Salonunuz böyle olmasın: sık yapılan 11 hata

umit atdağ umit atdağ
Mall Of Istanbul Rezidans , GN İÇ MİMARLIK OFİSİ GN İÇ MİMARLIK OFİSİ Modern Living Room
Loading admin actions …

Evlerimizde en fazla vakit geçirdiğimiz, sosyal olarak bir arada olduğumuz alanlar olan salonlar dekoratif bir şekilde dekore edildiğinde evin en güzel alanları haline gelebilir. Özellikle evin en geniş odaları olarak kullanılan salonlar size kolay bir yaşam imkanı sağlayacağı gibi estetik açıdan da zarif bir dizayna sahip olmalıdır.  Bu tanıma uygun bir dizayn ve dekorasyon yaparken bir çok kez hata yaptığımız gibi verdiğimiz emek ve harcadığımız zamanda boşa gidiyor. Bu gün salon dekorasyonlarında yapmamanız gereken hataları sıralıyoruz. Özel bir salon dekorasyonu için yapılmaması gereken hataları içeren görseller eşliğinde sizlere fikir verecek modelleri inceleyebilir, homify salon dekorasyonu modelleri sayfasında yer alan birbirinden şık modelleri kendinize örnek alarak hatalardan kaçınabilirsiniz. Doğru bir tasarım size hem uygun bir bütçe ile dekorasyon yapma imkanı sağlarken hem de zarif ve şık bir salona sahip olma imkanı sağlayacaktır.

Çok fazla eşya

Salon dekorasyonu yaparken çok fazla eşya tercih etmemeli, az sayıda eşya ile sade bir dekorasyon yapmalısınız. Ayrıca mobilyaların ölçüleri de birbirleri ile uyumlu olmalıdır. Aksi durumda resimdeki gibi kötü bir görüntü ortaya çıkabilir.

Parlak renkler

Salonunuz gün ışığını çok fazla alıyorsa resimdeki gibi parlak renkleri çok kullanmamalı,  mat renkleri tercih ederek salon içinde ideal kontrastı sağlamalısınız. Aksi durumda gözünüzü rahatsız eden bir görüntü ortaya çıkacaktır.

Dar alanlar

Salon dekorasyonu yaparken insan yaşamı için ideal konforu sağlamalı, geniş alanlar oluşturarak salonun ferah bir yaşam alanı olmasını sağlamalısınız. Resimdeki gibi dar alanlar kötü yaşam koşulları ve konforsuz bir yaşamı size sunacaktır.

Tavana kadar vitrin

Geçmiş yıllarda kullanılan tavana kadar uzanan vitrin ve televizyon üniteleri tercih etmemelisiniz. Bu vitrinler evin içinde fazla alan işgal edeceği gibi  evinizde istediğiniz dekorasyonu yapmanızı da engelleyecektir. Ayrıca renk seçimleri de vitrine göre yapılmayacağından kötü bir görünüm ortaya çıkacaktır.

Televizyon ve pencere

Salon içinde yer alan televizyonların yansıma yapmaması ve oturma gruplarının konfor sağlaması açısından pencere karşısına  televizyon yerleştirmemelisiniz. Aksi durumda sürekli yansıma yapan ve görünmeyen bir televizyona sahip olacaksınız.

Aksesuar kullanın

I could curl up here forever! homify Modern Bedroom bedroom,attic bedroom,guest bedroom

Salon ve yatak odası içinde en çok yapılan hata aksesuar kullanılmadan dekorasyon yapılmasıdır. Aksesuarlar salon içinde farklı fikirlerin yer almasını sağlayan ve insana huzur veren unsurlar oldukları için mutlaka tercih edilmelidir.

Zemin halısı

homify Modern Living Room

Salon içinde yer alan döşeme üzerine halı tercih etmeli, tercih edeceğiniz halı boyutu döşeme ile uyumlu olmalıdır. Resimdeki gibi uyumsuz ölçülere sahip olan bir halı salonun kötü görünmesine neden olacak diğer alanların açıkta kalmasına sebep olacaktır.

Küçük mobilyalar

Salonun boyutlarına göre mobilya seçimleri yapılmalı, uyumsuz ölçülere sahip mobilyalar tercih edilmemelidir.  Resimde yer alan salon için tercih edilen mobilyalar küçük ölçülere sahip olduğu için salon içinde kötü duruyor. Renk seçimleri de doğru yapılmadığı için kasvetli bir salon ortaya çıkmış.

Aydınlatmalar

Salon boyutu geniş ise aydınlatmalar tek bir noktada toplanmamalı ve homojen bir dağılım sağlanması için bir kaç farklı noktadan aydınlatma yapılmalıdır. Resimdeki gibi tek bir noktadan yapılacak aydınlatma salonu karanlıkta bırakacaktır.

Çok fazla aksesuar

homify Living room

Salon içinde kullanacağınız aksesuarlar için yeterli sayı tercih edilmeli, çok fazla sayıda aksesuar tercih ederek resimdeki gibi kötü bir görüntü olmasına engel olmalısınız.

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!