Düğün hediyesi olarak verilmiş harika bir müstakil ev | homify

Düğün hediyesi olarak verilmiş harika bir müstakil ev

Özlem K. Özlem K.
by 五藤久佳デザインオフィス有限会社 Eclectic
Loading admin actions …

homify 360 sayfalarında size ülkemizden ve dünyanın dört bir yanından benzersiz ev örneklerini getirmeye devam ediyoruz. Bugün yolculuğumuz oldukça uzağa, bir ada ülkesi olan Japonya'ya. Yazının başlığından da tahmin edebileceğiniz üzere, gezeceğimiz ev yeni evlenen bir çift için alınmış. Kırsal bir bölgede, yalnızca müstakil evlerden oluşan bir banliyö mahallesinde konumlanan evi gelin gezmeye başlayalım.

Bahçe cephesi

Konut müstakil evlerden oluşan bir banliyö mahallesinde konumlanıyor. Ana giriş kapısının ön cepheye bakan konutun arka cephesinde ise ufak bir bahçe yer alıyor. Konutun mimarisinin çiftlik evlerine benzediğini söyleyebiliriz; dubleks yapının altı katında salon olarak kullanılan, bahçeye doğru çıkıntı yapmış geniş bir kısım var. Bu tip mimariyi en çok çiftlik evlerinde görüyoruz.

Anan giriş kapısı

Konutun caddeye bakan ön cephesinde yer alan ana giriş kapısına baktığımızda oldukça sade görünüm ve dingin bir atmosfer yakalıyoruz. Sağ tarafta kaya parçası, çakıl taşları ve bitkilerle oluşturulmuş bir Zen bahçesi var.

İç mekanlar

Dingin atmosfer kendini iç mekanlarda da sürdürüyor. Geniş pencereler doğal gün ışığından azami düzeyde yararlanmak için ideal. Özenli peyzaj çalışmalarını evin bahçesinin dört bir köşesinde görüyoruz.

Geniş pencereler ve sürgülü cam kapılar

Konutun geniş pencereleri ve tamamen açılabilen sürgülü cam kapılar iç mekan ile dış mekan arasındaki sınırları kaldırmış, sınırlar kalkınca mekanlar birbirinin içine girmiş. Böylece içeriye bahçenin huzur veren görünümü ve banliyönün temiz havası kolaylıkla giriyor.

Geleneksel çizgiler

Konutun son derece geleneksel bir mimariye sahip olduğunu söyleyebiliriz. Deprem bölgesinde bulunan ülkede tüm alçak yapılar hafif malzemelerden üretiliyor. Geniş cam ve pencereler şeklinde açıklıklar mevcut. Hatta odalar arasında bile kullanılan geniş sürgülü kapılar sayesinde iç mekanlar arzu edildiği takdirde açık planlı bir ortam oluşturabiliyor. 

Ahşap işçiliği

Fotoğrafta konutun mutfağını ve üst kata çıkan merdivenlerini görüyoruz. Zemini kaplayan muhteşem ahşap parkeler beyaz yüzeyler ile harika bir uyum sağlamış. Bu ikili hem klasik hem de modern mekanlarda kullanılabilir. 

Mutfak geniş bir ada üniteden ve sürgülü kapaklar ardındaki kilerden ibaret, yani klasik anlamda bir mutfak modeli görmüyoruz. Konutun minimalist yapısı için ideal bir seçim.  

Banyo

Son olarak konutun banyosuna bir göz atalım. Beyaz yüzeyler ve ahşabın uyumlu birlikteliği burada da devam ediyor. Lavabo ve tuvaletin olduğu kısım ile küvetin olduğu kısım birbirinden cam bir kapı ile ayrılmış. Lavabo ve aynası, enteresan bir biçimde pencerenin önüne yerleştirilmiş, böylece hem alt kısımdan gün ışığı alıyor hem de mahremiyet sorunsalı perdesiz çözülmüş oluyor.

Birbirinden güzel başka örnekler için, 'Banyo için aklınıza gelmeyen 6 farklı fikir' başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Modern Houses by Casas inHAUS Modern

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!