Projekty nowoczesnych domów: komfort, funkcjonalność i prostota

A.D. A.D.
Треугольный Дом из концептуальной серии "Чеснок", CHM architect CHM architect Minimalist house
Loading admin actions …

Zmęczeni ciągłym hałasem wielkiego miasta, myślicie o ucieczce na wieś? Ostatnio trend powrotu do natury jest coraz wyraźniejszy: ludzie opuszczają wielkie miasta by zadomowić się w miejscach, gdzie wciąż jest czyste powietrze i uroki natury na wyciągnięcie ręki. 

Dzisiaj przygotowaliśmy dla Was 10 wspaniałych domów, które zwrócą Wam w głowie. Są nowoczesne i ekskluzywne pod każdym względem. Ogromne metraże, wspaniałe materiały wykończeniowe, najlepsi architekci z całego świata, błękitne baseny i malownicze widoki. Jakby tego wszystkiego było mało zobaczycie jeszcze piękne elewacje, duże przeszklenia, funkcjonalność, tradycyjny urok… Każdy znajdzie coś dla siebie! Te domy przypadną do gustu nawet najbardziej wybrednym. Sprawdźcie sami!

Bliźniaczo podobne

Ten architektoniczny projekt dwóch rodzinnych rezydencji w lesie znajduje się zaledwie 3 km od miasta Soczi. Został stworzony dla dwóch zaprzyjaźnionych rodzin, które chcą być bliżej natury, ale jednocześnie nie zbyt daleko od cywilizacji. Jedną z głównych cech projektu jest idea kompletnej jedności z otoczeniem. Jednym z problemów, które pojawiły się w trakcie budowy, było zachowanie starych drzew rosnących na terenie działki. Do budowy budynków wykorzystano wiele naturalnych materiałów: drewno, kamień, szkło i beton. Wysokie ściany i ogromne okna otwierają wspaniały widok na góry.

Nowoczesny dom dla wielkiej rodziny

Wspaniały, wielki dom dla dużej rodzinny lub wielopokoleniowy, z możliwością autonomicznego współistnienia pod jednym dachem. 

Rozwiązania architektoniczne i konstrukcyjne:

Fundament żelbetowy

Struktury zachodzące na siebie i wspierające: żelbetowe monolityczne, metalowe stojaki pomocnicze zewnętrznych ścian skośnych. 

Zewnętrzna konstrukcja ogrodzeniowa: wzmocnione bloczki, izolacja, cegła licowa, tynk. 

Oszklenie—podwójnie oszklone okna na metalowej termoizolacyjnej ramie. Obudowa ścianki oporowej i basenu są żelbetowe. Płytki dachowe.

Cechy planowania budynku: dom osadzony jest na pochyłym terenie, co pozwala na stworzenie dużego basenu i tarasu. Dom posiada trzy wejścia—od garażu na pierwszym piętrze, od frontu i z boku od dziedzińca z widokiem na basen. Ponieważ część pierwszego piętra znajduje się pod powierzchnią ziemi, projekt początkowo zapewnia ścianę oporową, przechodzącą do płotu basenu. Powierzchnia ta (h = 2350) jest przeznaczona dla celów technicznych—kotła, agregatów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, systemów grzewczych, pralni, warsztatów i komórki. Garaż na dwa samochody. Drugie piętro (h = 3600): Wspólny obszar—kuchnia, jadalnia z kominkiem, schody, łazienki, dwie garderoby. Trzecie piętro (h = 2700)—ściany w pełni przeszklone, wspaniały teren z ogrodem zimowym i salą śniadaniową oraz obszar prywatny . Podłogi lekkie: strefa z kominkiem i biblioteką, a także przestronne biuro z rozległym oszkleniem sufitu.

Dane techniczne:

Nazwa: CHM 01-003-01

Architektem jest Chuprov Mark (architekt CHM)

Powierzchnia zabudowy, basen i pomieszczenie zewnętrzne: 835 m2

Powierzchnia całkowita: 437,7 m2

Powierzchnia mieszkalna: 250,7 m2

Liczba kondygnacji: 4

Powierzchnia basenu: 200 m2

Wysokość: 17.850 m

Długość: 14,360 m

Szerokość (bez basenu): 15.750 m

Niewidzialny Dom

Przed nami szklany dom wybitnego architekta z Niemiec. To współczesna wersja szklanego pałacu ze świata bajek. Jego fasady są prawie całkowicie przeszklone i nie mówimy tutaj o ogromnych oknach na wysokość jednej ze ścian lecz o całym budynku, który wydaje się być skonstruowany jedynie ze szklanych tafli oraz ich aluminiowych ram. 

