Pırıl pırıl bir mutfak için her gün yapmanız gereken 10 şey

Request quote

Invalid number. Please check the country code, prefix and phone number
By clicking 'Send' I confirm I have read the Privacy Policy & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future.

Pırıl pırıl bir mutfak için her gün yapmanız gereken 10 şey

umit atdağ umit atdağ
modern  by Interni Bonetti, Modern
Loading admin actions …

Günümüzde mutfaklar artık yemek pişirilen alan dışında birer yaşam alanı haline gelmiştir. Açık mutfaklar başta olmak üzere mutfağın temiz kalması ve mutfağın  dekorasyonunun ön planda olması çok önemlidir. Ev hanımları mutfak temizliği yapsa da mutfaklarda temizlenmeyen ve bu duruma bağlı olarak sağlığınız için risk oluşturan kirli noktalar kalabilir. Mutfağınızın temiz olması ve pırıl pırıl görünmesi için temizlik yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar vardır.  Yemek pişirirken oluşan yemek buharının birikmesi, tozların görünmeyen alanlarda birikerek kirli bir görüntü oluşturması veya mutfağın dolap kapaklarının silinmemesine bağlı olarak kirli kalması gibi etkenler nedeniyle mutfağınız pırıl pırıl görünmez.  Mutfağınızın pırıl pırıl görünmesini sağlamak için dikkat etmeniz ve her gün temizlemeniz gereken noktaları homify aracılığı ile birlikte inceleyelim.

Tezgah düzeni

Mutfağınızda tezgah düzenine dikkat etmeli ve kolay bir şekilde düzenlenecek şekilde tasarlamalısınız. Her gün mutfak tezgahını düzenli olarak temizlemeli ve silmeli, tezgah üzerindeki araç ve gereçleri düzenleyerek mutfağın pırıl pırıl olmasını sağlamalısınız.

Musluk temizliği

Mutfağınızda yer alan musluk ve çevresini her gün düzenli olarak temizlemeli, bakterilerin bu alanlarda yaşamalarını önleyerek sağlığınızı korumalısınız. Ayrıca mutfak temizliği için bu alanları sürekli yıkamalısınız.

Mutfak dolapları

Mutfak içinde yer alan ve sürekli temizlenmeyen alanlar olan dolap ve çekmece kulplarını temizlemeli dolap kapaklarını periyodik olarak silmelisiniz. Pırıl pırıl bir mutfak için bu alanları temiz tutmanız gereklidir.

Ocaklar

elektrikli veya diğer ocak türlerinden birini kullanıyorsanız yapmanız gereken ocakları titiz bir şekilde detaylıca silmek ve kur bezle kurulamaktır. Sildiğiniz ocağın içinde klan nemli alanlar bakteriler için ideal yaşam alanları olacaktır.

Mutfak adaları

Mutfak adası olarak kullandığınız mutfak tezgahlarını aynı zamanda yemek masası olarak kullanıyorsanız yapmanız gereken sürekli olarak silmek ve ve parlatıcı ile yüzey temizliği yaparak mutfağınızın pırıl pırıl olmasını sağlamaktır.

Mutfak seramikleri

Mutfak içinde yer alan mutfak seramikleri düzenli olarak temizlenmediğinde bakteriler için bir yaşam alanı ve mutfağın estetiğini  ortadan kaldıracak kirli alanlar haline gelir. Bu nedenle seramikleri ve fayansları düzenli olarak temizlemelisiniz.

Sandalyeler

Mutfak içinde yer alan sandalyeler ve mutfak barı için kullanacağınız tabureleri temizlemeli ve mutfağınızın pırıltısının en üst düzeyde olmasını sağlamalısınız. Düzenli olarak temizlemediğinizde mutfağınız kötü görünecektir.

Mufak rafları

Mutfaklarda mutfak dolabı yerine tercih ettiğiniz mutfak rafları da toz ve bakteriler için ideal alanlardır. Bu alanları düzenli bir şekilde temizlemeli ve silmelisiniz.

Kupalar

Mutfaklarda kullandığımız su içtiğimiz kupalar ve bardaklar askılıklarda bekledikleri zaman kolay ve hızlı bir şekilde kirlenirler. Bu kupaları sık sık temizlemeli, askılık olarak kullandığımız ahşap veya metal askılıkları da temizlemelisiniz.

Modern Houses by Casas inHAUS Modern

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!