İç merdiven modelleri: 32 örnek fotoğraf | homify

İç merdiven modelleri: 32 örnek fotoğraf

Aydin Sanli Aydin Sanli
PAUL CREMOUX studio Stairs
Loading admin actions …

Merdiveni genel olarak tarif etmek gerekirse farklı yükseklikte birden fazla düzeyi olan yapıları kademeli olarak birbirine bağlayan yapılar olduklarını söyleyebiliriz. Apartmanlarda farklı katlar arasındaki bağlantıyı sağlayan merdivenlerinin yanında yangın merdivenleri acil bir durum esnasında binanın tahliye edilmesine yarıyor. Bu iki işlev dışında birden çok katlı veya asma katı olan mekanların katları arasındaki bağlantıyı sağlayan merdivenler de var. Özellikle meskenlerde ev tasarımının bir parçası olmalarından dolayı son derece şık ve yaratıcı merdiven modelleri ile karşılaşıyoruz.

- Merdiven modelleri

Evin tasarımı ve ambiyansına göre çeşitli malzemelerin kullanıldığı merdivenler genellikle basamaklar ve korkuluklar olmak üzere iki unsurdan oluşuyor. Ahşap, beton, mermer, cam, taş ve plastik malzemelerle yapılmış merdivenlerin yanı sıra birden fazla malzemenin bir arada kullanıldığı merdivenlere rastlamak da mümkün.

- Ev içi merdiven tasarımları

Merdivenler diklik derecelerine ve biçimlerine göre de sınıflandırılabilirler. Mekanın ihtiyacına göre çok dik, orta diklikte veya yataya yakın açılarda merdivenler tercih edilebiliyor. Öte yandan tek bloklu ve düz, sahanlıklarla bölünen birbirleriyle aynı veya zıt düzlemde biden fazla bloğu olan ve düz, kıvrımlı, spiral şekilli döner merdivenler konusunda tercihi belirleyen de büyük oranda mekanların fiziki koşulları oluyor.

Farklı malzemelerden yapılmış merdiven çeşitleri üzerine bir derleme yapıp sizinle paylaşmak istedik.

1- Siyah ve beyaz

Dubleks bir eviniz varsa ve her yerine beyaz renk hakimse, bu tekdüzeliği merdivenin renkleriyle kırmak mümkün. Fotoğrafta gördüğünüz dubleks merdiven modeli ile bu başarılı bir şekilde yapılmış. Korkuluklarındaki dikmelerde ve basamakların dik kısımlarında beyaz renk kullanılan merdivenin iki kenarındaki tutamaklarda ve basamaklarının zemininde koyu renk tercih edilmiş.

2- Erkek mağarasına inen merdiven

Ev içi merdiven modelleri de oldukça farklı işlevlere sahip olabiliyor. Oturma odasına ulaşan villa merdivenleri, evin içindeki koridorları birbirine bağlayan merdivenler… Bu örnekte ise farklı bir tasarım var. Evde erkeklerin kendilerini dış dünyadan izole ettikleri, bilardo masası, video oyunu teknolojileri, bar ve başka hobilerle donatılmış bölümlere erkek mağarası deniyor. Çok katlı evlerin bir katı sadece bu işlev için ayrılabiliyor. Burada da zemin katta bir erkek mağarası görüyoruz. Mağaraya inen merdiven asimetrik korkuluklarıyla dikkat çekiyor.

3- Asılı merdiven

Merdiven çeşitleri tasarımlarıyla sınır tanımıyor. Sadece iki katı birbirini bağlamanın ötesine geçip, evin tasarımında belirleyici bir unsur olabiliyorlar. Bu tutamağı olmayan dubleks merdiven alt katın tavanına kadar uzanan dikmelerle asma bir merdiveni andırıyor.

4- Mermer ve cam

Multi-flight, Multi-Texture, Helical Stairs Design Bisca Staircases Stairs Iron/Steel
Bisca Staircases

Multi-flight, Multi-Texture, Helical Stairs Design

Bisca Staircases

Villa merdivenleri birçok farklı malzemeden yapılabiliyor. Farklı malzemelerin bir arada kullanıldığı malzemelere de sıkça rastlıyoruz. Ahşap tutamakları, cam küpeştesi ve mermer basamaklarıyla bu merdiven karma malzemeli merdivenlere bir örnek olabilir.

