Mutfak temizliğinde işinizi kolaylaştıracak 10 pratik fikir

Request quote

Invalid number. Please check the country code, prefix and phone number
By clicking 'Send' I confirm I have read the Privacy Policy & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future.

Mutfak temizliğinde işinizi kolaylaştıracak 10 pratik fikir

umit atdağ umit atdağ
Modern Kitchen by Atelier Cuisine Modern
Loading admin actions …

Mutfak alanları evinizde en fazla zaman geçirdiğiniz yaşam alanları arasında yer alır. Uzun süre zaman geçirdiğiniz mutfağın temizliğini sağlamak ve sürekli olarak temiz tutmak için pratik yollara başvurmanız gerekecektir. Ev temizliğinde olduğu gibi mutfak temizliğinde pratik temizlik yöntemleri  yöntemleri vardır. Mutfak temizliğini sağlamak ve mutfağınızın düzenli olması için mutfak yerleşim planından  mobilya tercihine kadar dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Mutfak dolabı tercihi ve mutfak tezgahı üzerine kadar her detaya dikkat ederek mutfağınızın temiz ve düzenli olmasını sağlayabilirsiniz. Homify pratik fikirler sayfasında yer alan bu noktalara dikkat ederek  tertemiz ve şık bir mutfağa sahip olabilirsiniz.

Mutfak rafları

Mutfağınızda mutfak dolabı yerine şirin mutfak rafları tercih etmişseniz mutfak raflarını her gün silmeli ve tozlarından arındırmalısınız. Tozlu mutfak rafları mutfağınızı hem kötü gösterecek hem de sağlığınızı tehdit edecektir.

Mutfak masası

Mutfağınızda bir masa yer alıyorsa mutfak masası için bir konsept belirlemeli ve bu konsept dışında kalan tüm araç  ve gereçleri masa üzerinden kaldırmalısınız. her zaman aynı konsepte olan masa mutfağınızı temsil edeceği için mutfağınızı sürekli düzenli ve temiz tutacaksınız.

Mutfak gereçleri

Mutfak tezgahı üzerinde bardaklık, tabaklık gibi mutfak gereçleriniz varsa ve bu gereçler üzerinde sürekli bardak tabak muhafaza ediyorsanız bardaklık ve tabaklığı düzenli olarak temizlemelisiniz. Sürekli kullanılan araç ve gereçler kirli kalıntılar oluşturur.

Mutfak tezgahı

Mutfak tezgahları genel olarak en çok kullanılan mutfak ekipmanları arasında yer alır. Bu nedenle sürekli üzerinde bir takım mutfak araç gereçleri yer alan mutfak tezgahlarını gün içinde işiniz bittiğinde temizlemeli ve mikropların yuvası haline gelmesini önlemelisiniz.

Mutfak adaları

Mutfak adalarını yerleştirirken  yemek masası şeklinde kullanıyorsanız düzenli olarak masanızı temizlemeli, mutfak adası üzerinde kalıntı kalmasını önlemelisiniz. Mutfağın göz bebeği olan mutfak adaları  hem yemek hazırlığı yaptığınız hem de yemek yediğiniz alanlar olduğundan steril olmalıdır.

Depolama alanları

Çok az kullandığınız mutfak gereçlerini  depolayabileceiğiniz muhafaza alanlarına sahip olmalısınız. Mutfak adalarının alt kısımları veya mutfak tezgahlarının alt kısımlarını bu amaç için kullanmalı mutfağınızı kalabalık gösterecek olumsuzu durumları bertaraf etmelisiniz

Mutfak yaşam alanı

Mutfak içinde yaşam alanı olarak kullandığınız alanlar var ise günlük rutin toz alma ve temizlik yapma işlemleri bu alanlarda da yapılmalı ve mutfak ekipmanlarının tozlanması önlenmelidir. ayrıca pencereler açılarak mutfak havalandırılmalı ve temiz bir mutfağın uzun süre steril kalması sağlanmalıdır.

Mutfak cihazları

Mutfaklarda yer alan elektronik cihazlar belirli periyotlarda temizlenmeli yağ buharının kalıntılara dönüşmesi ve sonraki yemekler için tehlike oluşturmasının önüne geçilmelidir.

Musluklar

Mutfaklarda yer alan evyeler sürekli temizlenmeli ve musluk alanlarının streil olması sağlanmalıdır. Temizliği yapılmayan alanlarda süzgeçlerde kalan atıklar bakteri ve mikroplar için en ideal yaşam alanlarını oluştururlar. Bu nedenle doğru temizlik sıvıları kullanılarak temizlenmeleri gereklidir.

Petekler

Mutfak ısıtması petekler ile sağlanıyorsa petekler sürekli temizlenmeli,  petek altları ve araları düzenli bir şekilde temizlenerek mutfağın sağlıklı koşullara sahip olması sağlanmalıdır.

Modern Houses by Casas inHAUS Modern

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!