Rośliny domowe odporne na wszystko! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3648:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Rośliny domowe odporne na wszystko!

A.D. A.D.
modern  by fleur ami GmbH, Modern
Loading admin actions …

Prawie każdy dobrze czuje się w towarzystwie roślin ale nie każdy potrafi o nie odpowiednio dbać i ma do nich dobrą rękę. Niestety są wśród nas tacy, którzy mimo szczerych chęci nie potrafią pielęgnować roślinności i właściwie większość zieleni nie jest w stanie długo przetrwać pod jego opieką. Na szczęście od każdej reguły są wyjątki dlatego przedstawiamy Wam bardzo łatwe w utrzymaniu i pielęgnacji a zarazem niezwykle efektowne i modne rośliny. Przy bardzo niewielkim nakładzie pracy będziecie mogli cieszyć oko ich nasyconymi barwami i pięknymi kwiatami a Wasz salon zyska oryginalną i ekologiczną ozdobę. Zobaczcie, które rośliny kupować jeśli nie chcecie poświęcać im zbyt wiele czasu.

Falenopsis

Listę mało wymagających roślin otwiera falenopsis. Jest to jeden z gatunków storczyka, który jest bardzo łatwy w uprawie. Wystarczy przestrzegać jedynie kilku wskazówek uprawowych aby falenopsis kwitł długo i obficie, a po przekwitnięciu rósł zdrowo i zakwitł ponownie. Roślina nie lubi przeciągów, dlatego nie powinna stać przy uchylnym oknie. Idealna temperatura dla niej to około 20-22 stopnie C. Storczyk falenopsis lubi nasłonecznione pomieszczenia ale nie powinien stać w bezpośrednim nasłonecznieniu, zwłaszcza w lecie. Przy zbyt intensywnym świetle liście zaczynają żółknąć. Roślinę należy podlewać co około 7 dni a w czasie letnich upałów częściej. Doniczkę najlepiej zanurzyć na 5 minut w pojemniku z wodą na 3/4 jej głębokości, a następnie wylać nadmiar wody z doniczki. Nawożenie również nie jest kłopotliwe—wystarczy zrobić to raz w miesiącu ale uwaga—storczyki wymagają specjalnych nawozów przeznaczonych konkretnie dla nich.

Aloes

Aloes jest to roślina ozdobna o cennych właściwościach leczniczych. Aloes, w naszych warunkach klimatycznych, uprawiamy w domu w doniczkach. Niewiele roślin nadających się do uprawy w mieszkaniu posiada tak cenne właściwości lecznicze jak on. Sztywne, zielone, ząbkowane na brzegach liście, kryją w sobie bardzo cenny, galaretowaty miąższ, bogaty w witaminy, sole mineralne i kwasy organiczne. Dzięki takiemu bogactwu składników, miąższ aloesu wykazuje właściwości bakteriobójcze, regenerujące błonę śluzową i skórę, przeciwzapalne oraz pobudzające układ odpornościowy. Przez cały rok temperatura uprawy musi być dodatnia. Zimą jest to 8–10 st. C a latem 20–25 st. C. Roślinie należy zapewnić bardzo dużo światła. Niedobór światła w okresie zimowym jest największym problemem w domowej uprawie aloesu, gdyż niedostatecznie oświetlona roślina traci walory ozdobne. Z tego względu zimą najlepiej ustawić doniczkę z aloesem w pobliżu dużego okna lub uprawiać roślinę w ogrodzie zimowym. Kolejną jego zaletą jest dosyć rzadkie podlewanie. Aloes znacznie lepiej zniesie kilkudniowe przesuszenie niż zalanie podłoża. Jeśli nie jest nadmiernie podlewany, z reguły nie choruje i nie wymaga żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Filodendron

Kolejną ciekawą propozycją są filodendrony. Występują one w wielu różnorakich odmianach. Dobrze znoszą warunki panujące w mieszkaniach. Najlepiej rosną na stanowiskach półcienistych. Odpowiednia temperatura dla tej rośliny to 18–22 stopnie C. Podłoże kożystne dla filodendronów to ziemia znormalizowana oraz substrat torfowy. Roślinę podlewajcie 2–3 razy w tygodniu niewielką ilością wody o temperaturze pokojowej. Nawożenie jest potrzebne w okresie od kwietnia do sierpnia. Pamiętajcie również, że filodendrony ze względu na swój szybki rozrost wymagają regularnego przycinania.

