Örnek fotoğraflarla salon aynaları

Request quote

Invalid number. Please check the country code, prefix and phone number
By clicking 'Send' I confirm I have read the Privacy Policy & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future.

Örnek fotoğraflarla salon aynaları

Homify TR Homify TR
Private Residence in Beykoz by ARKITEX INTERIORS Eclectic
Loading admin actions …

Geçmişi bundan dört bin yıl önceye kadar uzanan aynalar, tarih boyunca insanlığın kullandığı önemli aksesuarlardan biri olmuş ve bugüne kadar uzanmış. Elbette bundan binlerce yıl önce kullanılan aynalar, yanardağ atıklarının parlatılması ile elde ediliyormuş. Gümüşleme diye tabir edilen yöntemle daha gelişmiş aynaların ortaya çıkması ise 14. yüzyıla dayanıyor. Bugünün gümüşnitrat ile üretilen sırlı aynalarının temeli ise,  1835 yılında Alman kimyager Justus von Liebig tarafından atılmış. Kısacası aynalar bize tarih boyunca eşlik etmiş ve bugün hâlâ bir evin en olmazsa olmaz denilebilecek aksesuarlarının başında geliyor. 

Bir evin her odasında ayna kullanabilirsiniz, aynalar bulundukları her yaşam alanını güzelleştiren garantili bir dekoratif unsurdur. Bunun en önemli sebebi tabii ki yansıtıcı yüzeylerinin mekanları daha ferah, daha ışıltılı ve daha geniş göstermesi. Tabii bunun yanında her tarza göre bin bir farklı modele sahip ayna çerçeveleri, formları ve boyutlarıyla farklı zevk ve farklı stillere hitap ediyor ve içinde bulundukları yaşam alanlarına da karakter katıyor. Aynaların gücü adına! Aynayla yapılmış 8 muazzam dekorasyon başlıklı yazımızda aynaların nelere kadir olduklarına kısaca değinmiştik. Bugünkü yazımızda ise salonda kullanabileceğiniz ayna modellerini ayrıntılı olarak inceleyeceğiz. 

Elbette evinizi aynalarla daha ışıltılı, daha dikkat çekici ve daha ferah ve huzurlu bir yuvaya dönüştürmek istiyorsanız, bunun için her oda için farklı model ve seçenekleri göz önünde bulundurmalısınız. Çünkü örneğin banyolarda kullanılan aynaların işlevleri ile koridor alanlarında kullanılan aynaların işlevleri aynı değil, dolayısıyla estetik özellikleri de değişebiliyor. Banyoda ışıklandırılmış, günlük kişisel bakımınıza yardımcı olan fonksiyonel bir ayna kullanmanız, hatta birden fazla farklı özellikte (mesela büyüteç işlevine sahip minik bir yan ayna, makyaj aynası gibi) aynayı bir araya getirmeniz gerekir. Koridor ve antre alanlarında ayna modeli seçilirken ise, alanı daha davetkar gösterecek ve bu geçiş alanını daha ferah ve geniş hale getirecek formlar değerlendirilmeli. 

Peki ya salonda? Genellikle hem oturma odasının hem de yemek odasının iç içe geçtiği açık planlı geniş salonlar için gösterişli ve belirli bir alanı vurgulayan seçenekler, minik oturma odaları içinse içeriyi çok daha ferah hale getiren modeller var. İşte bu yazımızda her dekorasyon tarzına ve her mimari özelliğe uygun ayna modellerini bir araya getirdik. Klasik tarzlı dekorasyonlara da, sıra dışı ve yenilikçi tasarımlar arayanlara da ilham verecek birbirinden güzel ve göz alıcı salon aynaları…

Büyük ve etkileyici

Özellikle dar alanları genişletmenin en garantili yöntemlerinden birinin geniş aynalar kullanmak olduğu artık herkesin bildiği bir dekorasyon hilesi. Ancak geniş aynalar kullanırken aynı zamanda benzersiz bir dekoratif etki yaratmak isterseniz bu örnek tam da aradığınız ayna modelini içeriyor olabilir! Dikey bir dikdörtgen formuna sahip olan aynanın işlemeli beyaz ahşaptan kalın çerçevesi, oturma odasının odak noktasını oluşturuyor. Sanki ayna, odada başka bir masallar diyarına geçiş yaptığınız bir kapı gibi!

