Kuchnia w stylu angielskim—jak ją urządzić?

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
KUCHNIA ART DÉCO, HOLTZ HOLTZ Modern Kitchen
Loading admin actions …

Elegancja i wyrafinowanie to podstawowe wyznaczniki kuchni w stylu angielskim, które odpowiednio zastosowane mogą dać oszałamiający swoją prostotą efekt. Białe, kremowe i pastelowe ściany, jasne meble i delikatne dodatki nawiązujące do przeszłości tworzą spójny obraz domowej kuchni urządzonej ze smakiem. Kuchnia w stylu angielskim najlepiej sprawdza się w dużych pomieszczeniach, w których zmieści się wyspa lub jadalnia. Jednak nawet właściciele małych kuchni, mogą się pokusić o angielską elegancję. Wystarczy zachowanie podstawowych wyznaczników stylu, aby uzyskać wymagany efekt. Oto 10 elementów, które nadają kuchni wyjątkowy, angielski wyraz. 

Elegancki minimalizm

Kuchnia w stylu angielskim kojarzy się głównie z białymi frontami szafek, jasnymi ścianami, delikatnymi dekoracjami i dużą przestrzenią. Podczas tworzenia aranżacji z łatwością można dodać elementy bardziej nowoczesne, które wcale nie wykluczają elegancji i wytworności. Kuchnia w stylu angielskim sprawdza się idealnie w dużych pomieszczeniach, w których można umieścić wyspę, a najlepiej jeszcze dodać jadalnię. Wrażenie przestronności jest zagwarantowane przez szerokie okna, które dostarczają odpowiednią ilość światła, a całość potęguje biały kolor ścian i mebli. Biel została przełamana przez czarne blaty, które dodają wyrafinowanego charakteru. W tej aranżacji nie znajdziemy witryn i delikatnych ozdób, które są częstym gościem w klasycznej kuchni w stylu angielskim.

Kolory

Kuchnia w stylu angielskim  charakteryzuje się zastosowaniem bieli, pastelowych barw i jasnych, delikatnych dodatków. Dzięki temu pomieszczenie sprawia wrażenie przestronnego. Przy dobrze oświetlonym pomieszczeniu można stworzyć kontrast dodając elementy w ciemniejszych kolorach, ale należy zachować umiar. Mając białe meble warto dodać nieco charakteru poprzez blaty w innym kolorze, najlepiej wykonane z kamienia. Zapewni to ich długotrwałość. Dekoracje nie muszą ściśle podlegać pastelowej zasadzie. Dobrze widziane są motywy kwiatowe, ozdoby w postaci firanek, czy barwna ceramika.

Połączenie z salonem

Mogąc sobie pozwolić na połączenie kuchni z salonem, zostanie stworzona przestronna strefa, która zachwyca nie tylko swoją funkcjonalnością, ale też wyrafinowaną elegancją. Kuchnia w stylu angielskim często występuje w symbiozie z salonem lub jadalnią. Można symbolicznie oddzielić kuchnię przez wyspę lub dekoracyjne firany, które są często spotykanym dodatkiem w stylu angielskim. Białe meble, jasne ściany i odpowiednie oświetlenie optycznie powiększą pomieszczenie, co jest szczególnie przydatne podczas aranżacji małych kuchni. Jeżeli w dodatku istnieje możliwość połączenia kuchni z salonem, to w efekcie powstanie o wiele większa wspólna przestrzeń użytkowa. 

Stół i krzesła

Odpowiednio dobrany stół do kuchni w stylu angielskim  powinien być wykonany z naturalnych materiałów i jednocześnie nawiązywać kolorystycznie do mebli kuchennych. Jeżeli kuchnia jest sercem domu i w niej spożywa się posiłki, to należy zadbać o wielkość stołu. W takim wypadku dobrym pomysłem jest stół rozkładany. Estetycznie dobrane krzesła muszą dopełnić całości i tak jak stół, pasować do aneksu kuchennego. Posiadając małą kuchnię, ale jednocześnie nie chcąc rezygnować ze stołu, warto pomyśleć nad drobnym stolikiem z chociażby dwoma krzesłami. Jednak ich wykonanie powinno zachwycać, czy to delikatną formą, czy rzeźbionymi nogami—kuchnia w stylu angielskim to przecież kwintesencja elegancji!

Drewno

Solidne, naturalne drewno to najlepszy materiał na meble do kuchni w stylu angielskim. Tę kuchnię wykonaną z litego drewna przygotował endecoration. Wymagane jest ustawienie szafek w jednym ciągu, tak aby zabudowa kuchni stanowiła nierozerwalną całość. Rzeźbione wykończenia frontów dodadzą elegancji kuchennym meblom o pozornie prostych kształtach. W zależności od tego jakie drewno jest do dyspozycji, jasne można pokryć lakierem, co doda kuchni nieco rustykalnego charakteru lub postawić na meble białe, w odcieniach beżu, czy ecru. Kuchnia w stylu angielskim powinna zachwycać elegancją i estetycznością. 