5- Pleksi

Merdiven trabzanları farklı malzemlerin bir araya gelmesiyle farklı ambiyanslar sunabiliyor. Bir plastik türevi olan pleksi son zamanlarda merdiven küpeştelerinde kullanılan bir malzeme. Kolay şekil verilebilmesi ve cam görüntüsü sayesinde farklı tarzlara uydurulabiliyor. Bu örnekte plastik ve pleksi dikmeler metal güvenlik şeritleriyle birleştirilmiş.

6- Masif ahşap

Bazen merdivenler evde başrolü oynayabilir. Bu merdiven de güçlü duruşuyla eve damgasını vuran merdivenlerden biri. Masif ahşap basamaklar ve tutamaklar ve ferforje korkuluklar klasik bir zarafet sergiliyor.

7- Merdivende LED etkisi

Her yer, her şey aydınlatılır da merdiven niye aydınlatılmasın? Hem ekonomik hem de estetik bir teknoloji olan LED ışıklarla aydınlatılmış bir merdiven estetik olarak boyut atlamakla kalmıyor aynı zamanda evin diğer ışıkları kapalıyken katlar arasındaki bağlantının daha görünür olmasına da yarıyor. Özellikle villa merdivenleri söz konusu olduğunda LED ışıklandırmalar oldukça popüler.

8- Boşlukta

Söylediğimiz gibi merdiven tasarımında sınır yok. Çok sıklıkla rastlanmayan merdiven modellerinden biri de ağırlığı dikmelerin veya alt ve üst noktalar arasında uzanan bir kirişin taşımadığı, adeta boşlukta duran merdivenlerdir. Bu tip merdivenlerin statiği iyi hesaplanmalıdır. Hassas bir denge gerektirdiklerinden fotoğraftaki örnekteki mukavim malzemeden yapılmaları tercih edilir. Ayrıca denge gerekliliği nedeniyle yükseklik farkı veya yatay uzunluğu fazla olan mekanlarda tercih edilmez. Boşluktaymış gibi duran böyle estetik bir merdiven, çocuklu aileler için çok uygun değildir.

9- Metalik

Nikelajlı alüminyum balkon demirleri, merdivenler ve korkuluklarda çok tercih edilen bir malzeme. Metalik görüntüsü sayesinde bulundukları ortama modern bir hava katan bu tip dayanıklılıklarıyla da beğeni topluyor. Fotoğraftaki örnekteki merdivende merdiven basamakları da metalik laminasyonla kaplanmış ve merdiven boyunca yükselen bordürle birlikte kompozisyonda bütünlüğü sağlamış. Bordür üzerindeki aydınlatmalarla merdivenlerin modern havası daha da arttırılabilir.

10- Kiriş üstü

Bir başka merdiven modeli de basamaklarının birbirleriyle bağlantısı olmayan merdivenlerdir. Bu tip merdivenler bağlantı kurdukları katlarda karşılıklı duvarlara yerleştirilen eğimli bir kirişin üzerinde yükselir. Bu tip merdivenlerde en çok ahşap, daha sonra ise metal malzeme tercih edilir. Modern tasarımlarıyla evlere sıra dışı bir hava katan bu tarz merdivenler de çocuklu aileler tarafından çok tercih edilmez.

11- Aydınlık merdiven

Merdivenler birçok din, inanış, felsefe ve öğretide simge olarak karşımıza çıkar. Bunlardan biri de felsefeye uygun olarak bir ev dekorasyon anlayışını da şekillendiren Uzak Doğu öğretisi Feng Shui. Buna göre merdivenler dışarı açılan bir kapının karşısında olmamalı. Çünkü evin katları arasındaki enerji ve buna bağlı olarak şansın dış kapıdan kolayca çıkıp gideceğine inanılıyor. Bu noktada merdivenlerin aydınlığı ve aydınlatması da önemli.

12- Halı kaplı

Twickenham Extension, Loft Conversion & Refurb The Market Design & Build Stairs
The Market Design & Build

Twickenham Extension, Loft Conversion & Refurb

The Market Design & Build

Son dönemlerde çok görmesek de, birçok Amerikan filminde çok katlı evlerin iç merdivenlerinin halı kaplı olduğunu hep gördük. Halının modası geçmiş görünebilir ama çocuklu evlerdeki merdivenler de çok faydalı oldukları kesindir. Çocuklar merdivende düşerlerse, merdivenin sivri köşelerinden alacakları zararı minimum indirmenin bir yılı olarak iyi bir çözüm.

