Mikroloft—tak modnie mieszka się w mieście!

Adrianna Babijczuk Adrianna Babijczuk
Beriot, Bernardini arquitectos Minimalist corridor, hallway & stairs
Loading admin actions …

Miasta są niezwykle pociągające dzięki swojej różnorodności, dlatego też przyciągają coraz więcej osób zainteresowanych intensywnym i pełnym aktywności życia. Taki styl życia ma również swoje odwzorowanie w aranżacji wnętrz, stąd też wzrost zainteresowania miejskimi loftami. Czym więc jest loft i stylistyka loftowa? Określenia te nawiązują do przearanżowanej przestrzeni poddaszy i strychów, a nawet pomieszczeń poprzemysłowych, na strefy do zamieszkania. Są to miejsca z charakterem, dla ludzi ceniących własny styl i indywidualizm. To, co najbardziej charakterystyczne dla loftów to ogromna przestrzeń oraz dużej wielkości okna. Pomieszczenia te są zwykle bardzo wysokie, dzięki czemu można zaaranżować w nich półpiętro. To, co dodatkowo je wyróżnia, to industrialny i surowy styl wykończenia. Brzmi interesująco? Dla nas tak! A co jeśli kochamy styl przemysłowy, a nasza przestrzeń lub fundusze są ograniczone? Stwórzmy wariację na temat loftu – „małe” nie musi oznaczać „niemożliwe”! Wspólnie poszukajmy inspiracji, co zrobić z niewielkimi lub jeszcze mniejszymi przestrzeniami i stwórzmy efektowny mikroloft!

Mikroloft?

Dla niektórych prawdziwy loft w przemysłowej hali lub opuszczonym magazynie to marzenie niemal nie do spełnienia, dlatego coraz większą popularnością cieszą się tak zwane soft-lofy, czyli mieszkania stylizowane na industrialne, loftowe przestrzenie. Jednak zarówno w życiu, jak i projektowaniu wnętrz, niekoniecznie powinniśmy kierować się zasadą „im więcej, tym lepiej”, o czym przekonamy się również za chwilę. Przykładem potwierdzającym tę opinię są niewielkie mieszkania, które, zaprojektowane z głową, są funkcjonalne, estetyczne, a przy tym ekonomiczne, co jest niezwykle istotne z punktu widzenia drożejących powierzchni w miastach. Zatem sztuka wydobywania przestrzeni i podkreślania jej potrafi znacznie podnieść komfort naszego życia. Niewielkie mieszkania w miastach również mogą być urządzone modnie i stylowo. Przenieśmy zatem industrialny styl loftu do naszych małych mieszkań w blokach. Mikroloft to już nie tylko puste określenie – teraz każdy może stworzyć wnętrze z osobowością, modne i łączące wszystkie niezbędne funkcje, a przy tym stylizowane na przestrzeń industrialną, dzięki ścianom o surowym charakterze, neutralnym barwom i minimalizmie.

Jeszcze lepszy mikroloft!

Co zrobić by styl loftowy zagościł w naszym niewielkim mieszkaniu? Najważniejsze jest wydobycie lub stworzenie przemysłowego i surowego charakteru. Nie musimy zatem ukrywać rur, kabli czy betonu. Świetny klimat wprowadzi naturalna lub malowana cegła, nieotynkowane fragmenty ścian, czy ich celowe nierówności. Niech okna pozostaną nieosłonięte, otwierając przestrzeń mieszkania na miasto. Rezygnując z firan podkreślimy prostotę wnętrza oraz dodatkowo je doświetlimy, dodając mu przestronności. Duża powierzchnia jest jedną z kluczowych właściwości loftów, jednak my, dzięki zastosowaniu odpowiednich trików, dodamy naszemu mieszkaniu takiego wrażenia. By osiągnąć ten efekt, nasza przestrzeń będzie musiała pozostać otwarta, zatem konieczna będzie rezygnacja ze wszystkich ścian działowych lub ich części. Wszystkie te elementy możemy podziwiać w rewelacyjnej aranżacji loftu studia Justyny Smolec Architektura & Design.

