Najlepsze propozycje na romantyczną kolację walentynkową!

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
homify Modern Living Room
Loading admin actions …

Już niedługo obchodzone będzie coroczne święto wszystkich zakochanych. Z tej okazji możemy obdarować ukochaną osobę małym prezentem, kartą z życzeniami lub wyznaniem miłości, zorganizować czas we dwoje i po prostu spędzić go ze sobą. Walentynki mają zarówno zwolenników, jak i przeciwników, którzy argumentują bezsensowność tego święta tym, że jest to zwyczaj przeniesiony z amerykańskiej tradycji będącej tak naprawdę okazją do wydawania pieniędzy na kiczowate serduszka. Oczywiście można i tak podchodzi do tego dnia, jednak w świecie, w którym granice między pracą a życiem prywatnym zaczynają się zacierać, ponieważ jesteśmy dostępni non-stop i bez ustanku pędzimy przed siebie—chwila wytchnienia i czas poświęcony osobie, którą darzymy uczuciem, jest bezcenny. Jeśli jesteśmy już trochę znudzeni związkiem i rutyną, jaka w nim zapanowała, takie święta mogą wnieść nieco więcej spontaniczności i wzniosłych chwil radości do naszego życia. 

Jeśli jednym z pomysłów na uroczyste (i jednocześnie urocze) spędzenie Walentynek jest romantyczna kolacja, to przedstawiamy kilka inspiracji!

Przytulna atmosfera

Możemy zadbać o każdy najmniejszy szczegół podczas naszej kolacji, ale jeśli nie zapewnimy przytulnej, intymnej atmosfery, to nasze starania mogą spełznąć na niczym. Walentynki to taki dzień w którym chcielibyśmy uroczyście świętować naszą znajomość, kolejny rok spędzony razem, czy dopiero co rozpoczynający się związek lub podsumowanie kilku randek. W ten wieczór liczy się tylko dwoje zakochanych ludzi. Chcemy ten czas spędzić miło i podkreślić nasze uczucia. Oczywiście nie ma lepszej metody na stworzenie bardziej intymnej atmosfery niż rozpalenie ognia w kominku, przygaszone światło i delikatna, nastrojowa muzyka sącząca się w tle. Kolację możemy zjeść w jadalni, która na tę okazję przemieni się w restaurację z trzema gwiazdkami Michelin. Jak to zrobić?

Romantyczne Walentynki

Urządzenie romantycznej jadalni lub zaaranżowanie innego pomieszczenia tak, aby wygodnie i w intymnej atmosferze zjeść kolację, nie jest wcale takie trudne. Oczywiście nie zakładamy, że kolację należy jeść tylko w jadalni—równie dobrze możemy się rozgościć w salonie, czy nawet w sypialni! Wszystko zależy od naszej fantazji. Musimy zadbać przede wszystkim o stworzenie odpowiedniego nastroju, tak jak napisaliśmy o tym nieco wyżej. Oprócz tego zadbajmy o odpowiednio dobrane dania, które zadziałają jak afrodyzjak—ostrygi i czekolada powinny nam w tym pomóc. Jeśli nie chcemy gotować samodzielnie, bo nie jesteśmy mistrzami kuchni, kolację możemy zamówić z lubianej przez nas restauracji i tylko odpowiednio ją podać. Jest to sprytniejsze rozwiązanie, a my będziemy mogli się zająć tylko odpowiednią atmosferą!

Czerwień, róż, fiolet, kwieciste wzory

Kolory, jakie kojarzą się z Walentynkami, to oczywiście ogniste kolory miłości, czyli przede wszystkim czerwień, jak i róż, czy nawet fiolet w jaśniejszym odcieniu. Oprócz tego możemy zdecydować się na kwieciste wzory—wszystko, co podkreśla romantyczny nastrój i pozwala stworzyć piękną, delikatną aranżację, jest mile widziane. Jeśli nie lubimy okazjonalnych dekoracji, jakie mogą kojarzyć się z Walentynkami, czyli serduszka, podkreślmy atmosferę w inny sposób tak, aby nie było wątpliwości co do tego, jakie święto obchodzimy, ale w eleganckim stylu. Czerwony obrus lub serwetki w odcieniu pudrowego różu do białej zastawy będą świetnym dodatkiem. Do tego kwiaty, świeczki i nastrojowa muzyka!

