Türk firmalarından herkesin yapabileceği 8 ahşap ev projesi | homify

Türk firmalarından herkesin yapabileceği 8 ahşap ev projesi

nihal e. nihal e.
YAPISAN AHŞAP Classic style houses Wood Wood effect
Loading admin actions …

Ahşap evler, geçmişten bu yana her dönem cazip ev modellerinden biridir. Bunda en büyük etken tahmin edebileceğiniz gibi ahşabın natürel bir malzeme olması ve bu doğal dokusundan ötürü kendine has bir estetik yaratması. Ahşap deyince gözünüzde klasik kulübe görünümlü bir ev canlanabilir. Oysa ahşabın modern binalarda da sıklıkla kullanıldığını görürüz. Bunun sebebi görsel açıdan ahşabın sıcak etkisi ile birlikte organik bir malzeme oluşundan ötürü pek çok avantaja sahip olmasıdır. Ahşabın özellikleri arasında doğa koşullarına dayanıklı olması ve kırsal bölgelerde yaşayanlar için çevreye sağladığı uyum sayılabilir. Ahşabın en büyük avantajı ise nefes alabilen bir yapıya sahip olması. Bu özellik, betonarme binalar düşünüldüğünde büyük bir şans. Zira beton yapılar havayı içeri hapsettiği için yazın çok sıcak, kışın ise soğuk bir hava oluşur. Ahşap evler ise daha sağlıklı bir yaşam alanı sunduğu için popülerliğini kaybetmiyor. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yerli firmalar ve mimarlar ahşap ev inşa etmeye devam ediyor. Bu evler bazen geleneksel bir kulübe bazen de son derece çağdaş binalar olarak karşımıza çıkıyor. Aşağıda Türk firmaların tasarladığı ahşap ev örneklerini inceleyerek yerel ahşap mimari hakkında fikir edinebilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiyseniz 'Emeklilik sonrası için rüya gibi bir ev' başlığına bakabilirsiniz.

1- Pratikiz Mimarlık imzasını taşıyan ilk ahşap ev, modüler bir yapıya sahip. Çam ağacından imal edilen ev nakliye ile yerine montaj edilmektedir.

Ahşap ev küçük gibi gözükse de oturma odası, mutfak, banyo ve yatak odasını içinde barındırıyor. Ayrıca elektrik ve su tesisatı da hazır olarak teslim ediliyor.

2- Ankaralı bir firmanın inşa ettiği ikinci örnek yaz kış kullanılabilecek tam teşekküllü bir ev.

İç mekanı gördüğümüz fotoğrafta geniş bir mutfak ile önünde yer alan masa takımını görüyoruz. Yüksek tavan özelliğinden yararlanılarak asma kat ilave edilmiş.

3- Kemer Country için tasarlanan üç katlı villa, eski bir kütük evin iskeleti kalacak şekilde yıkılıp yeniden inşa edilmiş hali.

Açık planlı yaşam alanı oldukça büyük olup son derece şık görünüyor. Fotoğrafta iki adet oturma odası ile yemek odası iç içe düzenlenmiş.

4- Dış cephesinin büyük kısmı ahşap ile kaplanmış bina dört katlı modern bir yapı. Bu örnek ile modern binalarda ahşap kullanıma dair fikir edinebiliriz.

Binaya ait mutfak fotoğrafında loş bir aydınlatma ile zarif dekorasyon ön plana çıkıyor.

5- Yapısan Ahşap imzasını taşıyan yapı, bir kütük ev örneği. Koyu tonu ve klasik çatısıyla geleneksel bir ev diyebiliriz.

Kütük evin içi dışı gibi tamamen ahşaptan yapılma. Öyle ki bazı mobilyalar da eve ilave edilmiş.

6- Emrah Yasuk tarafından inşa edilen evin dış cephesinde ahşap, beton, cam ve demir bir arada kullanılmış.

Villaya ait banyo klasik stilde dekore edilmiş olup göz alıcı bir şıklığa sahip. Mermer, varaklı ayna, kristal lambalar ile adeta bir salon kadar gösterişli.

7- Sırada GN İç Mimarlık’ın ofis kullanımı için tasarladığı modern bir binaya göz atıyoruz. L şeklindeki bina, renk seçimi ile de başarılı.

Büyük camekan pencereler ve geniş alan sayesinde konforlu ve çağdaş bir iç mekan elde edilmiş.

8- Son örneğimiz tatil amaçlı düşünülebilecek ormanlık bir alanda inşa edilmiş Saklı Göl Evleri.

Büyüleyici bir doğa manzarasına ev sahipliği eden ahşap evin iç mekanı da rahat ve dinlenmeye uygun görünüyor. Eşyalarda kullanılan mavilikler ise mekanı daha ferah hale getirmiş.

An amazing modular home of 50 thousand USD built in 3 months
Arrow navigation 3b3136b1
Casas inHAUS Modern Houses

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!