Dodatki

KUCHNIA ART DÉCO, HOLTZ HOLTZ Modern Kitchen Cabinets & shelves

Prawdziwa kuchnia w stylu angielskim nie może się obejść bez ceramicznych dodatków, wiklinowych koszyków i stylowych dekoracji. Naczynia powinny być w pastelowych kolorach, najlepiej ceramiczne, koniecznie z niebieskimi elementami. W lecie mile widziane są wiklinowe kosze pełne sezonowych owoców, co nadaje całości aranżacji sielski i domowy wyraz. Stylowe dekoracje nie powinny kryć się tylko w wykończeniu mebli, ale też w drobnych napisać na pojemnikach, kolorowych motywach na akcesoriach kuchennych i kwiecistych wzorach na ozdobach. Ciekawym dodatkiem są szklane i gliniane słoje, które dodają domowego charakteru, a każda kuchnia w stylu angielskim powinna się nim cechować.

Mała kuchnia w stylu angielskim

Kuchnia w stylu angielskim w połączeniu z barwnym orzeźwieniem to dobry pomysł dla tych, którzy boją się stylistycznej nudy. Taka sprawdza się najlepiej w dużych pomieszczeniach, jednak jak widać, przy dobrym zagospodarowaniu przestrzeni i przestrzeganiu zasad dotyczących estetyki i funkcjonalności, nawet w małych pomieszczeniach można się pokusić o angielską elegancję. Szafki utrzymane w jasnym kolorze, delikatnie przyciemnione względem barwy szafek blaty, drewniane listwy jako wykończenie okapu, witrynka i stylizowane dodatki są wyznacznikami stylu. Przełamanie angielskiej aranżacji przez różne odcienie niebieskiego odświeża kuchnię i nadaje figlarnego wyrazu. Inne pomysły na aranżację małej kuchni znajdują się tutaj: Jak urządzić małą kuchnię?

Funkcjonalność

Elegancja i wyrafinowanie to główne cechy stylu angielskiego, jednak równie ważna jest funkcjonalność. Dlatego też wszystkie produkty i akcesoria kuchenne powinny być odpowiednio posegregowane i łatwo dostępne. Szuflady są często lepszym miejscem na przechowywanie podręcznych przyrządów niż klasyczne szafki, ponieważ szybciej się otwierają, wszystkie produkty są od razu widoczne, a znalezienie czegoś nie jest jednoznaczne z powstaniem bałaganu, jak czasem ma to miejsce w tradycyjnych szafkach. Kuchnia w stylu angielskim zachwyca nie tylko swoją estetyką i stroną wizualną, ale też funkcjonalnością. Korzystanie z takiej kuchni powinno być czystą przyjemnością.

Kredens

Ten mebel nie jest klasycznym, typowym elementem wystroju kuchni w angielskim stylu. Jednak odpowiednio zaaranżowany mebel, może przykuć uwagę i stać się prawdziwym nośnikiem stylu. Kredens kojarzy się głównie z babciną kuchnią, a takie nawiązanie do tradycji jest ciekawym zabiegiem stylizacyjnym.  Poustawiane na nim talerze, dzbanki i kubki tworzą obraz domowego zakątka, a biały kolor i jasny blat zapewniają uniwersalny wydźwięk, który perfekcyjnie łączy się z wyznacznikiem angielskiej elegancji. Solidne drewno i wyżłobione fronty powinny pasować do pozostałych mebli kuchenny, jednakże jeśli kuchnia jest mała, to właśnie kredens może stać się najważniejszym meblem. Więcej stylowych kredensów, szafek i regałów można znaleźć tutaj. Kuchnia w stylu angielskim z pewnością nie straci swojego dystyngowanego uroku poprzez dodanie rustykalnego mebla!

Kwiaty

Kwiaty i motywy florystyczne są zazwyczaj stałym elementem kuchni utrzymanej w konwencji rustykalnej. W stylu angielskim najczęściej spotykane są w aranżacji salonu, jednak równie dobrze sprawdzą się w kuchni! Żywe, jak też zasuszone, dodają delikatnego wyrazu, a wzory umieszczone na firankach, serwetkach i naczyniach staną się subtelną dekoracją, która wspaniale odnajduje się w prostej, eleganckiej kuchni w angielskim wydaniu.

Need help with your home project?
Get in touch!

Highlights from our magazine