Tak unikniesz podstawowych błędów przy przeprowadzce!

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
Atelier Grey Modern Living Room
Loading admin actions …

Większość z nas musiała się kiedyś przeprowadzić, czy to wyjeżdżając na studia, zmieniając miasto zamieszkania ze względu na pracę, wybierając większy dom ze względu na powiększającą się rodzinę. To, jak zapakujemy cały dobytek wpłynie na przebieg przeprowadzki, a może się okazać, że nie jest to takie proste zadanie! Jeśli mamy do spakowania tylko ubrania i kosmetyki, to tak naprawdę nie musimy się specjalnie przygotowywać do tego wydarzenia, jednak jeśli już przeprowadzamy się z większą częścią wyposażenia domu lub całą—odpowiednia logistyka jest niezbędna do tego, aby całość przebiegła sprawnie i bezstresowo. Nie ma nic gorszego niż wóz transportowy czekający pod domem, kiedy my dopiero wkładamy talerze do kartonu. Aby uniknąć takich sytuacji powinniśmy wszystko dokładnie zaplanować. Jak uniknąć błędów i tym samym stresu przy przeprowadzce?

Błąd 1. Za mało czasu!

Przeprowadzka to tak naprawdę ogromne logistyczne przedsięwzięcie. Wszystko musimy odpowiednio zgrać w czasie, spakować nasz dobytek, posprzątać mieszkanie, przewieźć rzeczy—zazwyczaj mamy do tego dokładnie określony termin, kiedy musimy oddać klucze. Często bagatelizujemy kwestię przygotowania do przeprowadzki, aż w końcu budzimy się nieco za późno, już w panice. Biorąc pod uwagę to, że opuszczamy mieszkanie w którym żyliśmy przez jakiś czas, całkiem sporo rzeczy w nim zgromadziliśmy. Posegregowanie i zapakowanie w pudełka wszystkich elementów wyposażenia zajmuje chwilę, a jeśli na co dzień pracujemy, to musimy się tym zająć w wolnej chwili, aby w dniu przeprowadzki nie okazało się, że połowa mieszkania jest jeszcze w nienaruszonym stanie. 

Jeśli cała akcja pod tytułem przeprowadzka jest spowodowana sprzedażą domu i chcielibyście go odpowiednio przygotować, sprawdźcie kilka porad w tym artykule: W 8 krokach do domu gotowego na sprzedaż!

Błąd 2. Za mało pudełek

Do przeprowadzki należy się odpowiednio przygotować—zadbać o transport i pudełka do których możecie spakować rzeczy. W przypadku odzieży dobrze sprawdzają się worki próżniowe, dzięki którym zaoszczędzicie naprawdę sporo miejsca podczas transportu. Po rozpakowaniu ubrania wystarczy wyprasować i zawiesić w nowej szafie. Częstym błędem jest myślenie, że te kilka pudeł nam wystarczy, a resztę… jakoś się weźmie. Tych rzeczy, które jakoś się weźmie zazwyczaj robi się jeszcze więcej, niż przedmiotów w pudełkach. Wtedy do gry wchodzą siatki, które się niestety często zrywają—nie są przystosowane do przenoszenia ciężarów. Poza tym są niewygodne i nie da się ich zamknąć, a już z pewnością sensownie ułożyć na sobie w transporcie, tak jak w przypadku kartonów. Jeśli mamy za mało pudełek i nie wiemy skąd je wziąć—sprawdźcie w pobliskim sklepie osiedlowym lub markecie, czy aby nie zostały im kartony z dostawy. Zazwyczaj możecie je zabrać ze sobą i po kłopocie!

Błąd 3. Trzymanie wszystkich niepotrzebnych rzeczy

Na pewno są wśród nas tacy, którzy uwielbiają chomikować rzeczy—czy to ubrania, pamiątki, gazety, gadżety. Jednak czasem może się okazać, że te jeansy z liceum wcale nam już nie pasują, a czerwone poncho dawno wyszło z mody. Przeczytaliście wszystkie książki kryminalne i zmieniliście upodobania na powieści psychologiczne? Pozbądźcie się tych, których nie macie już zamiaru używać. Macie dwie możliwości: po pierwsze możecie sprzedać wszystkie niepotrzebne Wam rzeczy, ale muszą one być w dobrym stanie. Wystarczy popytać znajomych, wystawić na aukcji internetowej albo urządzić mały kiermasz we własnym domu! Drugą opcją jest oddanie rzeczy znajomym, rodzinie—może komuś właśnie urodziło się dziecko i potrzebuje dziecięcych bucików, a Wasz syn już dawno z nich wyrósł? Rzeczy możecie również oddać potrzebującym—znajdziecie wiele punktów w których przyjmują datki w takiej postaci. Wam się już znudziła zimowa kurta z poprzedniego sezonu i nie macie zamiaru jej zakładać, a może ogrzać kogoś innego zamiast bezczynnie leżeć w szafie i do tego zajmować całkiem sporo miejsca. Po takich przebierkach sami się zdziwicie, ile rzeczy było zbędnych i jak wiele przestrzeni dzięki temu zaoszczędzicie w nowym mieszkaniu!

