TOP 10—nowoczesne meblościanki!

Aśka Warchał Aśka Warchał
no bo bono unikat:lab Living roomStorage
Loading admin actions …

Meblościanka wydaje się być synonimem wystroju wnętrz z PRL-u. Chyba żaden inny mebel nie wyraża tak dobrze charakteru poprzedniej epoki. Na dźwięk słowa meblościanka każdy od razu ma przed oczami salon u rodziców lub dziadków, gdzie królowała właśnie ona. Zamykane szafki często kryły w sobie minibarek z kryształową papierośnicą w środku, niektóre półki były przeszklone dodatkowo z lustrem w głębi—na takich najlepiej prezentowały się mniej lub bardziej eleganckie zestawy filiżanek babci, czasem znajdywało się tutaj miejsce przeznaczone na telewizor, otwierane biurko, a może nawet rozkładane łóżko… wszystko obowiązkowo obklejone lśniącym fornirem! Opis ten potraktować należy oczywiście z przymrożeniem oka. Pod względem estetycznym meblościanka meblościance nierówna. Przyznać jednak należy, że był to i jest wciąż mebel niezwykle funkcjonalny, dziś powiedzielibyśmy kompaktowy. I wcale nie odszedł do lamusa! 

Wydaje się, że właśnie przez silne skojarzenia terminu meblościanka z komunizmem, jest on rzadko używany. Mówimy często o półkach lub regałach, kiedy w rzeczywistości moglibyśmy mówić o meblościance. Jaka jest bowiem jej definicja? To duży mebel wysokości ściany lub zbliżony do niej, z zamykanymi oraz otwartymi półkami. Prawda, że taki opis nagle pozwala sklasyfikować jako meblościankę wiele pięknych projektów znanych nam z nowoczesnych wnętrz? 

Przestańmy zatem myśleć stereotypowo—czas przywrócić meblościankę do łask! Zobaczycie sami, że niektóre pomysły naszych dziadków wciąż sprawdzają się doskonale…

1. Meblościanka dla nowoczesnego wnętrza

Rozpoczynamy nasz przegląd od mebla, w którym wykorzystano fornir. We współczesnym wydaniu prezentuje się on jednak znakomicie, ocieplając nowoczesne pomieszczenie i kontrastując z białymi frontami szafek. Fornirem oklejone zostały tyły większości otwartych półek. Większości, ponieważ jeśli się dokładnie przyjrzymy, to zauważymy, że meblościanka podzielona została na trzy strefy. Pierwsza od okna, druga z centrum z szarymi tyłami półek i trzecia, bardzo długa. Widzimy także zaznaczony fornirowym blatem podział poziomy. Meblościanka, a o tak wspaniałym geometrycznym designie!

2. Pryskie wyrafinowanie

Jak już wiemy, meblościanka to mebel składający się z segmentów, które można interesująco komponować. Na powyższym przykładzie prosto ze stolicy wyrafinowania, Paryża, zamykane szafki oraz szuflady ułożono na najniższym poziomie, podczas gdy przeszklone półki zajmują wyższy poziom. Wyjątkiem jest wąski segment przy wejściu do salonu. W ten sposób powstał projekt niezwykle spójny. Duże przeszklenia, ustawione naprzeciw okna, powiększają optycznie pomieszczenie. A przecież mówimy o meblu, który do tej pory kojarzył nam się z PRL-em! I jest to meblościanka w wersji maksi, ciągnąca się na całą szerokość ściany, a nawet dalej. Chociaż może jeszcze trudno nam w to uwierzyć, to właśnie dzięki niej pomieszczenie nabiera klasy.

3. Meblościanka pod skośnym sufitem

Główną charakterystyką interesującego nas dzisiaj mebla jest jego funkcjonalność, potrafi on dopasować się do każdych warunków—nawet do ostrego skosu pod sufitem! Wprowadzenie meblościanki do powyższego pomieszczenia zaowocowało wykorzystaniem przestrzeni, która zazwyczaj zostaje zmarnowana. Teraz spójny projekt pozwolił na stworzenie regału dla książek, do których dostać się można po drewnianej drabinie—jak w starych bibliotekach! Śmialiśmy się, że komunistyczne meblościanki zawierały biurka? W lewym kącie znajdziemy małe miejsce do pracy. I nie będzie to jedyny przykład w tym Katalogu Inspiracji. Widzicie jeszcze jakiś ciekawy obiekt, który wkomponował się w nasz mebel? Ten biały prostokąt to klimatyzacja. Sprzęty tego typu rzadko udaje się ukryć w wystroju wnętrz. Meblościanka jednak dała radę!

