Oturma odası içine çalışma alanı yapmak için ipuçları | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3648:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Oturma odası içine çalışma alanı yapmak için ipuçları

ümit  atdağ ümit atdağ
Cliff Dwelling by Specht Architects Eclectic
Loading admin actions …

Evlerimizde oturma odası dekorasyonu yaparken öncelikle nasıl bir oturma odası düzenlemesi yapmak istediğimize karar vermeliyiz. Oturma odaları evlerimizin kimliği niteliğinde olduğundan etkileyici, zarif ve görenlerin beğenisini kazanacak bir düzenleme yapmalıyız.  Oturma odaları düzenlemesinde, kimi kullanıcılar sadece oturma odası şeklinde, kimi kullanıcılar ise açık mutfak ile birlikte bir düzenleme yapar.  Kimi ev sakinleri ise iş hayatının getirisi nedeniyle evde çalışmak zorunda kaldıklarından veya home ofis iş yaptıklarından evlerinde bir çalışma odası veya çalışma alanı oluşturmak isterler ayrıca  evlerinde çalışma odaları üst katta olanlar, çalışma odası olmayanlar veya çalışma odası yerine ailesi ile birlikte oturma odasında çalışmak isteyenler için oturma odalarında bir çalışma odası havası oluşturmak, çalışma alanı oluşturmak için düzenleme yaparlar. Oturma odaları içerisinde yapılacak çalışma odası düzenlemesi yaparken oturma odasının doğal düzeninin bozulmaması, dekorasyonun kötü görünmemesi için titiz bir çalışma yapılmalıdır. Çalışma alanları sadece bir masadan oluşabileceği gibi kapsamlı bir çalışma odası mobilyalarından da meydana gelebilir. Bu nedenle oturma odanız içerisinde bir çalışma alanı oluştururken dikkat etmeniz gereken noktalar; oturma odası olarak kullandığınız odanın genişliğinin bilinmesi, oda içerisinde bulunan mobilyaların ne kadar yer kapladığı, çalışma alanı olarak oluşturulmak istenen yerin büyüklüğü, oturma odası içinde bulunan yemek masası ve büyüklüğü, pencere kenarları, oda içinde bulunan köşeler, kapı arkası gibi bütün çalışma alanı olarak kullanılacak noktalar bilinmeli ve bu duruma göre plan yaparak en uygun çalışma alanını oturma odası içinde oluşturmalıyız.

Evlerimizde çalışmak zorunda kaldığımız zaman veya rapor hazırlamak durumunda kaldığımızda çalışma alanı olarak oluşturacağımız alanın çalışmaya uygun olması, motivasyon sağlaması, sessiz bir alan olması, gün ışığını veya yapay aydınlatmayı yeteri kadar alması gereklidir. Oturma odasında yapacağımı düzenleme ile bu koşulları sağlamalıyız. Oturma odasında bulunan yemek masasını bir çalışma alanı olarak kullanabiliriz. Ancak yemek masasının üzerine özel bir aydınlatma sağlamalı, yapacağımız aydınlatma yemek masasının ve oturma odası aydınlatma düzenini bozmamalı veya oturma odasında göze bat mamalı, oturma odası dekorasyonunu gölgede bırakmamalıdır.  Oturma odası içerisinde yapmak istediğimiz bir çalışma alanı için otuma odamızın içerisinde yeterli boş alan olup olmaması çok önemlidir. Eğer oturma odamız geniş ise oturma odası içerisinde bir konsol, bir antika masa, bir süs objesi teşhir alanı gibi vintage veya eskitilmiş mobilyalardan yapılmış bir masa ve sandalye ile birlikte masaya özel bir aydınlatma sağlayarak oturma odası içerisinde her hangi bir köşe de çalışma masası veya çalışma alanı oluşturabiliriz. Eğer oturma odamız geniş değilse yapacağımı işlem mevcut mobilyaları fonksiyonel bir şekilde seçmek ve gerektiğinde kullanacağımız bir çalışma masası oluşturmaktır. Bir tv ünitesinin kenarına katlanabilen bir çalışma masası, koltuk kenarını masa şeklinde kullanabileceğimiz kanepe veya oturma grupları, tercih ederek en zor şartlarda bile oturma odası içinde çalışma alanı oluşturabiliriz.

Oturma odası dekorasyonunu ve estetiğini bozmadan yapacağımız çalışma alanları için aydınlatma da çok önemidir. Salon veya oturma odası geniş bir alana sahipse mümkün olduğu kadar pencere yakınına bir masa yerleştirilmeli, gün ışığından yeterli derece de faydalanılmalıdır. Ayrıca gün ışığının olmadığı saatlerde ise çalışma masasına özel bir aydınlatma yapılmalıdır. Oturma odası içerisinde mümkün olduğunca oturma gruplarının yakınına çalışma masası yerleştirilmemeli, çalışırken dikkat dağıtılmamalıdır.  Çalışma alanları oluştururken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise eşya kalabalığının olmadığı alanların çalışma alanı olarak seçilmesidir. Bir alanda ne kadar az eşya veya süs objesi olursa çalışacak kişinin dikkatinin ve motivasyonunun daha yüksek olmasını sağlar. Oturma odalarında oluşturacağınız çalışma alanları için  örnek oturma odası dekorasyonlarını incelemeli, homify oturma odası dekorasyon sayfalarında yer alan çalışma alanı oluşturabileceğiniz oturma odası çalışmalarını inceleyerek evinizin ve oturma odanızın yapısına göre bir oturma odası düzenlemesi yaparak ihtiyacınız olan çalışma alanlarını oluşturabilirsiniz.