Dużo kwiatów

Są takie kobiety, które mówią, że nie przepadają za kwiatami, że to głupio, po co pieniądze na nie wydawać, lecz niezależnie od tego, co kobieta powie, w przypadku kwiatów—bukiet jest zawsze mile widziany. Nawet jak w odpowiedzi usłyszymy, że nie trzeba było! Kwiaty od wieków są charakterystycznym podarunkiem dla kobiet, możemy przebierać w gatunkach, kolorach, długości i zapachu—jeśli wiemy, jakie są ulubionymi naszej wybranki serca, to z pewnością ucieszymy ją widokiem pięknego bukietu. Możemy też wręczyć kwiaty na początku spotkania, a następnie będą one zachwycać jako dekoracja stołu. Świeże kwiaty nie tylko dobrze się prezentują, ale też pięknie pachną. Jeśli do tego dodamy kilka świeczek na stole, stworzymy naprawdę romantyczną atmosferę.

Świeczki

Każdy wie, że jeśli chcemy podkreślić atmosferę i stworzyć intymny nastrój, należy dodać kilka świeczek do wnętrza. Oświetlenie, często bagatelizowane, potrafi zdziałać cuda! Przygaszone światło lampki lub same świeczki, tworzą nieco tajemnicze wnętrze, które jest tak odmienne od tego, w jakim przebywamy na co dzień. Świętując Walentynki z ukochaną osobą, warto zmienić dobrze nam znane wnętrze, w bardziej romantyczną przestrzeń, a możemy to zrobić właśnie za pomocą świeczek. Często nie mamy czasu na relaksujące wieczory, kiedy to po zgaszeniu światła, dajemy się oczarować delikatnie migoczącemu płomieniowi świeczki. Jeśli chcemy zatrzymać na chwilę czas, rozpalmy ogień w kominku, dodajmy kilka świeczek do wnętrza i gotowe!

Elegancki stół

Niezależnie od tego, jakie święto obchodzimy, chcemy aby nasz stół wyglądał elegancko—często na specjalne okazje mamy schowaną lepszą zastawę, która w dany dzień upiększa całą aranżację stołu. To samo dotyczy Walentynek—jest to szczególny dzień dla zakochanych, podczas którego powinniśmy świętować uczucie jakim darzymy drugą osobę. Wyjmijmy więc wszystkie srebra, kryształy i nonszalanckie talerze, sprawmy, aby stół, zastawa i jego dekoracje wyglądały elegancko i klasycznie. Oczywiście nie oznacza to, że nie możemy zaszaleć z zastawą ręcznie malowaną, jednak wszystkie elementy powinny być dobrane w tzw. dobrym guście. Dzięki temu podkreślimy wagę tego wydarzenia i będziemy się czuć jak w jednej z najdroższych restauracji na świecie! Jeśli szukacie nowoczesnych, ale gustownych rozwiązań, sprawdźcie kilka inspiracji w tym artykule: Zastawa stołowa w nowoczesnym wydaniu.

Sztuka

Ostatnim, ale równie ważnym elementem jest sztuka i dekoracje. Nie powinniśmy się skupiać wyłącznie na samym przygotowaniu i podaniu kolacji, kwiatach, czy pięknej zastawie, ale na stworzeniu ogólnego wrażenia intymności, elegancji, romantyzmu. Sztuka idzie z romantyzmem w parze od bardzo dawna! Wraz z odrzuceniem idei królujących w baroku i przeniesieniu na płótno swoich emocji, wyobrażeń, indywidualnego stylu, romantyzm podbił serca wielu—dlatego, że dotyka naszych uczuć. Postarajmy się dodać nieco sztuki, obrazów lub grafik, niekoniecznie z okresu romantyzmu, do naszego wnętrza. Podkreślą istotny dla nas walor estetyczny w mieszkaniu i połączą się z naszą subtelną kompozycją ułożoną z kwiatów i świeczek. Niech te Walentynki będą niezapomniane!

Need help with your home project?
Get in touch!

Highlights from our magazine