Duvar kaplaması

Salonlarda kullandığımız aynalar genellikle duvarlardan bağımsız birer aksesuar olsalar da, bu örnekte bunun değişebileceğine de tanık oluyoruz. Şöminenin etrafındaki duvar tamamen aynalarla kaplanmış ve bu da odanın derinliğini benzersiz bir biçimde arttırmakla kalmıyor, şöminenin romantik ve sıcak estetik etkisini de katlıyor ve son derece çarpıcı ve sıra dışı bir yaşam alanı meydana getiriyor. Tabii bir duvarı ayna ile kaplatmak için illa ki şömineli bir salonunuz olmasına gerek yok.

Aynalı mini raflar

rustic  by Loop the Loop, Rustic
Loop the Loop

Glass Mirror Boxes

Loop the Loop

Bu örnek ise sıra dışı, yenilikçi ve modern fikirler arayanlar için… Hem minimal, hem de çarpıcı! Minik aynalı raflar. Elbette bu model aynalı rafları ve bu konseptin farklı şekillerde tasarlandığı modelleri de evinizin her odasında kullanabilirsiniz. Ancak salonunuz için misafirlerinizi etkileyecek değişik bir aksesuar arıyorsanız, bundan daha iyisini düşünemiyoruz.

Yatay çizgilere paralel

Geniş aynalar da küçük aynalar da oldukça alışık olduğumuz formlar aslında. Ancak uzun ama ince formlu bu ayna, pek de karşılaşmadığımız ve insanda sıra dışı bir etki yaratan bir stil ortaya koyuyor. Duvardaki çizgili duvar kağıdı ile uyumlu bir tercih. Duvarın içinde ekstra bir pencere varmış gibi derinleştiren ve ferahlık katan bir göz illüzyonu yaratıyor.

Zarif bir tasarım

Private Residence in Beykoz by ARKITEX INTERIORS Eclectic
ARKITEX INTERIORS

Private Residence in Beykoz

ARKITEX INTERIORS

Yansıtıcı yüzeyinin parlaklığı ve ışıltısını çerçevesinin gümüş dokunuşlarıyla daha da katlayan bu geniş ayna modeli ise yaşam alanını olabildiğine zarif ve büyüleyici bir atmosferle buluşturan ana unsur olarak öne çıkıyor.

Asimetrik ve parçalı

Her zaman tek bir ayna kullanmak zorunda değilsiniz. Modern oturma odası dekorasyonlarında sıklıkla karşılaştığımız konseptlerden biri de tek bir geniş ayna formu yerine birbirinin aynısı olmayan, benzer fakat farklı boyutlarda ve renklerde asimetrik olarak dizilmiş aynalar… Özellikle bunun gibi küçük ve modern dekorasyonlu oturma odaları için ideal!

Sınır belirleyici özellik

Yemek alanını da içeren açık planlı geniş bir salonda yemek alanını oturma alanından ayırmak için aynaların vurgulayıcı özelliğini kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Tıpkı bu örnek fotoğrafta olduğu gibi yemek alanını vurgulayacak şekilde masaya bakan cepheyi ayna ile kaplarsanız bu açık planlı odanın sınırları görünmez olarak belirlenmiş olacaktır.

Tamamlayıcı unsur

Town House, Sussex. by CHALKSPACE Classic
CHALKSPACE

Town House, Sussex.

CHALKSPACE

Yuvarlak ve kaba çerçeveli aynalar, son yıllarda oldukça popülerleşen ayna modellerinden biri. Çerçevenin kaba kalınlığı aynaya daha vurgulayıcı ve dikkat çekici modern bir etki katıyor. Özellikle bunun gibi üstü boş kalan bir şömine alanını tamamlayan bir dekorasyon unsuru olarak kullanmak için harika bir fikir olduğu aşikar.

