Alçıpan duvar nişi nasıl dizayn edilir?

Request quote

Invalid number. Please check the country code, prefix and phone number
By clicking 'Send' I confirm I have read the Privacy Policy & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future.

Alçıpan duvar nişi nasıl dizayn edilir?

Meral Eser Meral Eser
Minimalist dining room by Arch. Francesco Antoniazza - Il bello della casa ..................... di una volta Minimalist
Loading admin actions …

Eski konut projelerinde duvar nişlerinin sıklıkla kullanıldığına rastlayabilirsiniz. Günümüzde de duvar nişleri işlevsel amaçlı modern konut projelerinde de tercih ediliyor. Bu yazımızda estetik ve işlevsel unsurlarla duvar nişleri dizayn etmek için neler yapılabileceğini ele aldık. Eğer evinizde duvar nişleri dizayn etmek istiyorsanız, alçıpan bu iş için uygundur. Ölçü alması ve uygun ebatlarda tasarlanması açısından işlerinizi bir hayli kolaylaştıracak bir malzemedir.

 Hangi yapı sistemlerinin uygulandığına bağlı olarak duvar malzemeleri değişiklik göstermektedir. Özellikle çok eski konutlarda duvar kalınlıkları günümüze oranla artış gösterebilir. Fakat günümüzde betonarme sistemler ağırlıklı olarak tercih edilir ve duvar kalınlıkları eskiye nazaran azalmıştır. Alçıpan duvar nişleri ile hem görsel açıdan hem de işlevsel açıdan şık duvar dekorları oluşturabilirsiniz. homify'da Kendin Yap projeleri ile ilgili ilham fikirler bulabilirsiniz. Alçıpan duvar nişleri yapımı ile ilgili kolaylık sağlayacak yönleri alt başlıklarda topladık, duvar nişleri ile ev dekorasyonunda fark yaratın!

Gereklilikler

Daha önce de belirttiğimiz gibi, alçıpan, birçok avantaj sunan çok yönlü bir malzemedir. Öncelikle asla taşıyıcı bir malzeme değildir. Malzeme olarak muntazam bir görünüm sağlamanızı kolaylaştırır. Ayrıca bu iş için ahşap levhalar  kullanabilirsiniz. İç mimaride alçıpanların yanı sıra betopan malzemeler de kullanım ihtiyacına göre tercih edilen malzemeler arasında yer alıyor. Duvar nişi için belirlenen derinlik ve ölçüler milimetrik hesaplanmalıdır. Alınan ölçülere göre alçıpan malzemeler yerinde kesilerek ve ebatlandırılarak monte edileceği eve getirilebilir. Alçı panellerle ışıklandırma unsurlarını tamamlayacak tesisatı da önceden hesaplamanız gerekir.

Malzemeler

Bir alçıpan niş, duvar dekorlarında yalnızca estetik açından değil; işlevsellik açısından da fark yaratabilir. Aslında bu alanın içinde farklı kullanım ihtiyaçlarına göre dizayn edebilirsiniz: küçük kütüphaneler, vazolar, biblolar, antika saat ya da CD'ler. Başka bir deyişle, alçıpan niş sadece estetik bir görünüm sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda çok kullanışlı bir alternatif! Alçıpan niş için neler gerekiyor? İhtiyaç duyulan malzemeler arasında alçıpan, cetvel, oyma malzemeleri ve kesici aletler, elektrikli matkap, ilgili yapıştırıcı bantlar, raf malzemeleri, dekoratif objeler temin edebilirsiniz.

İlk adımlar

Alçı levha ile niş dizayn etmenin ilk adımı, kesilecek hammadde ve alternatif kesicilerin mutlaka temin edilmesidir. Ancak bunu yapmadan önce cetvel ve kurşun kalem kullanmanız ve niş çevresini alçıpan yüzeyinde işaretlemeniz gerekir. Daha sonra, bir elektrikli matkap yardımı ile çevre çizgilerinden birinde bir delik açmanız gerekir; böylece, alçı levhayı alternatif çekiçlerle sıvamaya başlamak için uygun bir zemine sahip olabilirsiniz. Sadece belirlenen hatlardaki deliklere kesici aleti sokup kesmeye başlayın. Bir süre sonra zaten alçıpan duvar nişinize sahip olacaksınız!

Bitirme aşaması

Duvar nişlerinizi dizayn ederken hangi amaçla dekore edeceğinizi belirlemeli, bu iş için öncelikle araştırmalarınızı gözden geriebilirsiniz. Rustik stil ile moderni buluşturan örnekler de oldukça cezbedici. Dönemsel izler taşıyan bir dekorasyon için ahşabın ve taşın natürel dokularını kullanabilir, huzur veren bir atmosfer oluşturabilirsiniz. Eğer raf dizaynı için uygun bir niş dizayn ettiyseniz, rafların ve objelerin muhafaza edilmesi için, ev dekorasyonuyla uyumlu renk ve dokuları tercih etmelisiniz.

Raf dizaynına hazır

Sadece duvar nişleri ile birlikte kalmayarak, tavan dekoruyla beraber bir niş oluşturabilir, bu iş için ustalardan yardım alabilirsiniz. Muntazam ışıklandırma unsurlarıyla beraber bir odanın tüm atmosferini değiştirmek mümkün. Alçı levha niş derinliği en az 10 inç ise, kitaplık için kullanmak iyi bir fikir olabilir. Bunu yapmak için, ahşap veya camdan yapılmış raflar temin etmeniz gerekir. Bu raflarla bir kitaplık dizayn edebilir, depolama depolama ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

Son ayrıntılar

Ve şimdi, son dokunuşların zamanı geldi. Bir alçıpan duvar nişinin tamamlanması için, hem dış hem de iç kısımlardaki çeşitli kesikler yüzünden oluşan derzleri muntazam kapatmak gerekir. Bunu yapmak için, farklı noktalara yapıştırılacak ve daha sonra duvar sıva ile kaplanacak şekilde özel bir gazlı bez kullanılabilir. İhtiyaca göre zımpara için malzemeler temin ederek pürüzsüz bir görünüm sağlayabilirsiniz. Ayrıca, homify'da Duvar Kağıdı & Boyamaları kategorisinde farklı stillerde örnekler bulabileceğiniz gibi uzmanlara ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızı beğendiyseniz, ayrıca ’Duvar dekorları: Taş duvar zarafeti ve ilham veren örnekler’ yazımız da ilginizi çekebilir.

Modern Houses by Casas inHAUS Modern

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!