Błąd 4. Zapakowanie potrzebnych rzeczy

Ten błąd jest w rezultacie bardzo frustrujący, a zdarzył się chyba każdemu, kto kiedykolwiek musiał się przeprowadzić. A mianowicie zapakowanie potrzebnych przedmiotów, które mamy zamiar użyć jeszcze dziś lub jutro rano, czyli podstawowe kosmetyki, bielizna i ubrania na zmianę, książki z których musimy się nauczyć na kolokwium… Jeśli transport zaraz ma przyjechać, to sprawdźmy, czy te przedmioty, których będziemy zaraz używać, nie zostały schowane gdzieś na samo dno kartonu. Oszczędzi nam to nerwów!

Błąd 5. Brak segregacji

Trunks and tuck boxes Milly Green Nursery/kid's roomStorage
Milly Green

Trunks and tuck boxes

Milly Green

Tak, jak wrzucanie wszystkich ubrań do pralki jest złym pomysłem, tak pakowanie całego dobytku bez segregacji jest równie tragiczne w skutkach. Co prawda nic nam się nie zafarbuje, ale konsekwencje tego odczujemy przy rozpakowywaniu. Naczynia pomieszczane z ubraniami, buty razem z pościelą… Jeśli pakujemy rzeczy, warto je najpierw rozdzielić na większe grupy: odzież, kosmetyki, naczynia, obuwie, pościel, dodatki do mieszkania, szkło, sprzęt gospodarstwa domowego itp. Później możemy je również podzielić na mniejsze grupy a każdy z kartonów opisać. Dzięki temu przy rozpakowywaniu i urządzaniu nowego mieszkania wszystko pójdzie nam dwa razy szybciej i bez zbędnej frustracji!

Błąd 6. Robienie wszystkiego samemu

Sam sobie dam radę—czy pomyśleliście tak przy przeprowadzce? To błąd! Przeprowadzka powinna zaangażować wszystkich, którzy biorą w niej udział, a oprócz tego, nie bójmy się poprosić o pomoc znajomych. Pakowanie ubrań i książek do kartonów w gronie znajomych lub rodziny pozwoli nam na szybsze i z pewnością milsze załatwienie sprawy. To są tak naprawdę drobnostki, jednak przy przenoszeniu mebli każda dodatkowa para rąk się przyda! Firmy organizujące przewóz rzeczy i przeprowadzki życzą sobie zdecydowanie zbyt wiele? Popytaj znajomych, czy ktoś z nich nie ma większego auta, do którego zmieszczą się wszystkie rzeczy. 

Błąd 7. Nieposprzątanie mieszkania

Ostatni błąd, ale z pewnością jeden z głównych to nieposprzątanie po sobie mieszkania. Jeśli właśnie opuszczacie jakiś lokal, to z pewnością po zabraniu wszystkich swoich rzeczy, zostały w nim niektóre meble należące do właściciela, a nawet w przypadku, gdy stoi zupełnie puste i możemy podziwiać gołe ściany oraz niezakrytą niczym podłogę—pamiętajcie o posprzątaniu mieszkania! Nie ma niczego gorszego, niż pozostawienie po sobie brudnego wnętrza. Źle to świadczy o nas, jako o lokatorach—sami też nie chcielibyśmy zostać postawieni w takiej sytuacji, gdybyśmy byli właścicielami mieszkania. Po zapakowaniu i przewiezieniu wszystkich swoich rzeczy przetrzyjmy blaty i zamiećmy podłogę. W przypadku większych zanieczyszczeń, jak np. plamy na ścianach, koniecznie powinniśmy się ich pozbyć przed oddaniem kluczy do mieszkania właścicielowi.

Microloft widoczny na zdjęciu został wykonany przez ende marcin lewandowicz.

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!