Oturma odasında çalışma ofisi yapmanın 6 kuralı | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3648:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Oturma odasında çalışma ofisi yapmanın 6 kuralı

ümit  atdağ ümit atdağ
Modern Living Room by Atelier Grey Modern
Loading admin actions …

İş hayatı çok stresli ve yoğun bir hayat olduğundan insan gün içerisinde istediği kadar verimli çalışamaz ve belirli bir süreden sonra hatalar yapabilir. Benzer bir durumda işler çok yoğun olduğundan mesai saati boyunca işlerini yetiştiremediği için işinin bir kısmını eve getirmek zorunda kalabilir.  Evine iş getiren veya part time ve evden çalışan şanslı insanlar evlerinde çalışmak için bir ofise veya çalışma odasına ihtiyaç duyarlar. Evinizde çalışma ofisi veya çalışma odası için ayıracak bir odanız varsa bu odayı keyfinizce dekore ederek istediğiniz gibi kullanabilir hale getirebilirsiniz. Eğer evinizde ofis yapabilmek için ayıracağınız bir odanız yok ise yapmanız gereken oturma odanızın bir kısmını ofis şeklinde dekore etmek ve bu alanı çalışma odası şeklinde kullanmaktır. Peki odanızın bir kısmını ofis şeklinde dekore edebilmek için nelere dikkat etmelisiniz. ? Öncelikle oturma odanızın yeterince geniş bir oturma odası olup olmadığına karar vermelisiniz. Oturma odanız normal odalardan geniş ise ofis yapmak için ideal alanı kolayca yapabilirsiniz. Ancak oturma odanız yeterli büyüklüğe sahip değilse yapmanız gereken oturma odanızda yer alan mobilyaları yeniden düzenlemek ve ofis için yeterli bir alan açmak olacaktır. Oturma odanızda yer açarken, normal yaşantınızı zora sokacak bir çalışma yapmamalı, oturma odanızı çok dar bir oda şeklinde dekore etmemelisiniz. Yapmanız gereken ideal ölçülere sahip bir oturma odası bırakmak geriye kalan alanı en verimli şekilde kullanarak ofis yapmak veya ofis içinde yer alan mobilyaların bir kısmını bu alana yerleştirerek  çalışma odası şeklinde kullanmaktır. Oturma odası içinde ofis için gerekli alanı açmadan önce dikkat etmeniz gereken önemli noktalar vardır. Bu noktalar; ofisin doğrudan doğal ışığı alabiliyor olması, havalandırmak için bir pencereye sahip olması, aydınlatmasının ofis aydınlatması şeklinde tasarlanmış olması,  zemin kaplaması, oda içerisinde yer alan televizyon müzik çalar gibi dikkat dağıtıcı cihazlardan uzakta olması gibi noktalar vardır. Bu noktalara azami özen göstermek ve titiz bir şekilde yerleşim yapmak ideal bir oturma odası ofisi yaratmanızda yardımcı olacaktır.peki, oturma odamızda nasıl bir ofis oluşturabiliriz ? 

Oturma odası içinde bir ofis oluşturmak için öncelikle bir pencere yanını tercih etmelisiniz. Pencere yanını seçtiğinizde hem doğal güneş ışığını kendiliğinden alarak  ofis olarak kullanacağınız alanın güneşlenmesini sağlamış olacaksınız hem de havalandırmak istediğinizde kolayca ve basit bir kaç adımla ofis alanını havalandırmış, yeterli oksijeni sağlamış olacaksınız. Bu nedenle pencere kenarı seçmeniz çok akıllıca olacaktır. Ayrıca pencere kenarları genellikle boş alanlar olduğundan kullanılmayan bir alanı ofis olarak kullanacağınız için oturma odasını fonksiyonel olarak kullanmış olacaksınız. Yer belirledikten sonra ikinci aşama ofis mobilyalarının seçilmesidir. Ofis mobilyalarını seçerken olabildiğince küçük mobilyalar seçmek veya katlanabilir mobilyalar seçmek sizin avantajınıza olacaktır.  Ofis için belirlediğiniz alan muhtemelen küçük bir alan olacağı için bu alana en uygun ölçülerde de mobilyalar seçmeniz ofisinizin daha kibar ve daha modern görünmesini sağlayacak, kalabalık yerine sade bir ofis olarak dikkatinizi ve motivasyonunuzu dağıtmanızı engelleyecektir. Bu nedenle küçük ve katlanabilir mobilyalar tercih etmelisiniz. Ayrıca ofis için gerekli olan özel aydınlatmayı da yapmalısınız. Sadece çalışma masanızı aydınlatacak bir aydınlatma sistemi kurarak genel ışıktan rahatsız olmadan çalışma masanızı kullanabilir, çalışmalarınızı daha aydınlık ve daha kaliteli bir aydınlatma altında yapabilirsiniz. Eğer aydınlatma yapmazsanız odanın genel ışığı sizi sürekli rahatsız edecek ve  verimli çalışmanızı engelleyecektir.Oturma odanızda bir ofis oluşturduğunuzda ofisinizin sınırlarını belirlemeniz gereklidir. Ofis sınırları için genellikle kanepe ve koltuklar kullanılırken daha estetik olması ve hem oturma odası içinde hem ofis alanında doğallık oluşması için mutlaka bitkileri tercih etmelisiniz. Yeşil bitkiler saksıları ile doğal bir sınır oluşturacak hem de ofisinizin daha canlı ve daha doğal olmasına katkıda bulunacaktır.