Şömine üzeri

Çoğu örnekte gördüğümüz gibi, eğer bir şömine söz konusuysa, şöminenin üstünde kalan duvar boş ve anlamsız görünmesin diye bu alan ayna ile dizayn ediliyor. Tabii hem salonun dekorasyon tarzı, hem de şöminenin yapıldığı malzeme ve model aynanın da formunu belirliyor. Bu örnekte de klasik dokunuşlara sahip modern mobilyalarla döşenmiş bir salona uyumlu olacak modern klasik bir ayna ile karşılaşıyoruz.

Klasik ayna grubu

Farklı boyutlarda asimetrik bir ayna grubu ile yapılan duvar dekorasyonlarına başka bir örnek daha; bu defa çok daha klasik bir stil söz konusu. Aynaların formları ve çerçeveleri bire bir aynı ancak boyutlarındaki farklılık hareketlilik sağlıyor. Altın rengi detaylar da salonun genelindeki gösterişli ortama uyum sağlıyor.

Ezber bozan sehpalar

Salon aynası denilince aklınıza sadece duvara asılan bir aksesuar ya da duvar kaplaması modelleri mi geliyor? O halde biraz ezberlerinizi bozmaya hazır olun! Aynalı yüzeyler özellikle son yıllarda mobilyalarda da sık sık kullanılmaya başlandı. Oturma odanızı ayna yüzeyiyle güzelleştirmenin tek yolu duvarlarda saklı değil! Ayna yüzeyi şeklinde tasarlanan mobilyalar hem sıra dışı, hem etkileyici! Örneğin bu sehpalar, özellikle basık tavanlı evlerde derinlik yaratan ve odak noktası oluşturan bir mobilya olarak öne çıkıyor.

Alana göre şekiller

Buckland Crescent by Living in Space
Living in Space

Buckland Crescent

Living in Space

Dikdörtgen şekilli aynaların genellikle dikey vaziyette kullanıldığına şahit oluyoruz, oysa bu örnekteki gibi yatay kullanımlar da dar alanları daha uzun göstermenin yollarından biri. İpucu: basık tavanlı bir odayı daha ferah göstermek için dikey, dar bir alanı daha geniş göstermek içinse yatay dikdörtgen aynalar kullanın.

Yalın ve çağdaş

Dining Room Modern Dining Room by Studio Duggan Modern
Studio Duggan

Dining Room

Studio Duggan

Çağdaş dekorasyon tarzına sahip bir yaşam alanından söz ediyorsak, yenilikçi ve hareketli ama aynı zamanda gösterişli ve süslü olmayan yalın tasarımlı ayna çerçeveleri tercih etmek gerekir. Bu açık planlı yemek alanında karşımıza çıkan ayna da bunun oldukça başarılı bir örneği. Aslında son derece ince ve sade çerçeveye eklenen geometrik yüzey ayrımları aynayı sıradanlıktan kurtarıyor ve dikkat çekici bir aksesuar haline getiriyor.

Sıra dışı ve büyüleyen bir yüzey

modern  by Loaf, Modern Glass
Loaf

Boomtown side table

Loaf

Salonda ayna kullanmak isteyenler için artık yenilikçi ve sıra dışı mobilya seçeneklerinin de var olduğunu biraz önce belirtmiştik. En çok kahve sehpalarında ve yeni nesil zigon sehpa modellerinde karşımıza çıkan aynalı yüzeyler  bir salon dekorasyonunu çarpıcı hale getirecek şahane mobilya seçeneklerinden biri. Bu örnekteki küp sehpa tasarımı ise tek kelime ile büyüleyici! Görünen beş yüzeyinin de ayna ile kaplı olması sehpayı gelecekten gelen fütüristik bir eşyaya dönüştürüyor. Odadaki akıcılığı bozmadan yokmuş gibi var olabilen son derece dikkat çekici ve sıra dışı bir mobilya! Farklılık arayanlar için harika bir fikir!

Modern Houses by Casas inHAUS Modern

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!