13- Cam ve ahşap

Farklı malzemelerin birlikteliğinden çok değişik merdivenler yapıldığını hep söylüyoruz. Ahşap basamaklar ve tutamaksız cam küpeştenin birleşiminden de son derece merdivenler çıkıyor. Merdiven birçok öğretide bilmeye, aydınlamaya doğru kademeli bir yükseliş olarak sembolize edilir. Fotoğraftaki gibi görenleri kendine hayran bırakacak bir merdiven böyle bir aydınlanma yolu benzetmesine çok uygun.

14- Taş cam ahşap

Cam küpeşte, granit basamaklar, ahşap tutamak. Böyle bir kombinasyon sonucunda da ortaya harika bir merdiven çıkabilir. Merdivenin felsefedeki kullanımında genellikle aşağıya inişi sağlama özelliğiyle değil yukarı çıkış özelliği ön plana çıkar. Ancak şık bir merdivenle yukarı çıkmak da aşağıya inmek de aynı derecede güzeldir.

15- Dikmesiz

Dikmelerle desteklenmeyip sadece tutamaklar sayesinde statiği sağlanmış merdiven modelleri de mevcut. Bu fotoğraftaki merdiven bu tip merdivenlere bir örnek olarak gösterilebilir. Merdivenin iki bölümünü dik olarak birbirine bağlayan küçük sahanlığın duvarla birleşiyor olması da merdiven statiğini güçlendiren bir başka faktör olarak karşımıza çıkıyor.

16- Aydınlatma önemli

Merdivende kullanılan melzeme, merdivenin çizgileri, biçimi kadar aydınlatması da önem taşıyor. Hele merdiven ve çevresinde kullanılan malzeme ışığı yansıtıp, ambiyansı güçlendirecek türden tercih edilmişse aydınlatmanın önemi bir kat daha artıyor. Hakim rengi beyaz, zemini ve çevresi lake mermerle kaplı, küpeştesi cam bir merdiven, başarılı bir aydınlatmayla herkesi kendine hayran bırakabilir.

17- Duvarları unutmamak gerek

İç merdivenleri sadece malzemeleri, biçimleri, tarzları ve aydınlatmalarıyla değerlendirmek yetmez. Sonuç olarak merdivenler de evin bir parçası ve onlar da dekore edilebilirler. Merdiven duvarları boş bırakılmayıp küçük resimlerle veya orjinal aydınlatma aplikleriyle dekoratif hale getirilebilir. Bunun yanında merdiven sahanlıklarının genişliği elverdiği ölçüde koyulacak vazo, küp ya da heykeller de merdivenin havasını değiştirebilir. Profesyonel dekoratörler, bu örnekteki gibi merdiven tasarımları ile harika ve özel tasarımlar ortaya çıkarıyorlar.

18- Sihirli merdiven

Sadece basamak zemininde oluşan bir merdiven olacağı bundan 30 yıl önce söylenmiş olsa belki kimse inanmayabilirdi. Bu fotoğraftaki merdiven bunun mümkün olabileceğini gösteriyor. Tek taraftan duvara monteli basamakların ne birbirleriyle ne de zemin ve tavanla bağlantıları var.

19- Kurtarıcı merdiven altı

Küçük evlerin en büyük sorunlarından bir yetersiz depolama alanlarıdır. Bu nedenle depolama alanı olabilecek her hacim yaratıcı bir depolama çözümüne dönüştürülmeye çalışılır. Merdivenlerin altı da bu noktada çok önem taşır. Merdiven altında kalam bölüm farklı biçim ve tarzlarda depolama alanına dönüştürülerek birçok şeyin ortalıkta durmasının önüne geçilebilir.

20- Tekdüzeliği kırmak gerek

Flamed oak cantilevered Bisca Staircases Stairs Wood
Bisca Staircases

Flamed oak cantilevered

Bisca Staircases

Her tasarımda olduğu gibi merdivende de küçücük bir ayrıntı büyük farklar yaratabilir. Dümdüz inen bir merdivenin trabzanın kavisli sonlandırılması merdivenin tekdüze görünmesinin önüne geçebilir.

21- Kavisli

Birçok öğreti ve dinde merdivenler simgesel olarak kullanılır. Feng Shui felsefesinde de katlar chi enerjisinin katlar arasında kolayca hareket edebilmesi için merdiven bloğunun keskin biçimde ayrılması yerine kavisli olması gerektiğine inanılır. Kavisli merdiven fiziki olarak mümkün değilse, sahanlıklara ayna koyularak chi akışıntaki kesintinin önüne geçilebilir.

