Banyolarda bulundurulması sakıncalı olan 7 şaşırtıcı şey!

Meral Eser Meral Eser
Neo Bankside Apartments Graham D Holland Minimalist style bathroom
Loading admin actions …

Banyolar, eşya ve gereçlerin depolanması için oldukça kullanışlı değil mi? Kozmetik ürünlerden kullanım ihtiyacı duyulan birçok alet ve gerecin muhafaza edilmesi için tezgah altında ya ayna dolaplar ardında kapalı raf sistemleri bu iş için ideal olarak kullanılır. Bu yazımızda banyolarda bulundurulması sakıncalı olan 7 şaşırtıcı şeyi bir araya getirdik. Banyolarda muhafaza edilmemesini önereceğimiz maddeleri topladığımız alt başlıklarımızı mutlaka gözden geçirin!

1. Temiz tekstil ürünleri

Açık raflar yedek temiz havluları muhafaza etmek için ideal görülebilir fakat nemden ötürü kokuyu hapsedecek ve ıslanan tekstil ürünleri zamanla küflenecektir. Bazı tekstil ürünleri ise sadece biraz nemle dahi kırışabilir ve banyo düzeni oluşturmanızda olumsuz katkıları olacaktır. Hijyenik koşulların sağlanması için yalnızca banyo düzeni oluşturmakla değil, nemden uzak durması gereken temiz tekstil ürünlerini kaldırarak işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz.

2. Parfümler

Parfüm ya da kolonya şişelerini banyoda muhafaza etmek isteyebilirsiniz ancak sıcaklık farkını göz önüne almaya ne dersiniz? Parfümlerin sıcaklıkla etkileşimi halinde çabuk bozulur. Soğuk havadan sıcağa geçiş halinde banyoda muhafaza edilen parfüm ve kolonyalar, sabit oda sıcaklığında muhafaza edilenlere nazaran daha çabuk bozulacaktır. Bu nedenle parfümlerinizi değişen hava sıcaklıkları olan ortamlar ve dolayısıyla banyolarda muhafaza etmemenizi öneririz.

3. Yedek jiletler

Yukarıda söylediklerimizden sonra jiletler ve benzeri ürünler için tahminde bulunabilirsiniz. Değişen sıcaklık ayarlarının yanı sıra nemden ötürü paslanma gözlenebilecek jiletlerinizi ıslak zemin olan alanlarda, yani banyolarda muhafaza etmemenizi tavsiye edebiliriz. Ayrıca, homify'da banyo tasarımcıları tarafından dizayn edilen örnekleri inceleyebilir, ilham veren fikirler bulabilirsiniz.

4. Kitap ve dergiler

Tahmin edileceği gibi nem oranı yoğun olan banyolarda kitap ve dergilerin muhafaza edilmesi uzun vadede ideal olmayacaktır. Banyoda kitap ya da dergi kullanımı ihtiyacını ne sıklıkla duyuyorsunuz? Küvette sayfaları çevirirken ıslaklık ya da nemden ötürü eserlerin sayfalarının kırışmasını istemiyorsanız, banyolarınızdan kaldırın ve daha kuru zeminlerde muhafaza ederek kitap ve dergilerinizi kurtarın.

5. İlaçlar

Drummonds Case Study: Loz Feliz Retreat, California Drummonds Bathrooms Mediterranean style bathrooms
Drummonds Bathrooms

Drummonds Case Study: Loz Feliz Retreat, California

Drummonds Bathrooms

İlaç kutularındaki saklama talimatlarını okumak için hiç vakit ayırmadıysanız, serin ve kuru bir yerde tutmanız gerektiğini hatırlatmalıyız. Serin ve kuru yer tanımı için banyolar ideal alanlar sayılmazlar. Bir odada ayrı bir ilaç çekmecesinin bulundurulması her zaman daha idealdir ve burası bir banyodan çok daha serin ve kurudur.

6. Ojeler ve tırnak cilaları

Düzenli olarak çalkalanırsa tırnak cilası ya da ojeler açıldıktan sonra iki yıla kadar sürebilir. Ancak sıcak bir alanda tutmak, sevdiğiniz renklerin ömrünü önemli ölçüde kısaltır! Daha serin ve kuru bir alanda muhafaza edilen oje ve tırnak cilalarını çok daha iyi muhafaza edersiniz ve daha uzun ömürlü kullanabilirsiniz. Bu tip bazı kozmetik ürünler için buzdolabında saklamak önerilir.

7. Takılar

Mücevherlerinizi duş öncesi çıkarıp banyo tezgahlarına bırakmak işinizi oldukça kolaylaştırır ancak bu asla tavsiye edilmez. Özellikle düşük ücretli bazı takılarınız hızlar kirlenip kararabilir. Mücevherlerinizi ışıltısından bir şey kaybetmesin istiyorsanız, onları banyoya girmeden önce yatak odasında çıkarmanızı öneririz. Odalarınız banyodan çok daha ideal kuru ve serin atmosfere sahiptir.

Bu yazımızı beğendiyseniz, ayrıca ’Modern banyo modelleri için 10 parlak fikir’ yazımız da ilginizi çekebilir.

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!