Bir benzerini görmenin zor olduğu 9 sıradışı ev! | homify

Request quote

Invalid number. Please check the country code, prefix and phone number
By clicking 'Send' I confirm I have read the Privacy Policy & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future.

Bir benzerini görmenin zor olduğu 9 sıradışı ev!

Homify TR Homify TR
KROPKA STUDIO'S PROJECT Modern Houses by Kropka Studio Modern
Loading admin actions …

Mimari sanatı tarih boyunca insanların daha rahat yaşamasını sağlayan temel sanatlardan biri. Tarih boyunca sürekli gelişen mimari tasarımlar bugünün modern ev modellerini yarattı. Tabii geleneksel ve çağdaş mimari formların yanı sıra, yenilikçi ve geleceğe yönelik tasarımlar da bugün sıklıkla karşımıza çıkıyor. 

Farklı ve sıra dışı mimariler sizin de her zaman dikkatinizi çekiyorsa o halde bu derlememiz tam size göre. İşte dünyanın dört bir yanından eşi benzeri görülmemiş mimari formlar…

Yerden yüksek

Bazen evlerin etrafındaki şahane doğa ya da deniz manzarasından faydalanabilmesi için içinde bulundukları arazinin eğimi gereği yerden biraz yüksekte konumlanması gerekebiliyor. Bu tarz arazilerde konumlanan evlerde genelde üst katlarda manzaranın tadı çıkarken alt kat bu derin manzaradan mahrum kalıyor. İşte bu örnekteki mimari tasarım tek katlı ama yerden yüksek yapısıyla bambaşka bir deneyim sunuyor.

Kıvrımlı form

Alışılmışın dışında bir mimari demek her zaman söz konusu yapının illa ki tepeden tırnağa farklı formlar içermek zorunda olması anlamına gelmiyor elbette. Mesela bu villa tipi ev mimarisinde farklılığı sağlayan temel unsur evin alışılageldik çatı modellerine hiç benzemeyen kıvrımlı çatı tasarımı. Çatısıyla davetkar ve çekici bir görünüm kazanan bu evi daha ayrıntılı gezmek isterseniz tıklayın: Mimarisiyle büyüleyen eşsiz bir villa

Yüzen ev

Bazı insanlar karada değil denizde yaşamak isteyecek kadar deniz aşığıdır. Siz de onlardansanız bu eve bayılacaksınız. Yüzen bir ev olarak tasarlanmış geniş ve şahane bir tasarım.

Toprak doğallığı

Özellikle Türkiye’de sıklıkla rastladığımız geleneksel mimarilerin başında kerpiç evler geliyor. Kerpiç hem ekonomik hem de ekolojik açıdan göz dolduran geleneksel bir yapı malzemesi. Toprağın doğayla iç içe geçişi ve sağlam evler yaratması modern mimarların da ilgisini çekiyor elbette. Doğallığın çağdaş ve ezber bozan bir stille birleştiği bu toprak ev mimari tarihinde yer edecek bir tasarım.

Ayna illüzyonu

Aynalar her zaman şaşırtıcı tasarımlar ortaya koymak için ideal bir araç oluyorlar değil mi? Bu evin ormanın içinde havada süzülüyor gibi durmasını sağlayan da tabii ki evin ilk katının aynalarla çevrili sihir gibi formu…

Saman çatılar

Dediğimiz gibi ekoloji ve çevreye zarar vermeyen, doğayla iç içe geçebilen tasarımlar bugünlerde revaçta. Saman çatılar da bu minvalde dünyada giderek daha yaygın hale gelmeye başladı bile. Bu güzel çatı formunun estetik ve sıra dışı görünümünün yanı sıra, oldukça sağlıklı bir ev ortamı yarattığını da belirtmeden geçmeyelim.

Farklı ve sempatik

Yazlık ya da kırsal arazisine minik bir bungalov ev yaptırmak isteyenler ya da bahçesine şık ve göz alıcı bir misafir evi ya da çalışma odası yaptırmak isteyenler için mükemmel bir örnek tasarım. Hobbit evlerini andıran köşesiz yapısı, ahşap kaplama cephesi ve camdan ibaret ön cephesiyle muhteşem bir bahçe evi değil mi?

Yepyeni bir taş ev

KROPKA STUDIO'S PROJECT Modern Houses by Kropka Studio Modern
Kropka Studio

KROPKA STUDIO'S PROJECT

Kropka Studio

Taş ev kavramına yepyeni bir boyut getiren bu ev ise oldukça geniş bir araziye yayılıyor ve adeta yüksek tavanlı eski ambardan bozma evleri andırıyor. Bu ferah ve tek kata yayılan yatay mimarinin en önemli özelliği ise doğal taşların demir kafeslerle bir araya getirilerek evin dış cephesini oluşturması.

Cam ferahlığı

Ve tabii ki camın eşsiz zarafeti… Boydan boya cam ile kaplı ön cephelere sahip olan evler bir hayli yaygınlaştı elbette, ancak bu örnekteki mimari form, her cephenin camla kaplı olmasıyla bambaşka bir estetik ve şıklık ortaya koyuyor. Dış dünyayla iç içe saydam bir peri evi gibi…  

Hayallerinizin evini bu sıra dışı mimarilerin arasında bulamadıysanız şu yazımız da ilginizi çekebilir: Emeklilik hayallerinizi süsleyecek 10 muhteşem müstakil ev

Modern Houses by Casas inHAUS Modern

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!