Örnek fotoğraflarla her evde ihtiyaç duyulan banyo aksesuarları | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Örnek fotoğraflarla her evde ihtiyaç duyulan banyo aksesuarları

Özlem K. Özlem K.
Scandinavian style bathroom by 3D GROUP Scandinavian
Loading admin actions …

Bugünkü yazımızda her ev ihtiyaç duyulan banyo aksesuarları ile ilgili bir derleme hazırladık. İster yeni bir eve taşınmış olalım, ister banyomuzu yeni tadilat ettirmiş olalım, isterse de eski banyomuza yeni bir soluk getirme çabası içinde olalım, banyomuzun ihtiyaç duyduğu, olmazsa olmaz bazı eşyalar var. 

Dekorasyonda detayların çok büyük önemi vardır ve mekanların ruhunu yansıtan da işte bu detaylardır. İşlevsel ve aynı zamanda son derece de dekoratif parçalar kullanarak banyo gibi görece küçük mekanlarda bir taşla iki kuş vurma imkanına sahibiz. Örneğin geniş bir ayna hem mekanın olduğundan büyük ve ferah görünmesini sağlar hem makyaj, tıraş ve benzeri işlemler için zaruri bir unsurdur hem de mekana şık bir hava katar. Bugünkü yazımızda banyo aynası modellerinden havluluklara, havlupan çeşitlerinden paspaslara, tuvalet fırçası ve tuvalet kağıdı askısından sabunluklara, kokulu potpori ve mumlardan banyonuzu şık ve ferah gösterecek çeşitli diğer aksesuarlara kadar birçok ürünü maddeler halinde bir araya getirdik. 

Birçok farklı dekorasyon stiline ve farklı zevklere hitap eden banyo resimlerinden hazırladığımız bu derleme banyosunu dekore edecek okuyucularımız için ilham verici olacaktır. Evinizin ve banyonuzun dekorasyon stiline göre yüzlerce renk ve modele sahip türlü türlü banyo aksesuarlarından size en uygun olanları seçerek siz de banyonuzu işlevsel olarak eksiksiz, dekoratif olarak kusursuz bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Depolama üniteleri

modern  by Ligneous Designs, Modern
Ligneous Designs

Marble Vanity Unit

Ligneous Designs

Banyoda en çok ihtiyaç duyduğumuz ürünlerin belki de başında depolama üniteleri geliyor. Banyonun göze güzel görünmesi ve aynı zamanda işlevsel olması yalnızca vitrifiye ürünlerine değil, depolama açısından gerekli parçalara da bağlı. Banyolarımız diğer tüm işlevlerinin yanı sıra, birçok ürünü depoladığımız bir mekan. Banyonun derli toplu olması mekana düzen ve ferahlık getirecek, içinde geçirilen vaktin daha az sıkıcı olmasını sağlayacaktır. Havlulardan deterjanlara, makyaj malzemelerinden hijyenik ürünlere kadar çok sayıda eşyayı banyomuzda saklıyoruz. Bu eşyaların el ayak altında olmaması, ortalığı dağınık göstermemesi ve eşyaların kendi hijyeni açısından düzgünce yerleştirilmeleri için, banyolara özel olarak üretilmiş değişik depolama üniteleri bulunmaktadır. Genelde lavabo altında konumlanan ve ülkemizde hilton lavabo adıyla da bilinen banyo depolama üniteleri, duvar rafı ya da çekmece seti olarak da karşımıza çıkabiliyor. Banyoya uygun dolaplar yerleştirebileceğimiz gibi, hasır sepet türü şık ve kullanışlı parçalar kullanarak da bu ürünleri kategorilerine göre ayırıp kolay erişilebilir bir şekilde depolayabiliriz. Banyo dolaplarını ise banyonun ölü olan olarak nitelendirebileceğimiz kenar ve köşelerine yerleştirebilir, bu alanlara uygun hazır ürünler bulamıyorsanız, mutfak-banyo firmalarına banyonuza öze tasarımlar yaptırabilirsiniz.Üstte yer alan muhteşem bir lavabo altı depolama ünitesine ek olarak, aşağıda da birçok güzel depolama ünitesi modeli görebilirsiniz.

homify sayfaları üzerinden yaşadığınız yere yakın, banyo tasarımı konusunda uzmanlaşmış firmalara ulaşmanız mümkün. Tek yapmanız gereken şey, üst menüde yer alan Profesyoneller sekmesine tıklamak ve gerekli verileri girerek aramanızı daraltmak.