 

Fazla eşyalar

Oturma odası içinde çalışma alanı oluşturmak için oda içerisinde bulunan fazla eşyalarınızdan kurtulmanız gereklidir. Fazla eşyaları oturma odası dışında muhafaza ederek  oturma odanızda yer açabilirsiniz. Oturma odasında çalışma alanı olarak oluşturduğunuz yerleri özel bir dekorasyon ve düzenleme ile çalışma alanı haline getirebilir ve istediğiniz çalışma alanına sahip olabilirsiniz. Örnek resimde oturum alanı olarak kullanılan kanepe ve yemek masası dışında yer alan sandalye ve koltukları oturma odasında çıkararak çalışma alanı için yer açabilirsiniz.

Salon incelemesi

Cliff Dwelling by Specht Architects Eclectic
Specht Architects

Cliff Dwelling

Specht Architects

Evinizde bir çalışma odanız yoksa veya çalışma odası dışında farklı bir oda da çalışmak istiyorsanız oturma odası veya salonda bir çalışma alanı oluşturabilirsiniz. Çalışma alanı oluşturmak için öncelikle çalışma alanı oluşturacağını salon veya oturma odasını özenli bir şekilde incelemeli, salonun veya oturma odasının durumuna, dekorasyonuna göre bir alan ayırmalı ve bu alan içerisine bir çalışma alanı oluşturmalısınız.  Bu sayede çalışma odanızın dışında farklı bir alanda da çalışabilme imkanına sahip olacaksınız. Örnek resimde geniş bir salon içerisinde arka tarafa konulmuş olan yemek masası çalışma alanı olarak kullanılabilir veya iki büyük cam duvarın arasında ki duvara bir masa konularak çalışma alanı oluşturulabilir.

İdeal köşe

Oturma odasında çalışma alanı oluşturacaksanız, en uygun alanı belirlemelisiniz. Uygun bir alan yok ise oturma odanızda pencere kenarına veya odanın bir köşesine küçük bir masa yerleştirerek özel bir çalışma ile bir çalışma alanı oluşturabilirsiniz. Oturma odası içerisinde oluşturacağını çalışma alanları için gün ışığından yararlanabileceğiniz, motivasyonunuzu artırabileceğiniz sade mobilyaların yer aldığı köşelerin seçilmesi çok ideal olacaktır. Örnek resimde yer alan oturma odası içinde pencere kenarı çalışma alanı olarak kullanılabilir, ve gün ışığından yararlanılabilir.

Yemek masaları

Oturma odaları veya salonlarda çalışmak isteyenler, veya çalışma odası olmadığı için salon veya oturma odasında çalışmak zorunda kalanlar için en ideal çalışma alanları yemek masalarıdır. Yemek masaları hem geniş hem de az kullanıldığı için en ideal çalışma alanı olarak oturma odası içinde yer alır.  Örnek resimde yer alan yemek masası çalışma alanı olarak çok idealdir. Üzerinde yapılmış olan yemek masasına özel aydınlatma ile çalışma alanının ihtiyaç duyulacağı aydınlatma da sağlanmıştır.

Sade dekorasyonlar

Oturma odalarında çalışmak zorunda kalıyorsanız dikkatinizi dağıtmamak ve motivasyonunuzu bozmamak için oturma odalarınızı olabildiğince en minimalist şekilde dekore etmelisiniz. Bu sayede en verimli çalışma alanını oluşturmuş olursunuz. Örnek resimde yer alan oturma odası çok sade dekore edilmiş ve istenildiğinde çalışma alanı olarak kullanılmaya hazır durumdadır. Ahşapların vermiş olduğu doğallık çalışma verimini artırmak için çok önemlidir.

Not duvarı

Oturma odasında bir çalışma alanı oluştururken sadece bir masa ve sandalye koymanız yeterli olmayacaktır. Normal bir çalışma odasında olması gereken bir sümen veya not duvarı da olması gerekir. Bunun için oda içinde en ideal duvar önüne çalışma masası koymalı ve çalışma alanınızı oluşturmalısınız.  Örnek resimde yer alan oturma odası ortasına yapılmış olan ahşap duvar ihtiyaç duyulan duvar için çok idealdir. Ahşap duvar önüne bir masa konularak ideal bir çalışma alanı oluşturulabilir.

Modern Houses by Casas inHAUS Modern

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!