İtalyan mutfak şıklığı: 11 şahane fotoğraf

Homify TR Homify TR
ROSSANA TK38, rossana rossana KitchenAccessories & textiles
Loading admin actions …

İtalya, dünyada en popüler olan dekorasyon tarzlarına sahip bir ülke. Zengin kültürü ve geleneksel ve doğal estetik anlayışıyla İtalya özellikle mimari ve tasarım alanında dünyanın önde gelen ülkelerinden biri. İtalyan tarzı dekorasyonlarda oldukça çekici ve yüksek estetik anlayışının hakim olduğu elegan bir stil her zaman kendini gösterir. Zaten dekorasyon ve mimaride geleneksel kültür zenginliği ve derinliği çağdaş bir stille harmanlandığında ortaya her zaman kendine özgü bir benzersizlik ve tüm dünyada popüler olan yerel bir estetik tarzı çıkıyor. İtalyan dekorasyonunu da tam olarak geleneksel ve çağdaş olanın kusursuz bir şekilde iç içe geçmesi olarak özetleyebiliriz. Bunun sonucunda da fonksiyonelliğin ön planda olduğu, yorucu olmayan bir sıcaklık ve yüksek enerjiye sahip iç yaşam alanları ortaya çıkıyor tabii ki. 

İtalya denilince akla gelen ilk şey İtalyan mutfağının o muazzam lezzetleridir şüphesiz. Mutfak kültürünün ve dekorasyonun bu kadar derin ve gelişmiş olduğu bir ülkenin mutfaklarının tasarımı da tahmin ettiğiniz gibi parmak ısırtan cinsten oluyor haliyle.  İtalyan mutfak dekorasyonlarını karakterize eden ana unsurlar minimalist ama yemek pişirmeye odaklı fonksiyonel bir düzen ve aydınlık ve ferah açık alanlar. İtalyan mutfaklarında en çok tercih edilen renk ise rustik tarzın renklerinin yanında ana renk olarak beyaz. Dahasını görmek istiyorsanız, işte birbirinden güzel 11 İtalyan mutfak tasarımı örneği…

1- Yalınlık ve fonksiyonellik bir arada.

Kusursuz bir ışıklandırma ve açık tonlarla ferah ve kullanışlı bir alan oluşturulmuş. Modern bir İtalyan tasarımı örneği.

2- Mutfak adaları yeterince alana sahip olan İtalyan mutfaklarının vazgeçilmez bir parçası.

Yemek yapmanın bir sanata dönüştüğü mutfaklarda yemek masası ve pişirme alanının bir olması da şaşırtıcı değil.

3- Açık alanlar ve hareket kolaylığının maksimum düzeyde olduğu bir ferahlık…

Modern İtalyan mutfaklarının en başarılı ve göz alıcı örneklerinden biri. Kesme tahtalarının duvar dekoru olarak dizayn edilmesi ise bizim de kendi mutfaklarımızda uygulayabileceğimiz harika bir fikir.

4- Her şey dahil mutfak adası

Bütün fonksiyonları en yüksek teknolojiyle bünyesinde barındıran mutfak adaları. Dediğimiz gibi, İtalyanlar için yemek yapmak bir sanat eserini sergilemek gibidir.

5- Rustikle buluşma

Kırsal dokunuşlar İtalyan mutfaklarının vazgeçilmez unsurlarından biridir. Rustik mutfak dolapları, ahşap mobilyalar ve geleneksel mimari yapılar bugün hâlâ modern mutfaklarda sıklıkla kullanılan stillerden.

6- Fonksiyonellik ön planda

İtalya’da hiç küçük mutfaklı apartman dairesi yok mu? diye sorabilirsiniz. Elbette var. Ancak küçük mutfaklı dairelerde bile fonksiyonellik ve ferah bir tasarım ön planda tutuluyor.

7- En çok tercih edilen modern beyaz stil

Beyazın en çok tercih edilen renk olduğunu söylemiştik. Bunun en önemli nedeni de elbette özellikle küçük alanlarda beyaz rengin eşsiz bir derinlik, aydınlık ve ferahlık yaratması.

8- Portatif tasarım

İtalya’da mutfak hayatın vazgeçilmez bir parçası, dolayısıyla mutfak altyapısı olmayan mekanlarda bile bu portatif mutfak tasarımlarını kullanmak mümkün!

9- Gelenekselle buluşma

Bugünün geçmişle bir araya geldiği tipik bir İtalyan mutfağı örneği daha. Modern, kırsal ve geleneksel harmanlanıyor.

10- Modernize edilmiş klasik estetik

Gelenekselle bugünün estetik anlayışının buluştuğu bir başka örnek. Mutfaktaki tüm unsurlar çağdaş bir dekorasyonun sonucu olsa da her bir ögede geleneksel İtalyan mutfaklarından ilham alınmış.

11- Kırsal Akdeniz stili

Ve işte daha ilk bakışta burnunuza Akdeniz kırlarının mis kokularını getiren harika bir geleneksel mutfak tasarımı örneği…

(Bu şahane mutfakları beğendiyseniz Aklınızı başınızdan alacak 7 Akdeniz mutfağı başlıklı yazımıza da bir göz gezdirmenizi tavsiye ederiz.)

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!