Türkiye konut piyasasında fiyatların halen uygun olduğu şehirler - 2 | homify

Türkiye konut piyasasında fiyatların halen uygun olduğu şehirler—2

Homify TR Homify TR
BUUN MOTTO ARCHITECTS
Loading admin actions …

Türkiye konut piyasasında fiyatların halen uygun olduğu şehirler -1 başlıklı yazımızda, özellikle Marmara ve Ege bölgelerinde yer alan, ev fiyatlarının diğer il ve ilçelere nazaran nispeten ucuz kaldığı ve halen yatırım fırsatı olarak değerlendirilebilecek şehirleri sizler için ele almıştık. Bugünkü yazımızda ise ülkelerimizin diğer bölgelerindeki yükselen yatırım fırsatlarına bir göz atacağız…  

Samsun

Karadeniz'in tam ortasında bulunmasına rağmen yaşam tarzıyla, insanıyla ve kültürüyle Türkiye'nin diğer metropollerine çok benzer bir şehir olan Samsun, hem merkezi hem de çevresindeki ilçeleri ile ciddi bir potansiyel taşıyor. Konumu gereği Karadeniz'in lider şehirlerinden biri olmayı bırakması pek olası görünmeyen bu büyük şehir, Ankara'ya yakınlığı ile de ayrıca dikkat çekiyor.

Diyarbakır

Zaman zaman doğunun Paris'i olarak da anılan, ama aslında Paris'e öykünmeye ihtiyacı olmayacak kadar büyüleyici bir şehir olan Diyarbakır da emlak sektöründe fırsat niteliğini kaybetmemiş bölgelerden biri olarak öne çıkıyor. Çevre il ve ilçelerden aldığı göçle nüfusu büyük bir hızla artan bu şehirde emlak piyasası yakın zamanda durulacak gibi görünmüyor.

Gaziantep

Güneydoğu'nun en gelişmiş şehri olarak dikkat çeken ve çok güçlü bir ekonomiye sahip olan Gaziantep, her ne kadar Suriye'deki iç savaştan şiddetli bir şekilde etkileniyor olsa da, güçlü bir şekilde ayakta durmaya devam ediyor. Aldığı yeni göçlerle birlikte kendi dengesini bulmaya çalışan bu önemli şehir, kısa vadede yüksek kazanç vaat etmiyor olabilir ancak ibre uzunca bir süre daha artıyı gösterecek gibi görünüyor.

Mersin

Bir zamanların konut fazlası veren ve limanı haricinde neredeyse bir kenarda unutulmuş şehri Mersin, bugün büyük bir atılım içerisinde. Artık Adana'nın gölgesinde kalmış bir küçük kardeş olmaktan kurtulmuş durumda ve cazip iklimi, üst düzey kentleşmesi ve büyük şehirleri aratmayan kültür ortamıyla nitelikli göç almaya başladı. Bu yönüyle kısmen Güney'in İzmir'i de sayılabilecek ve tıpkı İzmir gibi çok uzun bir sahil şeridine sahip şehir, Türkiye'nin neresinden giderseniz gidin kendinizi yabancı hissetmeyeceğiniz bir ortam sunuyor. Halen büyük bir gelişme potansiyeli taşıyan Mersin, çevresiyle de birlikte pek çok fırsat barındırıyor.

Denizli

Tekstil sektörüyle oldukça uzun bir süredir önemli bir sanayi şehri unvanını taşıyan Denizli, bugünlerde başka yönlerden de ön plana çıkmaya başlıyor. Yalnızca Pamukkale ile değil, çeşitli ilçelerindeki kaplıca ve doğa turizmi olanaklarıyla da alternatif bir turizm mecrası olmasının yanı sıra, sahip olduğu üniversitenin geldiği düzeyle de önemli bir öğrenci şehir olarak öne çıkıyor. Denizli de büyüme eğiliminin süreceği, yatırım fırsatı olarak görülebilecek bir bölge.

Antalya

Antalya da pek çok okurumuz için çoktan kaçırılmış bir fırsat olarak görülebilir. Ancak Antalya'yı daha yakından tanıyanlar böyle düşünmeyecektir. Son yirmi yılda inanılmaz bir hızla büyüyen, adeta kendini ikiye, hatta üçe katlayan ve Türkiye'nin en büyük şehirleri arasına giren Antalya, halen de vites küçültmüş değil. Şehir her iki yönde büyümeye devam ediyor. Bu büyümenin dinamosu da yalnızca turizm olmaktan çıkmış durumda. Antalya aynı zamanda büyüyen bir sanayi kenti konumuna geldi. Fiyatlar artık pek düşük olmamakla birlikte birkaç yıl içinde katlanacaklarını öngörmek de çok zor değil. Antalya halen pek çok fırsat barındırıyor.

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!