Skrzydłokwiat

Wybierając kwiaty wybierajmy rośliny, które są odporne na trudne warunki i są niezwykle żywotne. Istnieją rośliny, które niepodlewane nawet przez kilka tygodni bez problemu przetrwają. Skrzydłokwiat to roślina bardzo ozdobna a zarazem pożyteczna. Charakteryzuje się pięknymi, błyszczącymi liśćmi. Dodatkowo, z początkiem lata kwitnie białymi kwiatami w kształcie żagla. Kwiaty utrzymują się do 2-3 miesięcy. Przy dużej wilgotności powietrza może zakwitnąć również zimą. Skrzydłokwiat oczyszcza domowe powietrze z substancji toksycznych. Najlepiej czuje się w temperaturze pokojowej, do 21 stopni C, lubi półcień i dużą wilgotność powietrza. Latem najlepiej podlewać ją 2–3 razy w tygodniu. Zimą nawadniać maksymalnie 1–2 razy w tygodniu.

Oplątwa

Oplątwa to roślina naprawdę niezwykła. Większość jej odmian  w naturalnym środowisku żyje jako epifity, mieszkając na konarach drzew czy ich gałęziach. Te odmiany mogą nie wykształcać korzeni, a nawet jeżeli je mają, to tylko po to by stabilniej przymocować się do nietypowego podłoża. Jeżeli zapragniecie uprawiać taką odmianę w domu, nie będzie Wam potrzebna ziemia ani doniczki. Wystarczy przygotować konar drzewa, muszlę lub kawałek kory drzewa korkowego i już można zakładać uprawę oplątwy. Ta nietypowa naturalna ozdoba na pewno zwróci uwagę wszystkich miłośników roślin. Najlepiej do jej uprawy sprawdzi się okno wschodnie i zachodnie. Dostarczanie wody oplątwie polega na jej częstym zraszaniu, ta częstotliwość zaś w dużej mierze zależy od temperatury otoczenia. Dodatkowych składników odżywczych także dostarczamy roślinie poprzez rozcieńczenie nawozu w wodzie do spryskiwania. Ciekawe stylizacje kwiatowe obejrzycie na stronie ENJOY LIVING.

Grubosz jajowaty

Grubosz jajowaty to kolejna, niezwykle łatwa w uprawie roślina domowa. Grubosz często nazywany jest drzewkiem szczęścia. Jego liście magazynują wodę, są mięsiste, błyszczące, jajowatego kształtu, żywo zielone. Przy dużej ilości promieni słonecznych obrzeża liści stają się czerwone. Kora jest dość jasna, błyszcząca, o ciekawej fakturze z charakterystycznymi pierścieniami, nie łuszcząca się. Drobne, białe kwiaty grubosza pojawiają się na końcach pędów starszych egzemplarzy i tylko wtedy, gdy rosną one w dobrze oświetlonym miejscu. Jest bardzo tolerancyjny na zaniedbania. Lubi dobre nasłonecznienie, nie znosi zalania. Dlatego podlewamy go obficie, a z kolejnym podlewaniem czekamy, aż podłoże w doniczce całkowicie wyschnie.

Jeśli planujecie zakupić roślinę domową lub macie już swój parapetowy ogródek koniecznie przeczytajcie jak duże zagrożenie mogą nieść popularne gatunki roślin domowych. Te informacje znajdziecie w artykule: Trujące rośliny w domu – czego unikać?

Modern Houses by Casas inHAUS Modern

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!