10 parterowych domów o zupełnie różnych stylach

A.D. A.D.
KROPKA STUDIO'S PROJECT, Kropka Studio Kropka Studio Modern Houses
Loading admin actions …

Czy zawsze komfortowy i wygodny dom oznacza przestronne, duże wnętrze wiele pokoi i kilka kondygnacji? Odpowiedź na to pytanie jest, wbrew pozorom, bardzo skomplikowana i niejednoznaczna. Oczywiście, że duże domy z kilkoma kondygnacjami posiadają wszelkie atuty i predyspozycje do bycia wygodnymi i funkcjonalnymi, ale nie oznacza to wcale, że domy parterowe takie nie są. 

Choć często mniejsze i rozłożone na jednym poziomie, każdy z nich został zaprojektowany przez utalentowanego architekta, który zwrócił szczególną uwagę na aspekt funkcjonalności. Dodatkowo prezentują się elegancko, nowocześnie i z klasą. Oprócz tego są zdecydowanie szybsze, tańsze i prostsze w budowie, ale też koszty ich eksploatacji są o wiele niższe niż w przypadku domów mających więcej pięter. A najlepsze jest to, że każdy z nich ma zupełnie inny styl! Zobaczcie 10 naszych propozycji. 

1. Klasyczny design

Klasyczny podmiejski dom, z niesamowitym i ekspansywnym patio i ciekawą bryłą. Intrygujący, czerwony dach z ceramicznej dachówki nadaje charakter czystym białym ścianom, które czynią budynek lekkim i jasnym. Jednocześnie kształt dachu jest nieoczywisty dlatego dom prezentuje się oryginalnie. 

2. Ceglany dom nowej generacji

SouthEast façade FG ARQUITECTES Modern Houses
FG ARQUITECTES

SouthEast façade

FG ARQUITECTES

Cegła jest postrzegana jako tradycyjny materiał i zazwyczaj mówi, że dom stoi już od kilku dziesięcioleci. Tym razem jest to całkowicie współczesny projekt, który wykorzystuje cegłę dla osiągnięcia niesamowitego efektu wizualnego. Minimalistyczna konstrukcja posiada ogromne okna wychodzące na podwórko, ale prywatność jest chroniona ścianką działową, a na ulicę wychodzą jedynie małe okna. Otoczony pięknym ogrodem dom ten łączy naturę, historię i nowoczesny design w jedną fantastyczną całość.

3. Wysoki sufit

W przypadku gorącego klimatu, takiego jaki panuje w Malezji, potrzeba jak największego przepływu powietrza w domu, aby zachować świeżość i zapobiegać wpływowi wilgoci na strukturę budynku. Można osiągnąć taki efekt z pomocą wysokiego sufitu, tak jak w domu ze zdjęcia. Dach kryty strzechą zapobiega zbyt intensywnemu promieniowaniu słonecznemu, ogrzewającemu dom. My możemy czerpać inspirację z takiej konstrukcji. 

4. Minimalistyczny i wyrafinowany

Orchard Hill JAMIE FALLA Modern Living Room
JAMIE FALLA

Orchard Hill

JAMIE FALLA

Mały taras, na który z łatwością można dostać się przez przesuwne drzwi z salonu, doda uroku każdej, nawet niewielkiej nieruchomości. W tym wypadku, prosta konstrukcja jest kontynuowana przez zachowawczy wystrój wnętrza. Dom obejmuje przestrzeń socjalną na otwartym planie, w tym salon, jadalnię i kuchnię. Z okien roztacza się wspaniały widok na ogród, a pokoje prywatne są osłonięte i niedostępne.

5. Nowoczesny domek wiejski

KROPKA STUDIO'S PROJECT, Kropka Studio Kropka Studio Modern Houses
Kropka Studio

KROPKA STUDIO'S PROJECT

Kropka Studio

Położony w zapierającej dech w piersiach okolicy dom, czerpie inspirację z klasycznych wiejskich stodół, ale ulepsza je o nowe materiały i sprytne detale, takie jak drewniane okienko. Ściany wykonane są z ułożonych w stos kamieni, otoczonych siatką drucianą. To naprawdę wyjątkowy pomysł, który doskonale nadaje się do kontroli temperatury i cudownie uzupełnia żwirowy podjazd.

6. Modny i nowy

Dom, choć tani, wcale nie musi być nudny pod względem designu co pokazaliśmy już na poprzednim zdjęciu. Tutaj także widzimy minimalistyczny design, ze zróżnicowaną wysokością sufitu, która pozwala na lepszą cyrkulację powietrza i lepsze doświetlenie z pomocą światła słonecznego. Współcześni architekci mają tendencję do wprowadzania dużych okien w bryłę budynku—uwielbiamy ten trend! 

7. Kompaktowy i swobodny

Rear view of the new single storey extension ArchitectureLIVE Modern Houses White extension,courtyard extension,single storey,green window frame,bifold doors,white render,zinc roof,butterfly roof,full height windows,patio
ArchitectureLIVE

Rear view of the new single storey extension

ArchitectureLIVE

Ponieważ ceny nieruchomości stale rosną, ludzie szukają sposobów na zbudowanie zwartych domów, które nadal są wygodne i posiadają wszelkie udogodnienia skondensowane na mniejszej powierzchni. Ten prosty projekt, który jest niewiele większy od szopy ogrodowej, posiada wszystko, co niezbędne do wygodnego życia, ponadto przestrzeń zewnętrzną i ciekawy pochyły dach, który prezentuje się interesująco.

8. Nowoczesna bryła

Dom parterowy wcale nie musi być nudny i prosty. Architekci mają tutaj niezłe pole do popisu, płaska przestrzeń stwarza różne możliwości aranżacyjne, można np. pobawić się kształtem i bryłą, tak jak w przypadku ciekawego domu ze zdjęcia. Ma on ducha tradycyjnego domu, zaktualizowanego o nowoczesne elementy, takie jak zamknięte patio. Dach ma zróżnicowane poziomy, dzięki czemu powstają wyższe sufity wewnątrz, a także przestrzeń na poddaszu. 

9. Z uroczą elewacją

O komforcie życia decyduje niewątpliwie sam dom, jego położenie i działka, ale także dostępność ogrodu. Dużo łatwiej i przyjemniej korzysta się z terenów zewnętrznych jeśli znajdują się na poziomie wnętrza, i można się na nich znaleźć nie musząc pokonywać np. schodów. W tym wypadku, podziwianie domu z zewnątrz to istna przyjemność: zachwyca nas nie tylko prosta bryła z czterospadowym dachem, ale także ciekawa elewacja z elementami kamienia.

10. Elegancki i prosty

Kolejny przykład na to, jak zewnętrzny obszar domu, wpływa na odbiór całej nieruchomości. W tym wypadku dom posiada oszałamiającą pergolę, która jest częścią jego struktury, tworzącą osłonięty dziedziniec inspirowany śródziemnomorskim designem, ale o współczesnym charakterze. Znów widzimy przeszklone ściany, które zacierają granicę między wnętrzem, a ogrodem. Proste linie projektu dopełniają idealnie wypielęgnowaną trawę, tworząc elegancki i dostojny, letni dom.

Tyle pięknych domów, a każdy z niepowtarzalnym stylem i charakterem… Jeśli chcecie obejrzeć więcej ciekawych inspiracji, zajrzyjcie tutaj: Imponujący dom na wzgórzu

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!