Jak pomalować zewnętrzną fasadę domu? | homify

Jak pomalować zewnętrzną fasadę domu?

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
Modern Houses by homify Modern
Loading admin actions …

Decyzję o odnowieniu elewacji domu podejmujemy w przypadku, kiedy już naprawdę sytuacja estetyczna fasady wydaje się być „przypierająca nas do muru”. Prosto mówiąc musimy zadbać o wygląd naszego domu w czasie, kiedy zaczyna świecić w sąsiedztwie niedobrym przykładem. Remonty całej powierzchni ścian domu, mogą w pierwszej chwili wydawać się bardzo pracochłonnym i kosztownym przedsięwzięciem. Dlatego jeśli przeraża nas ta myśl, zawczasu, już na etapie projektowania domu i jego elewacji pomyślmy o tym, by była ona prosta i łatwa do utrzymania lub właśnie, odnowienia. Elewacje tynkowe mimo, że są tańsze niż inne „wymyślne”, to są piękne w swej prostocie oraz nadają się idealnie do domów o charakterze nowoczesnym i minimalistycznym. W architekturze jak i we wnętrzach, nie zawsze mnóstwo ozdób wychodzi na dobre całości. Zawsze powtarzamy, że mniej znaczy więcej!

Najłatwiej jest odnowić fasadę tynkową, którą po prostu odmalowujemy. I jest to zadanie wbrew pozorom nie takie trudne. Przekonajcie się poniżej.  

Ciekawe, niespotykane kolory elewacji możecie obejrzeć w Katalogu Inspiracji Jaki kolor elewacji jest najlepszy dla Twojego domu? Zapraszamy!

Dobieranie farby fasadowej

Cały proces odmalowywania fasady domu należy zacząć od użycia kalkulatora i przeliczenia powierzchni kwadratowej ścian domu, która podpowie ile litrów farby wystarczy do zrealizowania tego zadania. Na opakowaniach farby fasadowej mogą pojawić się dwie wartości,  których wynikać może, ilość zużycia w zależności od faktury powierzchni. Gładka wymaga mniej, a nierównomierna pochłonie więcej farby elewacyjnej. Współcześnie buduje się domy pokryte tynkami silikonowymi, akrylowymi, mineralnymi, silikatowymi, które są też elementem ocieplającym budynek. Są cienkowarstwowe, a rodzaj farby elewacyjnej dobiera się zgodnie z jej rodzajem, czyli do tynku akrylowego – farba akrylowa. Stare domy pokryte tynkiem wapiennym, szczególnie podatnym na uszkodzenia, należy malować farbą nieorganiczną. Malowanie domu po świeżym otynkowaniu powinno nastąpić nie wcześniej niż po upływie 30 dniu!

Koniecznie sprawdź wcześniej

Przed zaplanowaniem daty malowania oczywiście należy sprawdzić wcześniej prognozę pogody! I zwróćmy uwagę nie tylko na wilgotność powietrza, ale też na jej temperaturę. Szczegółowe informacje powinniśmy odczytać na instrukcjach farby elewacyjnej, mówiącej o tym w jakiej atmosferze można przystąpić do efektywnego i sprawnego malowania. Sprawdźmy też czy posiadamy odpowiednie narzędzia do malowania. Jeśli fasada jest chropowata, aby ułatwić sobie pracę warto nabyć szeroki pędzel z długim włosiem, gładką natomiast można malować tradycyjnym wałkiem. Możemy też użyć pistoletu natryskowego, którym załatwimy sprawę najszybciej. Jednak trzeba dobrać do niego odpowiednią farbę o pasującej do narzędzia, lepkości. Jeśli jest zbyt gęsta, można ją ewentualnie rozcieńczyć.

Zabezpiecz

Aby uniknąć awarii i dodatkowej pracy po malowaniu, tak jak wnętrze pomieszczeń, tak przestrzeń wokół budynku należy zabezpieczyć folią. Nie tylko teren pod ścianami, aby nie zachlapać farbą chodników lub trawy, ale także drzwi, okna, krawędzie i tak dalej. Pomyślmy też o wysprzątaniu na ten czas wszystkich dekoracji na fasadzie domu, czyli na przykład donic z kwiatami z parapetów, drzewek ozdobnych sprzed głównego wejścia oraz koniecznie o zabezpieczeniu opraw oświetlenia funkcjonalnego i dekoracyjnego na zewnątrz domu. 

To co dotyczy się zabezpieczenia samych ścian, to ich stosowne zagruntowanie przed malowaniem. Poprawi to przyczepność farby do podłoża, a tym samym mniej jej pochłonie. Można zagruntować ściany przezroczystym płynem lub podobnym do planowanego koloru elewacji. Gruntowanie ścian wzmocni je i wyeliminuje, na przykład nadmierne pylenie.

Napraw

Wszelkie ubytki na ścianie domu powinniśmy naprawić. Dotyczy to nie tylko ścian, ale też wyszczerbionych krawędzi przy oknach, podmurówki, schodów zewnętrznych. Malowanie fasady domu jest pretekstem i świetną okazją do poprawienia całego wyglądu naszego domu. Dlatego sprawdźmy też kondycję zewnętrznych balustrad, posadzki na tarasie i zwróćmy uwagę na inne niuanse, którym przy okazji możemy nadać lepszy wygląd.

Nakładanie farby fasadowej

Po pierwszej warstwie właściwej farby, następną nanosimy po odczekaniu odpowiedniej ilości czasu. Taka informacja także powinna znaleźć się na opakowaniu farby elewacyjnej, jednak zazwyczaj można przystąpić do kładzenia drugiej warstwy już po lekkim przeschnięciu pierwszej, czyli po upływie kilku godzin. Pierwsza warstwa powinna być naniesiona równomiernie na całość domu, gdyż działanie partiami, przerywane w czasie, może spowodować powstanie plam o różnych odcieniach. To nie jest praca do wykonania w pojedynkę. Poprośmy o pomoc osoby trzecie. Całkowita gotowość i wytrzymałość farby fasadowej następuje po 24 godzinach od zakończenia malowania.

Przechowywanie farby fasadowej

Pozostałą farbę należy szczelnie zamknąć i przechowywać w temperaturze od 5 do 25 stopni Celsjusza oraz chronić przed działaniem promieni słonecznych. Jej ewentualne rozwarstwienie substancji po dłuższym okresie magazynowania nie przekreśla jej przydatności. Jak zwykłą farbę wewnętrzną, wystarczy dokładnie wymieszać. Dobrze przechowywana farba może być nadal dobra nawet po zaznaczonej na opakowaniu dacie przydatności.

Malowanie fasady całego domu wydaje się trudne dla laika, ale kierując się powyższymi radami, bez większych kłopotów można poradzić sobie bez profesjonalnej i kosztownej ekipy remontowej! 

Piękny dom autorstwa Pracowania Projektowa Wioleta Stanisławska.

Modern Houses by Casas inHAUS Modern

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!