4. Efektowna meblościanka

Znów wracamy do nowoczesności, a może raczej do przyszłości? W głębi tego intrygującego salonu projektanci umieścili imponującą meblościankę. W zaskakujący sposób łączy się ona z… sufitem! Wykonana bowiem została z drewna tego samego rodzaju oraz w tym samym, geometrycznym stylu. Dodatkowo, w głębi otwartych półek znajdują się lustra, w których ten się odbija—a kiwaliśmy głową nad odbiciem filiżanek babci! Tutaj osiągnięto efekt wręcz niesamowity. Otwarte półki przeplatane są wysuwanymi szufladami o prostokątnych i kwadratowych formach. Nasza meblościanka ma jasno zaznaczone centrum—to ciekawy obraz, przedstawiający antyczne ruiny. Czego jak czego, ale obrazu jeszcze w meblościance nie widzieliśmy! Profesjonaliści z homify nieustannie nas zaskakują…

5. I z telewizor, i kominek…

Zastanawialiście się, gdzie jest meblościanka z telewizorem? Oto pierwszy przykład i to niezwykle oryginalny. Meble tworzone na zamówienie to jednak gwarancja klasy! Czarne półki ciągną się prawie na całą szerokość ściany. W centrum wysuwa się z tej ciemnej płaszczyzny biały moduł. Znajdziemy w nim wytęskniony telewizor, zabudowany głośnik oraz miejsce na sprzęt grający oraz odtwarzacz DVD. Urządzenia te znajdują się w szafce, otwieranej w sposób, który przypomina nam o ukrytych biurkach oraz minibarkach PRL-u. Meblościanka w swej białej części zawiera także przestrzeń pełną elektrycznych świeczek, która z daleka wydaje się być kominkiem. Imitacja kominka w meblościance? Dlaczego nie!

6. Meblościanka—definicja elegnancji

Po raz kolejny wracamy do luster na w głębi półek. Kto by pomyślał, że mogą być one tak eleganckie? Tym razem nie znajdziemy na nich ani filiżanek, ani książek, ale wyjątkową kolekcję egzotycznych rzeźb, ceramiki oraz naturalnych artefaktów. Czy meblościanka może być elementem wyposażenia luksusowego salonu? Okazuje się, że absolutnie tak! Oprócz drewnianych półek znajdziemy tutaj także zamykane, bez-uchwytowe szafki. Wysilcie wzrok, bowiem wcale nie tak łatwo je zauważyć…

7. Meblościanka o futurystycznej formie

Przyzwyczajeni jesteśmy, że meblościanka to zbiór kątów prostych, jednak nowoczesny design zakwestionuje wszystko. Przygotujmy się na to, co nieprzewidywalne! Powyższa meblościanka wydaje się być żywym organizmem, ciągle w ruchu, ciągle falującym. Musimy przyznać, że jest to propozycja niezwykle efektowna. Ma ona także swoją praktyczną stronę—półki oraz szafki u podstawy oraz na górze są głębsze i mogą pomieścić więcej. Biały kolor mebla nie pozwala na zdominowanie przez niego pomieszczenia. Świetnie kontrastuje z czernią telewizora oraz z intensywną czerwienią plastikowych stołków. Oto wnętrze przyszłości!

8. Meblościanka także w jadalni

Czas na zmierzenie się ze wspomnieniem PRL-u! Meblościanka, którą pokazujemy powyżej teoretycznie wpisywałaby się w znany schemat. Fornir zastąpiło tu lite drewno, ale szklane tyły pólek, częściowo schowanych za przeszkleniami, tworzą lustra, w których odbija się zastawa na specjalne okazje… A jednak nowoczesny design sprawia, że meblościanka ta jest meblem idealnym dla współczesnego, klasycznego wnętrza. Nie trąci myszką—wręcz przeciwnie! Zachwyca i inspiruje.

9. Zamiast ściany—meblościanka!

miniszyk unikat:lab BedroomWardrobes & closets
unikat:lab

miniszyk

unikat:lab

Mebel fi od krakowskiego studia Unikat:Lab to także meblościanka, a nawet 'meblo-ścianka działowa'. Został on zaprojektowany jako dwustronna bryła, jest podwójnie funkcjonalny, w użyciu w obu pomieszczeniach, które dzieli. Chcecie zobaczyć jak wygląda z drugiej strony? Sprawdźcie ten Katalog Inspiracji: Stylowe mieszkanie młodej kobiety w Kielcach. Po meblach będących bardzo wyrazistymi manifestacjami stylu przyszedł czas pokazać, że meblościanka może również być delikatna i lekka. Biel, pastelowa mięta oraz jasne drewno wypełniają przestrzeń atmosferą radosnego spokoju.

10. Biel i czerń

no bo bono unikat:lab Living roomStorage
unikat:lab

no bo bono

unikat:lab

Pozostajemy przy dyskrecji, zamykając nią nasze zestawienie. To kolejna meblościanka, która wykorzystuje kontrasty bieli i czerni. Czyni to jednak w interesujący sposób. Cała jest biała, jedynie wewnętrzne płaszczyzny półek z wyłączeniem tyłu są czarne. Podkreśla tym samym swoją trójwymiarowość. Również dzięki temu harmonizuje wspaniale z resztą wnętrza, również podporządkowanemu klasycznemu kontrastowi. Wnętrza z meblościanką, a jednak na wskroś współczesnego…

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!