Kalorifer kaplama ve boyama hakkında bilmeniz gerekenler

umit atdağ umit atdağ
Studio Architettura e Design Giovanna Azzarello Modern Houses
Loading admin actions …

Günümüz teknolojisi ne kadar gelişme gösterse de geleneksel ısıtma yöntemi olan kalorifer sistemi hala geçerliliğini koruyor. Modern dekorasyon akımları içinde kendisine yer bulan kalorifer petekleri klasik tasarımlara sahip olsa da modern kaplamalar ve modern boyama teknikleri ile şık  ve dekoratif birer dekorasyon aksesuarı haline gelebilmektedir. Evlerinizde yer alan eskimiş ve yıpranmış petekleri kaplamak veya boyamak isterseniz dikkat etmeniz gereken bir çok nokta vardır. Bu gün modern bir şekilde kaplanmış olan veya dekoratif bir şekilde boyanmış olan kalorifer peteklerini inceleyerek evinizdeki petekleri boyarken nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında bilgiler veriyoruz. Homify alternatif dekorasyon önerileri sayfasında yer alan bu örnekleri inceleyerek evinizde daha şık ve daha etkileyici kalorifer peteklerine sahip olabilirsiniz.

Modern tasarımlar

Evinizde yer alan eskimiş ve yıpranmış olan kalorifer peteklerini modern tasarımlara ve estetik renklere sahip petekler ile değiştirebilirsiniz. Bu tercih ile evinizde modern bir aksesuar şık bir petek tasarımına sahip olma şansınız var.

Klasik tasarımlar

White three column radiator Mr Central Heating Modern Living Room
Mr Central Heating

White three column radiator

Mr Central Heating

Evinizde klasik tasarımlara sahip kalorifer petekleri varsa  basit bir zımpara işlemi ardından metal astar boyası kullanarak astar boyama yapabilir, astar işleminden sonra petekleri evinizin duvar renkleri ile uyumlu tonlara sahip olacak şekilde boyayabilirsiniz.

Panel petekler

Eğer evinizde petek olarak panel konvektörler varsa  panellerin üzerini bir kapı boyar gibi boyayabilir veya panelin üzerine ısıya dayanıklı yapışkan stikerlar ile kaplayarak estetik ve zarif peteklere sahip olabilirsiniz. Isıya dayanıklı yapışkanlar  peteklerin ölçüleri ile uyumlu olacak şekilde tek parça olarak tercih edilmelidir.

Ahşap kaplama

Peteklerin üzerine kaplama yaparak oda içinde zarif bir şekilde kamufle etmek isterseniz sıcak havanın oda içinde homojen yayılmasını sağlayacak bir bir tasarım yapmalısınız. Örnek model  ahşap kaplama sistemini tercih ederek oda ile uyumlu tonlara boyayabilirsiniz.

Antika petekler

The Thistle Carron Cast Iron Radiator available at UKAA UKAA | UK Architectural Antiques Living roomAccessories & decoration
UKAA | UK Architectural Antiques

The Thistle Carron Cast Iron Radiator available at UKAA

UKAA | UK Architectural Antiques

Evinizde  geçmiş zamanlarda çok moda olan antika petekler varsa özel bir boyama işlemine tabi tutarak şık bir tasarıma imza atabilirsiniz. İşlemeleri ve özel boyası ile pırıl pırıl parlayan bir peteğe sahip olabilir ve zarif bir dekorasyon içinde kullanabilirsiniz.

Ahşap seperatör

Mutfak gibi alanlarda girinti ve çıkıntı oluşturmaması için ahşap seperatörler tasarlayarak şık tasarımlara sahip kamuflajlar yapabilirsiniz. Resimdeki gibi uygun renklere boyayarak evinizin dekoratif görüntüsünü koruyabilirsiniz.

Sade boyalar

Bazı metalik boyalar parlak olurken bazıları da mat renklerde oluyor. Tercih edeceğiniz boya türüne göre petekler üzerinde temizlik işlemi yapmalısinız. Parlak boyalar için titiz bir temizlik işlemi yaparak  kullanım alanı içinde pırıl pırıl bir inci gibi parlamasını sağlayabilirsiniz.

Özel renkler

Kullanım alanına göre özel renklere boyayacağınız peteklerin petek sayısına göre püskürtme veya fırça ile boyama tekniği kullanabilirsiniz. Petek sayısı çok ise püskürtme tekniği daha faydalı ve daha kolay olacaktır. petek sayısı az ise fırça ile boyama tekniğini tercih edebilirsiniz.

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!