Depolama üniteleri: Duvar modeli, açık kapaklı depolama ünitesi

Depolama üniteleri: Yaratıcı çözümleri

Depolama üniteleri: Misafir havluları için sevimli sepetler

Depolama üniteleri: Deterjanlar için şık kovalar

​Depolama üniteleri: Duş alanının içinde niş biçimli raflar

​Depolama üniteleri: Yeri kısıtlı olanlar için duş alanının içinde, duvara monte raf çeşitleri

Banyo aynaları

Banyoyu olduğundan ferah ve geniş gösterecek bir numaralı etmen aynalardır. Evin tüm odalarında mekanı olduğundan büyük ve ferah göstermesi için kullanılmasını önerdiğimiz aynaların belki de en anlamlı olduğu mekanların başında banyo geliyor. Aynasız bir banyo elbette düşünülemez. İster büyük olsun isterse de küçük, banyoda mutlaka bir ayna olması gerekir. Ayna seçiminizin büyük olması avantajdır çünkü ışığı yansıtarak alanın geniş görünmesini sağlar. Aynayı öncelikli işlevi olan insanın görüntüsünü yansıtması ve ikinci işlevi olan mekanı geniş göstermesi dışında, onu tıpkı bir tablo gibi şık bir dekoratif aksesuar olarak da kullanabiliriz. Bunun için gösterişli bir çerçeveye sahip ayna kullanmak yerinde olacaktır. Aşağıdaki resimlerde çok çeşitli ayna örnekleri görebilirsiniz. 

Banyo aynası: Duvar boyunca

Banyo aynası: Ayna kapaklı ecza dolapları

Banyo aynaları: Göz alıcı çerçeveler ile dekoratif (1)

Banyo aynaları: Göz alıcı çerçeveler ile dekoratif (2)

Isıtıcılar ve havlupanlar

Havlu radyatörleri sıradan radyatörlere göre hem çok daha az yer kaplamaları hem de havluları hızlıca kurutmaları nedeniyle yeni nesil banyolarda sıklıkla tercih edilen bir sistem. Klasik ray modellerin yanı sıra, günümüzde çok değişik ve şık havlupan modellerine ulaşmak da mümkün. Bir sanat eseri görünümüne sahip muhteşem havlupan modelleri yalnızca işlevsel olmakla kalmıyor, banyolara dekoratif bir unsur da kazandırmış oluyor.

Havlupan: Hem ısıtıcı hem kurutucu hem de depolama alanı

Havlupan: Göz alıcı bir akseuar

Duş kabinleri

Banyolarımız içinde yer alan duş teknelerinin çevresini kapatmak ve duş alırken dışarı su sıçramasını engellemek için duş alanı/teknesi ile banyonun geri kalan kısmını birbirinden ayırmak gerekmektedir. Bunun için günümüzde birçok seçenek mevcut. Banyoların en göz alıcı süslerinden biri olan duş perdelerinden, sabit ya da hareketli cam paravanlara, saydam ya da kumlu yüzeye sahip cam kapılardan yarım ya da tam duvarlara kadar seçenekler arasında banyonuzun büyüklüğüne, zevkinize ve bütçenize göre bir karar verebilir ve duş ile banyoyu ayırabilirsiniz.

Banyoyu küçültüp boğucu hale getirmeden duş teknesini örtmenin en şık ve zarif yollarından biri de tamamen transparan, çerçevesiz cam duşakabin kullanmak. Varlığı yokluğu bir olan, böylece mekanda fazladan bir bölünme görüntüsü yaratmadan şahane bir görünüm sağlayan cam duşakabinlerin eskiden sürekli oluşan su lekeleri nedeniyle herkes tarafından tercih edilmiyordu. Ancak yeni gelişen teknoloji sayesinde, hidrofobik malzemeler ile kaplanan cam kapı ve/veya paravanlar üzerilerinde su tutmuyor, böylece su lekesi olmasını engelliyor. Fotoğraftaki örnekte İstanbullu firma Gold Yapı tarafından uygulanmış, tamamen cam bir kabin örneği götüyoruz.

