmesi size pratik bir temizlik yapma fırsatı sunacaktır. Fırın gibi bakterilerin yaşama imkanı bulacakları alanlar fırın kullanım işlemi bittikten sonra hızlıca temizlenmeli ve yağ buharının yol açacağı kirlilik ortadan kaldırılmalıdır.

Banyo temizliği

Banyo içinde pratik bir temizlik yapmak ve hızlıca temizliği bitirmek için yapılması gereken banyo kullanımından hemen sonra temizliğini yapılmasıdır. Islak hacimlerden dolayı oluşacak su lekeleri kuruduktan sonra banyonuzu daha kötü gösterecektir. Bu durumu önlemek ve hızlı bir şekilde temizliği bitirmek için banyo kullanımından sonra banyo temizliği yapılmalı ve banyo havalandırılarak temizlik işlemi sonlandırılmalıdır.

Duvar yerleşimleri

 Salon veya oturma odası gibi göz önünde olan mekanlarda eğer duvar yerleşimleri yer alıyorsa bu alanların düzenine dikkat etmeli ve temizliğini toz alma işlemi gibi her gün yapmalısınız. Bu alanlar genellikle kitaplık veya aksesuar teşhir alanı olarak kullanılan alanlar olduğu için kimi zaman uzun süreler kullanılmayan alanlar olarak kalır. Bu durumda toz birikmesi ve kirlilik oranı daha hızlı artacağı için temizlik sırasında sizi uğraştıracaktır. Bu olumsuz durumla karşılaşmamak için yapılması gereken duvar yerleşim alanlarının düzenli olarak temizliğinin sağlanması ve hızlı bir temizlik için ideal şartların sağlanmasıdır.

 Houses by Casas inHAUS, Modern

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!