Basen w ogrodzie - misja wykonana! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Basen w ogrodzie—misja wykonana!

Aśka Warchał Aśka Warchał
by CC|arquitectos Rustic
Loading admin actions …

Wisienką na torcie ogrodu prawie każdej luksusowej rezydencji jest spektakularny basen. Może on przybierać różne formy, być zagłębiony bądź naziemny, o geometrycznym lub organicznym kształcie—zawsze prezentuje się zjawiskowo! Zwłaszcza jeśli dodamy do niego fontanny, jacuzzi, przestronny taras z wygodnymi leżakami, a po zmroku nastrojowo podświetlimy wodę. Czy jednak taki basen musi pozostać w strefie marzeń właścicieli skromnych ogrodów? Okazuje się, że niekoniecznie! Przedstawiamy Wam dzisiaj wyjątkowy projekt od argentyńskiego studia CC|arquitectos. Architekci w małym i naprawdę zwyczajnym ogródku stworzyli dla właścicieli elegancki basen, który teraz stał się ich ulubionym miejscem wypoczynku w upalne dni. 

Dla chcącego nic trudnego! 

Przed: Zwyczajny ogród

Chociaż znajdujemy się w dalekiej Argentynie, to powyższy ogród wygląda całkiem znajomo. Trawnik w średnim stanie oraz budynek gospodarczy, który kiedyś mieścił rzeczy potrzebne do pielęgnacji ogrodu, a teraz stał się kanciapą 'na wszystko'. Właściciele bez żalu postanowili zamienić go na basen! Chociaż musimy przyznać, że ciężko nam uwierzyć, iż taki projekt udało się zrealizować przy tak małej ilości miejsca… Napawa to optymizmem, kiedy pomyślimy o naszych ogrodach!

W trakcie: Ambitny pojekt

Powyższy render 3D pokazuje nam pierwsze przymiarki architektów do realizacji basenu w naszym małym ogrodzie. Oczywiście nie było mowy o olimpijskich odległościach, chodziło o miejsce wypoczynku i ochłody w upalne dni oraz o stworzenie bardziej wyrafinowanego ogrodu. Zaprojektowano zatem prostopadłościan o bokach 5 i 3 metry, co daje zaledwie 15 m². Ważne jednak było zachowanie trawnika, stworzenie harmonijnego ogrodu, w którym basen by nie dominował.

Woda, roślinność, kamień i drewno

Zachowanie trawnika było ważne także ze względu na dzieci właścicieli, które uwielbiają bawić się na zewnątrz. Do tego ogrody bez zieleni nie znajdują wielu amatorów! Tutaj zaplanowano także winorośl oraz rabaty na rośliny także wokół basenu. Wprowadzono także naturalne materiały, takie jak drewno i kamień. Zdecydowano się na basen zagłębiony, który optycznie zajmuje mniej miejsca, co w tym przypadku było kluczowe.

Po: Ogród nie do poznania!

Projekty projektami, wróćmy do rzeczywistości! Powyższe zdjęcie pokazuje stan po zakończeniu prac. W małym ogrodzie naprawdę można zmieścić elegancki basen! Podczas realizacji wprowadzono niewielkie zmiany, na przykład zamieniając drewno na praktyczniejsze płytki ceramiczne. Dodatkowym plusem reform jest wymiana trawnika, który teraz zachwyca intensywną zielenią podkreślającą lazur wody w naszym prywatnym basenie!

Piękny basen w małym ogrodzie

Jak już mogliśmy zauważyć, przez decyzję o obniżeniu kamiennych murów nie zrealizowano tutaj kaskady lecz dyskretny bicz wodny. Dzięki temu właściciele i ich goście mogą wznieść się na jeszcze wyższy poziom relaksu! Oprócz efektu wizualnego, ważny jest tutaj także dźwięk—przy szumie wody spędzanie czasu na świeżym powietrzu staje się przyjemniejsze, nawet jeśli nie zamierzamy pluskać się w wodzie.

Szukacie inspiracji na basen zagłębiony? Konieczni sprawdźcie ten z Domu jak ze Zmierzchu!

Modern Houses by Casas inHAUS Modern

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!