W rzeczywistości mamy do czynienia z mocną betonową konstrukcją, która jest zorganizowana wokół centralnej osi, a z wierzchu pokryta jest delikatną szklaną powłoką. Jest także podziemna kondygnacja, która została stworzona w odpowiedzi na małą powierzchnię możliwej zabudowy.  W rezultacie dom ma powierzchnię 154 metrów kwadratowych, a prawie połowa tego metrażu jest pod ziemią.

Projekt wyróżnia się przede wszystkim spektakularną fasadą, wykonaną z 58 pojedynczych okien. Dzięki jego lustrzanej powierzchni dom łączy się ze środowiskiem, co sprawia, że jest prawie niewidoczny.

Dom trójkąt

Dom  o ciekawym kształcie podlega całkowicie minimalistycznym konwencjom. Jest subtelny i wysmakowany, a układ jego wnętrza jest czysto indywidualny i może być dostosowany do potrzeb właściciela.

 Rozwiązania architektoniczne i strukturalne:

Fundament: płyta żelbetowa; lub ruszt na palach

Zakładki i struktury nośne: klejona belka typu GreenLum, zmontowana w standardowej, trójstronnej ścianie komórkowej. Zewnętrzne konstrukcje ogrodzeniowe: izolacja w komórkach szkieletu, żelbetowe bloki 

Oszklenie—okna z podwójnymi szybami, w metalowej ramie termoizolacyjnej. 

Dach: blacha stalowa ocynkowana (lub Corten). 

Topografia: dom jest osadzona na stosunkowo płaskiej działce, posiada dwa wejścia: od frontu i z dziedzińca z widokiem na basen.

Parter: wspólny obszar—przestronne studio atrium z kuchnią, jadalnią, kominkiem, w ciągu dnia jest całkowicie oświetlony szklaną fasadą; przedsionek—ogród zimowy częściowo oszklony, ogrzewana galeria; Przestronna sala z dwoma wejściami i pomieszczeniami magazynowymi; pokój dla dzieci lub rodziców—wielofunkcyjny, z kominkiem i miejscem przechowywania; łazienka z prysznicem i łaźnią parową; schody; spiżarnia; oraz szereg pomieszczeń technicznych: kotłownia modułowa—do ewentualnego umieszczenia systemów inżynieryjnych—wentylacja i klimatyzacja, ogrzewanie, płyta elektryczna; a także pralnia. 

Drugie piętro (h = 2750)—powierzchnia podzielona na dwie części: na otwartej przestrzeni biurowej atrium i biblioteka,  drugi część zawiera strefy osobiste- z garderobą, WC, SPA i sypialnią z kominkiem. Oświetlenie strefy osobistej—z dwóch stron ogromne trójkątne okna na poddaszu.

 Istnieje możliwość utworzenia antresoli na prywatnym terenie. 

 Dane techniczne:

Tytuł: CHM 01-003-03 Czosnek # 2

Architektem jest Chuprov Mark (architekt CHM)

Powierzchnia zabudowy, Basen: 406,9 m2

Powierzchnia całkowita: 268,5 m2

Powierzchnia mieszkalna: 185,2 m2

Liczba kondygnacji: 2

Powierzchnia basenu: 18,5 m2

Wysokość: 10,530 m—góra rury; 9,260 m—koniec dachu

Długość: 21.070 m

Szerokość: 10.620 m

Dom w lesie

Nowoczesny dom w lesie został zaprojektowany przez duński oddział firmy Facit Homes. Zadaniem architektów było wdrożenie domu w dziewicze otoczenie—gęsty stary las. Podczas poszukiwania materiału do wykładania wybór był oczywisty- padło na drewno naturalne, które doskonale pasuje do krajobrazu leśnego.

Ściana zwrócona w stronę podwórka jest prawie całkowicie wykonana ze szkła, co pozwala cieszyć się niesamowitym otoczeniem. Ponadto, narożniki, krawędzie i ściany budynku wskazują na doskonałą jakość konstrukcji, która jest integralną częścią duńskiego stylu.

Luksusowa willa z pięknym widokiem

Ta prestiżowa willa to dzieło portugalskiego architekta Mario Martins. Stanęła w słonecznym Algarve i łączy wszystkie funkcje nowoczesnego domu marzeń—przepiękna i stylowa konstrukcja, duże, jasne pokoje, nowoczesne szczegóły i niesamowity basen. Budowa willi, od planowania do wykończenia, trwała pięć lat i została ukończona w 2012 roku. Projekt przyciąga uwagę ze względu na doskonałe poczucie stylu i jakości.