Bir çalışma odasına veya ofise ihtiyaç duyuyorsanız yapmanız gereken odalardan birini ofis şeklinde dekore etmek veya oturma odanız içerisinde bir ofis meydana getirmektir. Bu durumda dikkat etmeniz gereken yukarı yazılı ve yazılı olmayan bir çok nokta vardır. Bu noktalara ne kadar çok dikkat ederseniz kibar, dekoratif ve verimli çalışmanızı sağlayan bir çalışma odası veya ofis sahibi olabilirsiniz. Oturma odası ofis dekorasyonları için homify oturma odası dekorasyonları örneklerini inceleyerek oturma odanıza en uygun dekorasyonu örnek alıp kendi evinize uygulayabilir ve bir ofis sahibi olabilirsiniz.

 

Doğal ışık

Çalışma ofisi içinde yer alan yapay ışık uzun süre sonra gözlere rahatsızlık vermektedir. Bu nedenle  ofis içerisinde doğal ışık alması için geniş pencereler açılmalı veya oturma odasında yapacağınız ofis alanının pencere yanında olmasına özen göstermelisiniz. Bu durumda ofisiniz doğal ışığı kendiliğinden alacak ve ihtiyaç duyduğunuz aydınlatma doğal bir şekilde yapılacaktır. Örnek resimde olduğu gibi oturma odanız içinde doğal ışığı en fazla alan bölgeyi ofis olarak tercih etmeli ve bu alanı ofis olarak dekore etmelisiniz.

Katlanır masa

Eğer oturma odanız örnek resimdeki gibi küçük bir alan ise yapmanız gereken  oda içine sığacak katlanabilir mobilyaları tercih etmektir. Bu durumda kullanım anında açabileceğiniz ve kullanmadığınızda katlayarak oda içerisinde fazla yer kaplamasını önleyebileceğiniz bir oturma odası ofisine sahip olmuş olursunuz. Ayrıca oturma odanızın dağınık görünmesini önleyerek  ofis içinde dikkatinizin dağılmasını önleyebilirsiniz. Örnek resimde yer alan oturma odası dekorasyonunda arka plan bir kitaplık gibi dekore edilmiş kanepenin olduğu alan gerektiğinde  öne çekilerek çalışma alanı oluşturulabilir.

Mobilya sınırları

Eğer oturma odanızda bir ofis dekorasyonu yapacaksanız ofis sınırlarını mobilyalar ile belirleyebilirsiniz. Ofisiniz içinde yer alacak mobilyaları bir kenara koyarak oturma grubunun elemanlarını ofis sınırı olarak belirleyebilirsiniz. Bu sayede ofisinizin sınırları belli olduğu gibi oturma odası içinde ne kadar yer işgal ettiğinizde belli olacaktır. Örnek resimde yer alan  oturma odası mobilya grupları ile sınırlandırılmış, ve ofis sınırları belirlenmiştir.

Fonksiyonel kitaplıklar

Oturma odası içerisinde ofisten bağımsız olarak kullandığınız kitaplıkları çalışma odasında ihtiyaç duyulan  raflar olarak da bakabilirsiniz. Böylece küçük bir masa koyarak çalışma ofisi içinde kullanabileceğiniz bir kitaplık olacağı gibi ofis dışında oturma odasının bir paçası olan bir kitaplık sahibi olmuş olursunuz. Oturma odası içinde yer alan kitaplıkları ofis sınırlarını belirlemek için çift taraflı kullanabileceğiniz için fonksiyonel kullanım özelliği olan kitaplıklar tercih etmek daha akıllıca olacaktır.

Aydınlatma

Çalışma odası veya ofis içerisinde özel bir aydınlatma yapmanız gereklidir. Ancak özel aydınlatmanın yanında mutlaka gün ışığını daha iyi alması için  geniş bir pencere olması gereklidir. Gün içinde yapay aydınlatma ile aydınlatmak yerine doğal ışık ile aydınlatılması daha yerinde olacak ve göz sağlığınızı koruyacaktır. Bu nedenle doğal ışığı alan bölümleri ofis olarak tercih etmelisiniz.

Bitkileri kullanın

Oturma odası içinde ofis olarak kullanabileceğiniz bir alan yoksa bir çalışma masası koyarak hem oturma odası mobilyası olarak hem de ofis çalışma masası olarak kullanabilirsiniz. Kullanacağınız bitkiler ile oturma odanızı daha dekoratif hale getirecek, ofisinizin sınırlarını belirleyeceğiniz ve çalışırken dikkatinizin dağılmasını önleyeceğiniz bir ofis objesi olarak kullanabilirsiniz.

Modern Houses by Casas inHAUS Modern

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!