Postaw na wielofunkcyjność

Zarówno styl industrialny, jak i małe mieszkania wymagają podejścia minimalistycznego. Dlatego zdecydujmy się  na minimum mebli. Wybierajmy też takie, które pełnią kilka funkcji – stół sprawdzi się świetnie zarówno podczas posiłków oraz jako miejsce do pracy. Sprawmy by nasza przestrzeń stała się bardziej uniwersalna, ale stwórzmy niewielkie zakątki przeznaczone do konkretnych aktywności. Postawmy też na prostotę – meble o nowoczesne linii będą doskonałym wyborem ponieważ ich konstrukcja zazwyczaj jest lekka  wizualnie.

Może łóżko na antresoli?

Gdy dysponujemy wysokimi pomieszczeniami, najlepszym rozwiązaniem aranżacyjnym będzie wybudowanie antresoli, na której znajdzie się strefa sypialniana lub przeznaczona do nauki i pracy.  Sposób ten powoli na zaoszczędzenie miejsca, gdyż przestrzeń pod spodem swobodnie możemy wykorzystać do aranżacji, na przykład kuchni lub wypoczynkowej strefy dziennej. Jeśli nasze mieszkanie jest standardowej wysokości możemy rozważyć opcję łóżka loft, czyli takiego, które posiada jedynie górną pryczę. Powierzchnię pod spodem zagospodarujmy – może będzie to świetne miejsce do przechowywania ubrań?

Praktyczny spoób na przechowywanie!

Rozwiązania dla małych wnętrz zwykle dotyczą odpowiedniego przechowywania. Skromna przestrzeń wymaga dobrej organizacji, dlatego też część wyposażenia takich mieszkań musi być ukryta. Dotyczy to nie tylko nadmiaru elementów dekoracyjnych i bibelotów, ale także sprzętów i przedmiotów codziennego użytku, takich jak garnki i talerze,  pościel, okrycia wierzchnie, czy buty. Czasem dobrym rozwiązaniem będzie schowanie nawet niektórych części pomieszczenia, stąd dobrym pomysłem są łóżka chowane do szafy, zlew oraz kuchenka przykrywane spec lanym blatem, by uzyskać dodatkową przestrzeń roboczą, a nawet szafki kuchenne ukryte za specjalnymi drzwiami. Sposoby te służą nie tylko wygodzie, ale zapewniają także wizualny komfort. Dzięki takim rozwiązaniom nie czujemy się przytłoczeni nadmiarem przedmiotów w małej przestrzeni.

Wertykalne rozwiązania

Przestrzenie niewielkich rozmiarów wymagają też planowania wertykalnego, co oznacza, że  jak najefektowniej powinniśmy wykorzystywać wysokość naszych wnętrz. Dlatego też wcześniej wspominaliśmy o wybudowaniu antresoli lub półpiętra. Co więcej, nie powinniśmy marnować przestrzeni, która znajduję się nad wiszącymi szafkami w kuchni, dlatego warto wybrać, te, które sięgają sufitu. Przestrzeń nad komodą, łóżkiem lub biurkiem zagospodarujmy półkami. Jeśli kochamy rośliny i nie chcemy z nich rezygnować, nie stawiajmy ich na meblach lub podłodze, a zaaranżujmy wertykalny ogród – rośliny w donicach zawieśmy na ścianie.

Mieszkanie jak w prawdziwym lofcie

Co możemy zrobić, by nasze małe mieszkanie jeszcze bardziej przypominało loft? Wykorzystajmy kilka dodatkowych elementów wystroju wnętrz. Industrialny styl z pewnością przywołają metalowe meble oraz akcesoria, takie jak surowe i ciężkie przemysłowe lampy oraz garażowe włączniki. Również proste, konstrukcyjne materiały stworzą podobny klimat – wybierajmy drewno oraz nie unikajmy betonu. Zrezygnujmy też z dywanów, eksponując podłogę – sprawi to wrażenie wnętrza „niewykończonego”, a zatem podkreśli jego industrialny styl. Wnętrza loftów zwykle utrzymane są w stonowanej kolorystyce, są to najczęściej różne odcienie szarości. W małych pomieszczeniach zdecydowanie postawmy na jaśniejsze formuły, gdyż nam w szczególności zleży na uzyskaniu wrażenia przestronności. Zatem nowoczesna prostota, umiar i industrialny minimalizm powinny królować w funkcjonalnym mikrolofcie.

By dowiedzieć się jeszcze więcej na temat stylu industrialnego, przeczytajcie artykuł Jak urządzać w stylu industrialnym?

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!