22- İskandinav tarz

İskandinav tarzda ahşap önemli bir malzemedir. İskandinav tasarımda metalin asla yeri yoktur demek de yanlış. Metal iskelet üzerine yerleştirilen ahşap basamaklar İskandinav tarzla uyum sağlayabilir.

23- Bilgiye yükselen merdiven

Merdiven birçok felsefede, o felsefenin aydınlanma olarak gördüğü mertebeye kademe kademe gidilen bir yoldur. İster kemalat, ister nirvana olsun böyle bir simgesel anlamı olan merdiven ve bilginin taşıyıcısı kitaplar birlikte düşünülerek anlam daha da güçlendirilebilir.

24- Mekana uyum

Merdivenlerin mekanla uyumları da çok önemlidir. Bulundukları mekanlardaki renk tonlarının kullanıldığı merdivenler bunu başarılı biçimde sağlar. 

25- Renk katmak önemli

Merdiven dendiğinde birçok kimsenin aklına rengarenk merdivenler gelmez. En azından son dönemde Karaköy'den Beyoğlu'na çıkanlar gibi dünyanın çeşitli yerlerinde rengarenk boyanmış sokak merdivenlerini görene kadar. Ancak iç merdivenler dendiğinde yine de çok insanın zihninde rengarenk bir imge oluşur. Oysa merdivenlerin basamaklarını, dikmelerini, tutamaklarını renkli tasarlayarak mekana canlılık katılabilir.

26- Asma kat merdiveni

Asma katlarda da her türlü malzemenin kullanıldığı çok çeşitli merdiven modellerine rastlanabilir.

27- Cam duvar korkuluk

Merdivenlerin küpeştelerinde boydan boya cam veya cam görünümünde plastik, bir diğer adıyla pleksiglas paneller kullanılarak farklı bir etki yaratmak mümkün.

28- Kitaplık merdiven

Stairs open display and storage homify Stairs
homify

Stairs open display and storage

homify

Merdiven boşluğu atıl bırakılmayarak işlevli hale getirilebilir dedik durduk. Burada tercih kitaplık da olabilir. Kitapların koyulduğu merdiven altı metaforik olarak da bilgi kaynağı kitapların üstüne yükseklere ulaşıldığı şeklinde yorumlanabilir.

29- Merdiven boşluğu

Merdiven boşluğu ve üst kattaki hol bir duvarla bölünmeyip, küpeşteyle devam edildiğinde mekan daha ferah görünebilir.

30- Merdiven altında uyumak

Merdiiven altından geçmek bazı inanışlarda uğursuzluk olarak yorumlanır. Bunun bir nedeni olarak bazı kültürlerde üçgene atfedilen kutsiyet gösterilir. Bir diğer neden de darağacı ile kurulan ilişkidir. Merdiven altından geçmenin uğursuzluk getirdiğini açıklayan teorilerden biri de darağacının üçgen şekli veya idam sehpasında asılan kişileri yere indirmek için sehpaya dayanan merdivenden ve sehpanın oluşturduğu üçgen şekil ve bu üçgenin içinde asılan kişinin ruhunun bulunduğudur. Ancak batıl inançları olmayan birileri için merdiven altı işlevsel bir hal alarak konforlu bir yatağa dönüşebilir.

31- Saray merdiveni

Merdivenlerin biçimi ve malzemesi bulundukları mekanın duygusunu tamamıyla değiştirebilir.

32- Asma kata uzanan merdiven

Replacement curved stair design for a barn conversion Bisca Staircases Stairs Wood
Bisca Staircases

Replacement curved stair design for a barn conversion

Bisca Staircases

Asma kata uzanan merdiven korkulukları asma katının çevresini tamamen kapatarak mekana bir han tiyatrosu görünümü kazandırılabilir.

Daha fazla merdiven modeli için buraya tıklayarak bir başka beğenilen yazımızı okuyun.

- Merdivenleri tamamlayan diğer iç mimari unsurlar

Merdivenler evlerimizin önemli iç mimari tasarım unsurlarından biri. Bir diğeri ise kapılar. Evinizi güzelleştirecek 20 şık iç kapı modeli başlıklı yazımıza da göz gezdirmenizi tavsiye ediyoruz.

Casas inHAUS Modern Houses

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!