Panele SIP—przyszłość w budowie domów

A.D. A.D.
DOM MARCEL G2 - przytulna nowoczesność w najlepszym wydaniu!, Pracownia Projektowa ARCHIPELAG Pracownia Projektowa ARCHIPELAG Modern Houses
Loading admin actions …

Budowa domu to wielkie wyzwanie—za równo pod względem finansowym jak i czasowym oraz psychicznym. Borykanie się z szeregiem dylematów i wyborów, ciągle problemy techniczne, kłopoty z fachowcami—to wszystko sprawia, że moment stawiania wymarzonego domu jest zazwyczaj bardzo stresujący. Z pomocą przychodzi nowoczesna technologia. Budowa domku jednorodzinnego z paneli SIP może być naprawdę ekspresowa. Domy takie stawia się w 2 tygodnie, a są przy tym wyjątkowo ciepłe i szczelne. Wznoszenie domu z paneli przebiega sprawniej niż w tradycyjnych technologiach, gdyż są one przygotowywane w fabryce na wymiar, a na budowie montowane są już duże gotowe elementy. Zobaczcie czym się charakteryzuje technologia paneli SIP.

Co to są panele SIP?

Nazwa paneli wzięła się od angielskiej nazwy Structural Insulated Panels. Panele SIP to inaczej płyty warstwowe. Ich środek stanowi izolacja, najczęściej styropian, polistyren ekstrudowany lub pianka poliuretanowa. Okładzinami są twarde płyty, na przykład OSB, magnezowe, cementowe, włókno-cementowe lub nawet metalowe. Płyty są połączone z izolacyjnym rdzeniem wytrzymałym klejem poliuretanowym. Panele SIP mogą być jednocześnie konstrukcją izolacją ściany i konstrukcją budynku.

Jak wygląda dom zbudowany z paneli?

Dom z płyt warstwowych nie różni się wyglądem od domów budowanych metodami tradycyjnymi. Powierzchnie zewnętrzne paneli SIP można dowolnie wykańczać, na przykład tynkiem, okładziną drewnianą, drewnopodobną, kamienną lub ceglaną. Można tworzyć dowolne ozdobne fasady i elewacje—np. tak jak PRACOWNIA PROJEKTOWA ARCHIPELAG w swoim projekcie, widniejącym na powyższym zdjęciu- za pomocą drewna egzotycznego. Materiał wykończeniowy dodatkowo chroni płyty przed czynnikami atmosferycznymi. A jak w środku? Wewnątrz domu powierzchnię paneli wykańcza się tak jak każdą inną ścianę pokrytą płytami okładzinowymi – można ją malować, tapetować lub przyklejać do niej płytki. 

Jak są zbudowane panele SIP?

Panele ścienne i podłogowe mają rdzeń grubości 150 mm a 230 mm te dachowe i sufitowe. Obkładane są płytami OSB lub magnezowymi o grubości odpowiednio 12 i 11 mm. Długość panelu odpowiada mniej więcej wysokości typowej kondygnacji i wynosi 2745 lub 3000 mm. Szerokość paneli ściennych to 1000 mm, dachowych – 1000 lub 1220 mm. Nie oznacza to jednak, że dom z paneli musi być zaprojektowany w narzuconym przez producenta module. Do tej technologii można zaadaptować prawie każdy projekt, gdyż panele można wyprodukować, dostosowując je do wymiarów projektu.

Izolacyjność paneli SIP

Prawidłowo wykonane przegrody w technologii SIP są bardzo szczelne, co ułatwia kontrolę temperatury i wilgotności powietrza dostarczanego do wentylacji lub klimatyzacji i ogranicza zużycie energii potrzebnej do ogrzewania albo ochładzania wnętrza. Pod stropami i w ścianach z paneli nie trzeba układać dodatkowej paroizolacji. W domach w tej technologii ze względu na szczelność zaleca się instalowanie wentylacji mechanicznej podobnie z resztą jak w większości budynków energooszczędnych. Gruba warstwa wypełnienia z materiału o dużym oporze cieplnym sprawia, że ściana z paneli pomimo niewielkiej grubości jest bardzo ciepła. Najcieplejsze są panele z rdzeniem z pianki poliuretanowej PUR, nieco gorszą izolacyjność mają te z polistyrenu XPS oraz styropianu. Przeczytajcie więcej na temat domów energooszczędnych tutaj: Domy energooszczędne – innowacja i dobry styl!

Fundamenty

W budynkach wznoszonych z paneli SIP nie ma potrzeby specjalnego fundamentowania. Istotne jest natomiast bardzo dobre wypoziomowanie fundamentów, gdyż nierówności nie można „zgubić” w ścianie w taki sposób, jak się to robi w technologiach murowych. Duży panel o wysokości całego piętra musi być idealnie prosto ustawiony. Panele ścienne układa się na belce podwalinowej oddzielonej od fundamentu izolacją przeciwwilgociową. Belkę kotwi się w fundamencie. Na jej powierzchni rozprowadza się warstwę piany montażowej, która uszczelnia i skleja panel z belką. Z paneli można też budować całe połacie dachu. Dachy można wykańczać dowolnym pokryciem. Bezpośrednio na panelu układa się papę dachową lub do płyty OSB będącej jego wykończeniem przybija się łaty i na nich układa na przykład dachówkę lub pokrycie z blachy. Dach zbudowany z paneli jest bardzo lekki, dlatego warto wziąć pod uwagę tę metodę budowania podczas planowania nadbudówek nad słabymi konstrukcjami i wszędzie tam, gdzie liczy się waga dachu. Na specjalne zamówienie producenci mogą wyprodukować panele przygotowane do wstawienia okien dachowych lub lukarn.

Wady technologii SIP

Koszty budowy domu do stanu deweloperskiego bez fundamentów i instalacji a za to z ogrzewaniem nawiewnym to średnio około 2000zł netto za 1m kwadratowy powierzchni. Do kosztów należy doliczyć ceny za montaż, które są dosyć spore—osiągają nawet pułap 1000zł za metr kwadratowy. Wynika to z tego, że ciężko jest tez znaleźć wykwalifikowanych fachowców zajmujących się łączeniem paneli. Stwarza to dodatkowy problem z terminem realizacji zleceń. Technologia SIP jest w Polsce raczkująca co niestety stanowi dodatkową wadę.

Zalety paneli SIP

Zalet tej nowoczesnej technologii jest naprawdę bardzo dużo. Przede wszystkim domy wykonane z paneli są bardzo energooszczędne a co za tym idzie tanie w utrzymaniu. Koszty ocieplania budynku są zminimalizowane. Ze względu na suchą metodę produkcji i montażu zniwelowane jest ryzyko wszelkich insektów, robaków i grzybów. Technologia jest ekologiczna oraz energooszczędna, bardzo wytrzymała na trudne warunki atmosferyczne—nawet silne wiatry czy trąby powietrzne. Panele cechują się świetna izolacyjnością akustyczną dzięki czemu bez problemu stłumią nawet hałasy ruchliwej jezdni czy zgiełku miasta. Najważniejszą zaletą jest niezwykle szybki czas budowy a co za tym idzie oszczędność czasu i nerwów.

Need help with your home project?
Get in touch!

Highlights from our magazine