Ev giriş aksesuarları: İlham verecek 8 örnek

Meral Eser Meral Eser
Ekaterina Donde Design Scandinavian style corridor, hallway& stairs
Loading admin actions …

Davetkâr bir giriş dizayn etmek için zemin kaplamaları, mobilya ve aksesuarlar tercih edilirken, uygulanacak stil ve tarz ilişkisine göre düzenlenebilir. Şık ve davetkâr bir giriş için dekorasyonu tamamlayan nitelikler arasında aksesuarlar gelir. Dekoratif aksesuarları tercih ederken, kişisel beğenileriniz veya karakteristik öğelere göre belirleyebilir ve atmosferi tamamen değiştirebilirsiniz. İlk intibanın oluştuğu giriş holü, arzuya göre ışıl ışıl, klasik ya da modern stil öğelere göre tasarlanabilir. Ferah ve iç açıcı bir atmosfer oluşturarak daha davetkâr bir görünüm kazandırabilir, giriş holü ve koridor geçişlerine aydınlık bir görünüm sağlayabilirsiniz. 

Vazolar, avize modelleri, sanatsal objeler, resim tabloları, çok amaçlı kullanılabilen işlevsel aksesuarlar, askılıklar, kara tahta, farklı stillerle çerçeveli fotoğraflar, ferforje işlevsel ürünler, sepetler, dekoratif çiçek saksıları ve dahası ile giriş holünü daha şık hale getirmeniz mümkün. Her zaman büyük masraflar ederek mobilyalar ya da zemin dokularını değiştirerek büyük işlere kalkınmanıza gerek yok. Giriş holünün havasını değiştirmek, daha cazip hale getirmek için cebi yakmayacak bütçelerle aksesuarlar ve yaratıcı fikirleri değerlendirebilirsiniz. Kahve fincanları ile aydınlatma aksesuarlarından, palet raflara birçok Kendin Yap projesi evinizin girişini daha şık hale getirmeniz için ilham verecektir. Giriş holü dizaynı için duvar dekorlarından tavana, birçok dekoratif aksesuarla daha cazip bir görünüme kavuşturmak mümkün. Farklı stil ve tarz öğeleri bir araya getirebilir, natürel doku ve malzemelerle şık aksesuarları kullanarak dekoratif çözümler üretebilirsiniz. Ev giriş aksesuarları ile ilginizi cezbedecek örnek fotoğraflar derledik, evinizin girişini daha cazip kılacak alternatif fikirleri değerlendirebilirsiniz.

Aksesuarları ön plana çıkarmak

Görkemli ve göz alıcı bir giriş dizayn etmeye ne dersiniz? Klasik zarafeti yansıtan dekoratif bir ayna, devasa saksı ya da vazolar, altın varaklı aksesuarlar, örnek fotoğrafta görüldüğü gibi altın sarısı aslan büstleri ile davetkâr giriş dizayn edebilirsiniz. Sade ve açık renk tonlarındaki zemin yüzeyleri, daha cesur ve öne çıkan mobilya ve aksesuarları kullanmanıza olanak tanır. Natürel renk tonları ve altın sarısının klasik stil öğelerle buluştuğu bir başka şık örnek. Aksesuarları ön plana çıkarmak için zemin kaplamaları son derece sade ve yalın çizgiler taşıyabilir. Kontrast oluşturmasını sağlayabilir, zemin kaplamalarını daha açık renk tonlarında tercih edebilirsiniz. Böylelikle genellikle daha dar ve küçük bir alana sahip olan giriş holü ya da koridorlar için daha ferah ve aydınlık bir görünüm sağlayabilirsiniz. Ayrıca doğal ışığı yeterince almayan giriş holü modelleri için açık renk tonlarında zemin kaplamaları ferahlık katacak ve daha geniş görünmesini sağlayarak derinlik katan unsurlar yakalamanızı kolaylaştıracaktır. Modern çizgiler taşıyan bir evde klasik stil zarafet unsurlarını bir araya getiren devasa vazolar, dekoratif objeler ve büyük bir ayna modeli kullanabilir, farklı stilleri bir araya getirerek eklektik bir yaklaşımla giriş holü dekorasyonunda fark yaratabilirsiniz.

