Ev yaparken, az masrafla çarpıcı bir stil oluşturmanın 9 yolu

Request quote

Invalid number. Please check the country code, prefix and phone number
By clicking 'Send' I confirm I have read the Privacy Policy & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future.

Ev yaparken, az masrafla çarpıcı bir stil oluşturmanın 9 yolu

Homify Homify
by margarotger interiorisme Mediterranean
Loading admin actions …

Dekorasyonda belirgin bir stil oluşturmak, hem bir dekoratörden danışmanlık almayı, hem de stile özel ögeler seçmeyi gerektirdiği için masraflı olabilir. Ancak seçeceğiniz stil ikinci el eşyalara, kendin yap projelerine, eski, ham ve işlenmemiş görünümlü ögelere açıksa bu masrafları yarı yarıya düşürebilirsiniz. Hem dikkat çekici bir stil oluşturmak hem de fazla masraf yapmamak istiyorsanız size endüstriyel stili tavsiye edebiliriz. Bu yazımızda size, ev yaparken ya da dekore ederken daha az masrafla daha çarpıcı bir tarz oluşturmanın 9 farklı yolunu, endüstriyel stilin özelliklerinden faydalanarak anlatacağız. Stil hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz ’Endüstriyel tarzda bir ev yaratmak’ başlıklı yazımıza göz atabilir ya da endüstriyel stil başlığında tanıtılan projelere göz atabilirsiniz. 

1. İç ve dış cephe için yapı malzemesi seçimi

Yapı malzemesi seçerken değerlendirebileceğiniz birçok alternatif bulunuyor. Betonarme, ahşap, çelik, taş, prefabrike gibi birçok farklı yapı sisteminden size en uygun olanı seçebilirsiniz. Ülkemizde yaygın olarak kullanılan yapı şekli betonarme olsa da ahşap ve taş yapılara rastlamak da mümkün. Üstelik taş malzeme diğer yapı malzemelerine göre çok daha uygun fiyatlara bulunabiliyor.

2. Çimento ve taşlarla basit zemin uygulamaları

İç ve dış mekan zemininde pahalı döşemeler kullanmak istemiyorsanız daha hesaplı bir çözüm olan beton zemini değerlendirebilirsiniz. Çimento ve ufak karo taşları ile yapacağınız basit bir dekor evinize şaşırtıcı bir endüstriyel şıklığı kazandırabilir. 

3. Endüstriyel şıklık için beton duvarlar

Beton zeminde olduğu gibi beton duvarlarda da endüstriyel stil özelliği bulunuyor. Beton duvarlar ile pahalı kaplamalara gerek kalmadan stil sahibi bir ortam oluşturabilirsiniz. Özellikle mutfak, banyo gibi alanlara beton duvarlar çok yakışacaktır. Seramik aksamlar ile harika bir uyum oluşturan beton dekoru taş ve beton uzmanlarına danışarak değerlendirebilirsiniz. 

4. Boruları açıkta bırakarak stilinizi kuvvetlendirin

Endüstriyel stilin en belirgin özelliklerinden biri de ortama atölye görüntüsü veren, brütal ve ham ögelerdir. Tesisat borusu gibi detayları farklı materyallerle kaplayıp açıkta bırakarak bu stili başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Aynı şekilde tavan strükleri ve kolonlar da dekorunuza zenginlik kazandıracaktır. 

5. Tuğla dekor şıklığı

Taş gibi ekonomik malzemelerden olan tuğlaları evinizin iç ve dış mekanlarında, bazı bölgelerde kullanarak şık bir stil oluşturabilirsiniz. Örneğin antrede ya da salonda bir duvarı tamamen tuğla ile kaplayarak evinize farklı bir hava kazandırmanız mümkün. 

6. Sıcak iklimler için basit çatı türleri

Eğer sıcak bir iklimde yaşıyorsanız şanslısınız, çatı konusunu fazla masraf yapmadan çözme imkanınız olacak. Güçlü izolasyon katmanlarına ve pahalı kaplamalara ihtiyaç duymadan basit bir sırlı çatı ile de evinizi tamamlamanız mümkün. Bu konuda ihtiyacınız olan desteği çatı uzmanlarından alabilirsiniz. 

7. Çimento bloklarla taş ev havası

Taş ev meraklıları için doğal taştan daha ekonomik bir yöntem de mevcut. Farklı tonlarda çimento blokları kullanarak kale taşı görünümünde taş evler inşa edilebiliyor. Oldukça ekonomik ve basit olan bu yöntemi siz de ev yaptırırken göz önünde bulundurabilirsiniz.  

8. Mutfak ve banyolar için endüstriyel dekorlar

Brütal görüntüsü ve karakter sahibi detayları ile oldukça ilgi çekici bir dekorasyon tarzı olan endüstriyel stili seviyorsanız, bu stilin özelliklerini taşıyan birçok ekonomik yöntemi evinizde uygulayabilirsiniz. Beton duvarlar, ham ahşap, cilalanmamış eski görünümlü mobilyalar, metal ve bakır eşyalar, tuğlalar, raflar, borular ve hatta gazete kağıtları bile bu stilde aksesuar olarak iş görür. 

9. Paletleri değerlendirin

Industrial style reading nook Industrial style bedroom by Katie Malik Interiors Industrial
Katie Malik Interiors

Industrial style reading nook

Katie Malik Interiors

Palet gibi, kendin yap projelerinde baş rol alan ürünleri de endüstriyel stile bol bol kullanabilirsiniz. Pahalı bir koltuk takımı yerine palet ve minderlerden yaptığınız basit bir oturma grubu stili güçlendirmenize yardımcı olacak ve ekonomi sağlayacaktır.  

Modern Houses by Casas inHAUS Modern

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!