Drzewka ozdobne w domu—piękne aranżacje!

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
FLORABO2 Interior landscaping
Loading admin actions …

Rośliny w domu to wbrew pozorom, nie do końca oczywista kwestia dla wszystkich z nas. Domownicy dzielą się na dwie grupy, miłośników uprawy i pielęgnacji zieleni oraz na tych, którzy nie mają do tego pasji lub po prostu „dobrej ręki”. Mimo to, niezaprzeczalnym faktem jest, że rośliny i drzewka ozdobne w domu dodają mu ducha, przytulności i koloru, a także podświadomie, mają pozytywny wpływ na nasze samopoczucie.

W tym artykule przedstawimy kilka wnętrz, w których rośliny i drzewka ozdobne występują oraz pokażemy oryginalne i również nowatorskie pomysły na aranżację zieleni wewnątrz domu. Czas upychania paprotek w glinianych doniczkach na krótkim parapecie, minął bezpowrotnie, dlatego chcemy przedstawić Wam nowe podejście do tego tematu.

Więcej o tym znajdziecie w Katalogu Inspiracji Rośliny we wnętrzach – 5 zaskakujących pomysłów.

Serdecznie zapraszamy!

Drzewka ozdobne bonsai

Drzewka ozdobne bonsai to wywodząca się z Chin sztuka miniaturyzacji drzew. Ich uprawa i pielęgnacja jest bardzo trudna i wymagająca sporej dawki cierpliwości, dlatego ta roślina jest luksusowa i dedykowana wyłącznie zagorzałym pasjonatom hodowli egzotycznej zieleni. Jednak efekt i wrażenie jakie robi jest oszałamiające. Alternatywą dla niego może być podobnie wyglądający i popularny, potocznie zwany „drzewkiem szczęścia” – grubosz. Jeden egzemplarz takiej roślinki, wyeksponowany samotnie na naszej pustej komodzie niewątpliwie z powodzeniem zastąpi wiele dekoracji ściennych. Kto by nie chciał mieć amuletu pomyślności w domu?!

Rośliny i drzewka ozdobne w nietypowej aranżacji

Teraz z rodzajów krzewów przenieśmy swoją uwagę na to w jaki sposób zostały umieszczone we wnętrzu. Ta ciekawa propozycja zastawienia wnęki różnymi roślinami zasługuje na uwagę. Możemy domyślać się, że we wnęce znajdują się płytsze półki, na których postawiono długie (takie jak te balkonowe) donice z lejącymi roślinami. Oryginalny pomysł na wystrój wnęki, który może skupiać w sobie całą roślinność, tworząc tym samym centralny, zielony punkt domu.

Kwiaty i drzewka ozdobne we Floramie

Rośliny i drzewka ozdobne mogą znaleźć się na ścianie. I nie proponujemy Wam wiszących nad głowami, niebezpiecznych doniczek osadzonych na drucianych stelażach – słynnych w zeszłym wieku – tylko nowoczesną, mobilną, samowystarczalną, zieloną ścianę. Florabo2 wyjaśnia jak działa taka rama, w której możemy posadzić dowolne rośliny i drzewka ozdobne, a nawet zioła i przyprawy. Warto sprawdzić ten polski wynalazek, objęty patentem, który uzieleni nasze mieszkanie, przy tym nie zabierając cennej przestrzeni. Polecamy taką ramę na ścianę zamiast telewizora!

Drzewka ozdobne osadzone w sztuce

Rośliny i drzewka ozdobne ostatecznie przesadźmy ze starych glinianych doniczek do dizajnerskich dzieł sztuki! Polska firma pochodząca z Krakowa – Hydroponika – na wyciągnięcie ręki oferuje nam połączenie rzeczy funkcjonalnej z artystyczną rzeźbą na miarę XXI wieku. Dostępnych jest aż dziewięć wariantów kolorystycznych, dzięki czemu na pewno wybierzecie odpowiedni do Waszego mieszkania. To bardzo wyjątkowy pomysł na dekorację domu, w którym zakochaliśmy się od pierwszego wejrzenia! Polecamy!

Różne kwiaty i drzewka ozdobne w takiej samej oprawie

Przejdźmy zatem do najważniejszego pomieszczenia w domu, w którym, z uwagi na swoje przeznaczenie, z pewnością powinny się znaleźć rośliny lub drzewka ozdobne. Otóż salon, oprócz przemyślanego wyposażenia i oprawy, powinien mieć pasujące do reszty dodatki.  Chodzi nam o takie detale jak, na przykład ramki do zdjęć, wazony, świeczniki oraz co nas tutaj najbardziej interesuje – donice. W tak reprezentatywnym pokoju doniczki powinny być takie same, bądź różne, ale pasujące do siebie – z tej samej kolekcji. Donice mogą być zaprojektowane w różnych stylach, co udowodniliśmy już na poprzedniej fotografii, ważne tylko, by odpowiadały i ładnie komponowały się z charakterem wystroju całego mieszkania.

Nie warto oszczędzać na wyborze idealnych donic. To element wyposażenia, który przy odpowiednim traktowaniu będzie służył nam nawet przez dekady, dlatego warto w nie raz, a dobrze zainwestować.

Wiszące donice

Jak wcześniej wspominaliśmy wiszące doniczki nie są już modne, jednak ta propozycja jest wyjątkowa, bo zgrana z otoczeniem naturalnego środowiska roślin. Podwieszane doniczki, zaprojektowane z wydrążonych, prawdziwych kamieni świetnie będą wyglądać zarówno w domu w stylu wiejskim jak i na ścianach na zewnątrz, na balkonach lub tarasach. To propozycja na rośliny  i drzewka ozdobne małych rozmiarów, które nie zaburzą proporcji i nie zasłonią oryginalnego wyglądu tej praktycznej dekoracji ściennej.To również intrygujące zastępstwo dla typowych drabinek lub piętrowych stojaków, tak bardzo popularnych w przeszłości.

Więcej o dekoracjach ściennych przeczytacie w Katalogu Inspiracji Nietypowe ozdoby na ścianę – 10 propozycji.

Transparentna ściana, a w środku drzewka ozdobne

Nigdy na to byśmy nie wpadli, ale od czego ma się projektantów wnętrz, których wyobraźnia jest nieskończona i obfituje w oryginalne pomysły! Na przedstawionym zdjęciu widać ciekawe oddzielenie pokoju od korytarza z klatką schodową za pomocą dwóch, stojących, szklanych szyb, w środku wypełnionych… bambusem! W takiej aranżacji, musi to być zapewne roślina nie wymagająca częstego podlewania. Wygląda bardzo efektownie!

Drzewka ozdobne w łazience

Nie często, ze względów praktycznych i rozmiarowych spotykamy kwiaty lub drzewka ozdobne w łazienkach. Częściej zauważamy je, jak na powyższym zdjęciu, w luksusowych pokojach kąpielowych. Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami ogromnej łazienki, to musimy jej aranżację przemyśleć równie szczegółowo i wielowymiarowo, co na przykład salonu lub sypialni. Duże powierzchnie dają nam więcej możliwości, dzięki którym przesuwamy granice i zaprzeczamy stereotypom co we wnętrzu powinno się znaleźć, a co nie. Wracając na ziemię do naszych małych łazienek, jeśli nie rośliny i drzewka ozdobne, to może zaakcentujmy to pomieszczenie dodatkami wyjętymi z natury, na przykład kamiennymi mydelniczkami lub kubkami. Wnieśmy trochę organicznego pierwiastku, do każdego pomieszczenia!

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!