İşlevsel unsurlar: Ahşap raf taşıyıcı

Kullanım ihtiyaçlarını belirleyerek buna göre aksesuar ve mobilyalarınızı belirleyebilirsiniz. İhtiyaca göre muhafaza edilecek eşya ya da objelerin ebatlarına göre sistemler geliştirebilirsiniz. Duvar dekorunu değerlendirebileceğiniz küçük ama etkili ahşap raf taşıyıcı sistemlerle örnek görseldeki gibi akılcı çözümler üretebilirsiniz. Çok amaçlı kullanım olanaklarını göz önüne alarak ahşap raf sistemleri geliştirebilir, duvar dekorlarını daha işlevsel hale getirebilirsiniz. Bisiklet için taşıyıcı nitelikte bir bölmesi olan aksesuarın duvar monte dizayn edilerek çok yer kaplamaması işlerinizi kolaylaştırabilir. Fonksiyonel bir aksesuar olarak kullanılacak ürünler, ahşap materyallerden ihtiyaca göre tasarlanabilir. Bisikletin girişte yer kaplamamasını sağlayacak duvar dekorları ile döşeme zemini alanından ayrıca tasarruf edebilir, daha düzenli ve tertipli bir giriş dizayn edebilirsiniz. 

Şık duvar dekorları: Raf sistemleri ve kara tahta

Raf ve askılık sistemleri duvar dekorlarını işlevsel amaçlı değerlendirilmek üzere kullanılabilir. Ahşap raflar duvar zemini rengi ile benzer tonlara boyanıyor. Mobilya ve aksesuarların benzer renklerde tercih edilmesi derinlik katan unsurlar yakalamanızı kolaylaştırabilir. Nitekim göz yormayan bir duvar dekoru ve giriş dizayn etmek için çok fazla renk karmaşasına gerek kalmadan bütünlük sağlayan tek renge odaklanabilirsiniz. Burada görüldüğü üzere duvar rengi ile raf ve dolap dizaynGözlerinizi okşayan pastel renkler, daha ferah ve dingin atmosfer oluşturmak isteyenlerin ilgisini çekebilir. Döşeme zemini kaplamasıyla uygulanan desenlerle retro ya da vintage etkiler katabilirsiniz. Giriş holüne karakteristik öğeler katarak dokular ve desenleri değerlendirmek bir alternatif. Bunların yanı sıra düz ve sade duvar zemini ve mobilyalarla öne çıkarmak istediğiniz aksesuarlarınızı değerlendirebilirsiniz. Soft renklerle iç ferahlatan bir karşılamayı arzu edenlere şık bir giriş holü.

Sanatsal objeler

Uygulanacak stil ve tarza göre son derece şık ve göz alıcı avize modelleri ile giriş holü dekorasyonunda fark yaratabilirsiniz. Görkemli ve akılda kalıcı bir karşılama için lüks detayları değerlendirmek isteyenler örnek fotoğrafı gözlemleyebilir. Şık bir giriş holünde karşılama için avize modeli ve aksesuarların zengin alternatiflerini değerlendirebilirsiniz. Desenler, işlemeler, altın varaklar ve dahası. Dama tahtası deseni ile döşeme zemini kaplamaları zenginlik katan unsurlar arasında sayılıyor. Giriş holünde sanat eserleri için de yer ayırabilirsiniz. Belki bu giriş holü ilginizi çekebilecek dekoratif öğeleri taşıyor olabilir. Kontrast renklerin ağırlıklı kullanıldığı giriş holü dekorasyonunda, beyaz ve siyah renklerin uyumunun yanı sıra, altın sarısı renk tonları kullanılmış. Klasik stil cazibe unsuru şık bir avize modeli ile girişinizi güzelleştirebilir, sanatsal objeler, heykeller, duvar resimleri ile dekorlarınızı tamamlayabilirsiniz.

