​Mutfak malzemelerini daha iyi temizlemek için 6 tüyo

Request quote

Invalid number. Please check the country code, prefix and phone number
By clicking 'Send' I confirm I have read the Privacy Policy & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future.

​Mutfak malzemelerini daha iyi temizlemek için 6 tüyo

nihal e. nihal e.
modern  by David Mellor, Modern
Loading admin actions …

Pek çok şeyi anne babalarımızdan öğrendiğimiz gibi temizliği de ailemizden gördüğümüz gibi yaparız. Büyükler tarafından öğretilen geleneksel temizlik yöntemleri işe yarar bilgilerdir elbette ancak mutfağı temizlemenin en iyi yolu olmayabilir. Zira mutfaklar anne babalarımızın kullandığı mutfaklar değil artık. Sadece görünürde bir değişim yok artık kullanılan malzemeler de yenilendi. Dolayısıyla mutfaklar nasıl modernleştiyse temizlik metotlarımız da güncelleşip modernize edilmeli. Çünkü günümüzde kullanılan modern teknolojiler için hala eski teknik temizlik teknikleri kullanıyor olabiliriz. Burada bahsettiğimiz şey yalnızca zemin, tezgah ve dolaplar değil. Mutfakta kullanıldığımız çatal bıçağa dek pek çok şey yenilendi. Buna rağmen eski alışkanlıklar devam ediyor ve bu durum yeni malzemelerin düzgün temizlenmemesine neden oluyor. Hatta tabak çanağınıza zarar veriyor dahi olabilirsiniz. İşin bir de sağlık noktası var. Yiyecek hazırlama alanlarımız düzgünce temizlenmezse, kirlenmiş çalışma yüzeylerinden ötürü hasta olma şansımız önemli ölçüde artar. Bugünkü yazımızda kesme tahtası, çatal bıçak gibi malzemelerin doğru temizlenmesiyle ilgili bazı tüyolar vereceğiz. Şimdi sırayla göz atalım.

​Kesme tahtaları

Kesme tahtalarından kaynaklanan çapraz bulaşma, gıda zehirlenmesine yol açan baş etkenlerden biridir. Çapraz kontaminasyon nedir diye sorabilirsiniz, kısaca bahsedelim. Çapraz kontaminasyon zararlı bakterilerin bir gıda ürününden diğerine aktarılmasıdır. Bu bakteriler ciddi hastalıklara hatta ölümlere neden olabilir. Dolayısıyla kesme tahtalarının kullanılmasıyla oluşan çapraz kontaminasyonun önlemek için tedbir almanız gerekir. Çapraz bulaşmayı önlemenin en iyi yollarından biri renk kodlu kesme tahtalarına sahip olmaktır. Her kesme tahtası sadece belirli gıdalarla birlikte kullanılacaktır; meyve ve sebzeler için yeşil, çiğ kanatlılar için sarı, pişmiş gıda için mavi, süt ürünleri için beyaz, balık ve deniz ürünleri için bronz ve çiğ et için kırmızı. Elbette bu renkleri kendiniz de belirleyebilirsiniz. Ancak gıdalara yakın renkler tercih ederseniz birbirine karıştırmak durumunda kalmazsınız Her kullanımdan sonra kesme tahtalarının düzgün bir şekilde temizlenmesi de bir diğer önemli husustur. Tüm zararlı bakterileri ortadan kaldırmak için kesme tahtalarını sıcak su ve sabun ile temizleyin. İyice temizlemeden üst üste kullanmayın.

​Dökme demir tavalar

Dökme demir tavalar son yıllarda yaygın olarak kullanılıyor. Görsel açıdan da klasik veya rustik bir mutfağa oldukça yakışır. Temizliğe gelince, dökme demir tavalar ortalama tencere ve tavalarınızdan farklıdır. Dolayısıyla farklı şekilde temizlenmesi gerekir. Bu tür tava ve tencereleri asla bulaşık makinesine koymayın, zira yüzeyine zarar verir. Sıcak su ve bulaşık deterjanı kullanarak yıkamanız kafidir. Eğer tava yüzeyinde yanık oluştuysa soda ile temizleyebilirsiniz. En önemlisi kurumaya bırakılan ıslak tava ve tencere kolayca paslanabildiğinden yüzeyi iyice kuruttuğunuzdan emin olun.

​Paslanmaz çelik

minimalist  by Graef, Minimalist

Paslanmaz çelik, modern evlerde muazzam bir popülerlik kazanan bir malzemedir. Buzdolapları, mikrodalga fırınlar, lavabo, ocak ve fırınların imalatında kullanılır. Ortalama bir mutfakta çok fazla paslanmaz çelik malzeme var ve bu tür bir malzemenin özel temizleme gereksinimlerinin farkında olmamız gerekiyor. Sıradan bir deterjan ve su, paslanmaz çeliği temizlemek için yeterli olmayacaktır. Tıpkı ahşap gibi paslanmaz çelik için de özel temizleme çözeltisi gerektirir. Piyasada bunun için hazırlanan ürünleri rahatlıkla bulabilirsiniz.

​Cam bardaklar

mediterranean  by J & M Collections Ltd, Mediterranean
J & M Collections Ltd

Handmade Portuguese Diamond Pattern Water Glasses

J & M Collections Ltd

Evimizde kullandığımız bardaklar genellikle camdan üretildiği için cam bardak temizliği üzerine konuşacağız. Bu tür bardakların bulaşık makinesinde yıkanmasında herhangi bir sıkıntı yoktur. Ancak uzun vadede berrak cam buğulanır ve minik çizikler oluşabilir. Dolayısıyla hassas ve kıymetli bardak takımlarınızı elde yıkamak daha iyi sonuç verecektir.

​Kaşıklar

modern  by David Mellor, Modern
David Mellor

David Mellor 'Pride' Cutlery

David Mellor

Kaşıkların da cam bardaklar gibi bulaşık makinesine atılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Yine de küçük bir tüyo verecek olursak makinenin sepetine attığınız kaşıkların çatal ve bıçaklarla aynı yöne koymayın.

​Bıçaklar

modern  by Fisher & Paykel, Modern
Fisher & Paykel

DishDrawer(TM) Dishwasher

Fisher & Paykel

Bıçaklar da genellikle bulaşık makinesinde yıkanır ancak hepsi değil. Alüminyumdan yapılma bıçakları asla makineye atmamalısınız. Bunun dışında ahşap saplı bıçaklar da bulaşık makinesinde yıkanmaz.

Bu yazıyı beğendiyseniz 'Mutfak için ahşaptan yapılma 20 tasarım fikri' başlığına bakabilirsiniz.

Modern Houses by Casas inHAUS Modern

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!