Binlerce farklı renk ve desene sahip modellerinin bulunabileceği duş perdeleri ekonomik olarak en uygun seçeneği oluşturuyor. PVC ve benzeri malzemelerden üretilen duş perdeleri suyun diğer tarafa geçmesini engelleyerek banyonun kuru kalmasını sağlıyor.

'Banyo dekorasyonunu estetik kılan duş kabinleri' başlıklı yazımızda daha fazla örnek görebilirsiniz.

Duş kabinleri: Açılıp kapanır cam kapak

Duş kabinleri: Küçük alanlar için sabit camlı

Duş kabinleri: Köşe için yuvarlak modelli

Duş kabinleri: Cam tuğla

Duş kabinleri: Duş perdesi

'Banyonuzun duş alanını kapatmak için 7 çözüm önerisi' başlıklı yazımıza göz atmanızı da tavsiye ederiz.

Aplikler

Banyo aydınlatmasının en önemli ayağı aynaya baktığımızda ışığın arkada gelmemesidir. Bu durum yüzümüze gölge düşürerek istediğimiz yansımayı alamamamıza neden olur. Bu nedenle, banyo aynasının en iyi şekilde aydınlatılması önemli. Banyo aynasını aydınlatmanın yolları ise duvara monte aplikler. Bu aplikler arzu edilirse banyonun genel aydınlatması ile bir yanabilir, arzu edilirse ise ayrı bir tuş aracılığıyla kullanılabilir. Bu ışığın yumuşak olması ve koyu gölgeler oluşturmaması gerekir.

Banyonuzda hiç pencere yoksa, 'Penceresiz banyolara muhteşem aydınlatma çözümleri' başlıklı yazımız ise size türlü çözüm yolları sunacaktır.

Aplikler: LED şeritlerle desteklenmiş aplikler

Aplikler: Akrobat aplikler

Çamaşır sepetleri

Çamaşır sepetleri de banyoda tuttuğumuz eşyalardan biri ve listemizde yerini alıyor. Çamaşır sepetinin şekli ve malzemesi banyonun stiline göre seçim yapılabilir ancak hem modern banyolarda hem de rustik banyolarda hasır sepetler şık bir görünüm oluşturacaktır.

Banyo paspasları

Dekorasyon dergilerindeki banyo fotoğrafları incelediğimizde genellikle paspas ya da halı kullanılmayan, çağdaş ve şık örnekler görüyoruz. Ancak gerçek hayatta banyo zemininin ıslanması, ıslak kalması bir problem. Üstelik tuvaleti ya da lavaboyu kullanırken taş zemine basmak da tercih edilen bir şey olmayabiliyor. O halde, banyo paspası da her banyonun ihtiyaç duyduğu aksesuarlardan biri olarak derlememizde yer alacak.

Farklı renklere, desenlere ve dekorasyon stillerine uygun yüzlerce model arasından sizin banyonuz için uygun bir tanesini mutlaka bulacaksınız. Arzu ederseniz eğlenceli desenlere sahip modeller tercih edebilir ya da seramik karolarınızın rengine yakın bir ton seçerek sadece nötr bir görünüm oluşturabilirsiniz. Eğer büyük bir banyoya sahipseniz büyük boy bir paspas seçebileceğiniz gibi banyo küveti/duş teknesi önüne bir adet, lavabo önüne de yine bir adet paspas koyabilirsiniz.

Banyo paspaslar: Geniş ve göz alıcı

Banyo paspaslar: Üçlü takımlar

Banyo paspaslar: Ayak havluları

Michel Roux Waterside Inn Bathroom, Bray, Berkshire Modern Bathroom by Raycross Interiors Modern
Raycross Interiors

Michel Roux Waterside Inn Bathroom, Bray, Berkshire

Raycross Interiors
Modern Houses by Casas inHAUS Modern

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!