Dekoratif aydınlatma aksesuarları

Natürel dokularla muntazam uyumun sağlandığı bu örnekte ise aksesuarlar için tek renk tercih ediliyor. Bodrum'un güzide evlerinin mimarisi, taş duvarlar ve huzur veren atmosferi ile bütünleşen beyaz renk, aksesuarlar için doğru bir tercih. Öncelikle beyaz küp saksı modelleri, şık bir duvar dekoru, geometrik formları ile ön plana çıkan aydınlatma aksesuarları taş duvarlarla muntazam uyum sağlıyor. Doğal taş duvar kaplaması, ahşap döşeme zemini ile natürel dokuları bir araya getiren, iç ferahlatan bir giriş alanı. Süs bitkileri, aksesuarlar, dekoratif öğeler bir mekanın girişini tamamen değiştirebilir. Duvar ve döşeme zemini doku ve renkleri çok çeşitli ise mobilya ve aksesuarlarda tek renk tercih etmek doğru bir yaklaşım olacaktır. Nitekim göz karmaşası oluşmadan aksesuarların ön plana çıkmasını sağlayacaktır.

Sanata yer açın

Giriş holü dekorasyonunda sanata yer açarak fark yaratabilirsiniz. Son derece cazip duvar dekorları ile görkemli dekoratif aksesuarları bir araya getirerek klasik stil zarafet unsurlarını bir araya getiren şık bir giriş dizayn edebilirsiniz. Kontrast renkler iç mekan dekorasyonunda dinamik bir atmosfer oluşturmanızı kolaylaştırır. Daha sıcak bir atmosfer oluşturmak için şık ışıklandırma unsurları ve sıcak renk tonlarına yer verebilirsiniz. Klasik stil çizgiler taşıyan bu giriş holü örneğimizde görkemli ve şık bir atmosfer hakim. Aksesuarlara gösterilen özen ve ihtimam ile merdiven detaylarını gözden geçirebilirsiniz. Döner merdiven eğrisi ve formu, korkuluklar, şık aydınlatma unsurları, heykel ve aksesuarlarla görkemli bir atmosfer oluşuyor ve göz alıcı detaylar ön plana çıkıyor.

Hasır sepetler, ahşap askılıklar

Franklin Carmine Hall Runner Roger Oates Design Modern Corridor, Hallway and Staircase
Roger Oates Design

Franklin Carmine Hall Runner

Roger Oates Design

Hem işlevsellik hem de görsel açıdan dekoratif öğelere yer vermek istiyorsanız bu örneğimiz size ilham verebilir. Hasır sepetler işlevsel yönden değerlendirilerek, giriş holünde çok fazla yer kaplamadan küçük depolama alanlarına yer açabilir. Özellikle dekorasyonda uygulanan stil ve tarza göre, yerine göre sıcak renkler ve natürel dokularla uyum sağlayabilen hasır sepetler, hem hesaplı hem de kullanışlı dekor öğeleri olarak değerlendirilebilir. Ayrıca, homify'da dekoratörler tarafından dizayn edilen birçok farklı stilde ev projesi bulabilir, ilham veren fikirler bulabilirsiniz.

Duvar resimleri

Şık aydınlatma aksesuarları ile birlikte duvar resimlerini kullanarak göz alıcı duvar dekorları dizayn edebilirsiniz. Çerçeve içinde kullanılacak resim türü, fırça darbeleri ve renk tonlarına göre özel ışıklandırma unsurlarını kullanabilirsiniz. Mermer döşeme zemini ile son derece görkemli ve ışığı yansıtan şık bir görünüm ortaya çıkıyor. Gerek duvar dekorları, gerekse mobilya tercihleri ve zemin tercihleri göz yormayan, modern çizgiden uzaklaşmayan öğelerle dizayn edilmiş. Giriş holünü aydınlatan lamba aksesuarları ise geometrik formlar içeren modern çizgiyi sürdürüyor.

Bu yazımızı beğendiyseniz, ayrıca ’Evimi barok stilde nasıl dekore edebilirim?’ yazımız da ilginizi çekebilir.

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!