Dzięki swojej lokalizacji na małym wzgórzu willa oferuje niesamowite widoki na dolinę, ciekawą okolicę i morze. Luksusowa konstrukcja w nowoczesnym stylu pozwala na wykorzystanie unikalnej lokalizacji do maksimum. Pomimo imponującej wielkości, wydaje się, że dom wisi w powietrzu nad doliną. 

Niskobudżetowy dom modułowy

Hiszpański biuro architektoniczne ÁBATON Arquitectura zrealizowało marzenie wielu rodzi—nowoczesny i niedrogi modułowy dom mieszkaniowy, który szczególnie spodoba się miłośnikom przygód, współczesnym nomadom, którzy nie chcą rezygnować z zalet cywilizacji. Moduły mają różne rozmiary (od 27 do 80 metrów kwadratowych), a w zależności od wykończenia kosztują w przedziale między 21 900, a 42 800 euro.

Początkowo zadaniem biura architektonicznego było stworzenie serii idealnych domów dla dwóch osób, które byłyby przenośne i łatwe do zainstalowania. Jeśli jeden z tych modułów jest zbyt mały, można je dowolnie zestawiać i konfigurować tworząc większą i bardziej komfortową kompozycję.

Mottem projektu jest ekologia, dlatego projekt jest prosty i przyjazny dla środowiska. Domy są pokryte cementową płytą wiórową. Elewacja jest wyposażona w wentylację i grubą warstwę materiału izolacyjnego. Rama wykonana jest z litego drewna i wykonana jest na obrabiarkach CNC, co znacznie przyspiesza proces budowy.

Domek w stylu Art Nouveau

Luksusowy dom w stylu secesyjnym został wybudowany przez biuro ALEKSANDR ZHYDKOV ARCHITECT w pobliżu miejscowości Bryukhovychi.

Budynek składa się z pięciu stref funkcjonalnych: pierwsza ma charakter otwarty i obejmuje kuchnię i jadalnią, większa prywatna przestrzeń na drugim piętrze składa się z kilku sypialni, otwartego tarasu, zadaszonego patio i oszklonego salonu. Obecność panoramicznych okien tworzy poczucie przestronności i jedności z naturą. Konstrukcja domu skutecznie łączy kontrastujące materiały—masywny, ciężki beton, barwiony na biało, ciepłe drewno i szkło w metalowych ramkach.

Architektoniczna perła

Vipp Shelter Vipp Commercial spaces Commercial Spaces

Duńscy projektanci od dawna znani są z tworzenia prostych i funkcjonalnych projektów, które mają również wysokie walory estetyczne. Szczególnie znana jest firma Vipp, która od 70 lat tworzy wygodne i eleganckie przedmioty domowe. Jednym z najbardziej popularnych produktów jest kosz na śmieci z pedałem, który można znaleźć w prawie każdym domu. 

Tym razem firma stworzyła większy projekt: prywatny dom, który główny projektant Morten Bo Yensen opisuje jako miejsce, które pozwala wycofać się z natłoku miejskich obowiązków i połączyć z naturą. Minimalistyczny dom o konstrukcji stalowej, o powierzchni 55 metrów kwadratowych, zaspokoi potrzeby mieszkańców na najwyższym poziomie. 

Obiekt został wybudowany w pobliżu jeziora w pobliżu duńskiej stolicy Kopenhagi, a projektanci tworząc go inspirowali się dużymi złożonymi obiektami, takimi jak samoloty czy okręty podwodne. Na pierwszym poziomie znajdują się ogromne panoramiczne okna, dzięki czemu można podziwiać niesamowite widoki na jezioro. Bardziej zamknięty drugi poziom ukrywa sypialnię i łazienkę.

Wbudowany w skarpę

Na koniec kolejny, bardzo niezwykły projekt współczesnego domu, idealnie ilustrujący wyobraźnię architektów. Budynek powstał w malowniczej szwajcarskiej dzielnicy Sumiswaldu, na trudnym i pagórkowatym terenie. Architekci musieli uzbroić się w sporą dozę kreatywności: w rezultacie pojawiły się dom-schody, przypominający minimalistyczną wieżę wykonaną głównie z betonowych bloków. Aby zagwarantować, że konstrukcja nie naruszy zbyt mocno krajobrazu historycznego, zdecydowano się na dodatkową kondygnację podziemną. Na szczycie wzgórza znajduje się ogród właścicieli, do którego można dojść małym mostkiem ze stali ocynkowanej. Z okien domu roztacza się wspaniały widok na dolinę.

Nie przegapcie również: 11 fantastycznych domów z oszkloną fasadą

Need help with your home project?
Get in touch!

Highlights from our magazine