Saksı deyip geçmeyin! Aynen kopya çekebileceğiniz 16 fikir!

Homify TR Homify TR
Home Accessories rigby & mac Garden Accessories & decoration
Loading admin actions …

Modern, klasik, minimal, country, endüstriyel, geleneksel… Evinizi hangi stille dizayn ederseniz edin, her tarz, her ev ve istisnasız her bütçe için ev dekorasyonunu güzelleştirmenin en güzel yolu pek tabii ki canlı bitkilerdir! Yeşil bitkiler, sukulentler, kaktüsler, renkli çiçekler, ev ağaçları ve hatta maydanoz, biberiye, nane, fesleğen gibi yenilebilir otlar evlerimize tazelik katar, yaşam alanlarımızı daha ferah bir atmosfere kavuşturur ve tabii ki kusursuz bir estetik ortaya çıkarır. Ev dekorasyonları oluşturulurken profesyonel mimarlar ve dekoratörler çoğu zaman mükemmele erişmek için doğayı taklit ederler. Çünkü el değmemiş doğada denizler, okyanuslar, nehirler, dağlar, ağaçlar, çalılar, çiçekler, gökyüzü, yıldızlar ve hatta çöl gibi kurak araziler bile eşsiz bir estetiğe sahip olurlar ve gündelik hayatımızda da aradığımız şey işte tam olarak el değmemiş doğanın huzur veren, dingin ama aynı zamanda göz kamaştıran görkemli estetiğidir. Sanıyoruz canlı bitkilerin her evde neden bu kadar iyi bit etki yarattıkları da aşikâr. Doğayı taklit edip ona en yakın estetik biçimlere ulaşmaya çalışırken  doğanın gerçek parçalarını evlerimizde barındırmak da o huzur veren dinginlik ve görkeme bir adım daha yaklaşmamızı sağlıyor. Gelgelelim, evimizin içinde doğal bir ortam olmadığı için bu bitkileri yaşattığımız yaşam alanları, yani saksılar da evimizin görünümünde yer ediyor ve eğer o sıradan, çirkin denilebilecek ve her yerde satılan toprak rengi plastik saksılarla yaşam alanlarınızı doldurmak istemeyen okurlarımız için bu yazımızda birbirinden güzel saksı fikirlerini derledik. Bu derlemede her eve, her büyüklüğe ve her bitkiye uygun bir saksı mutlaka bulacaksınız.

​1. Kaplama yüzey

Kendin-Yap tutkunları aslında her objeyi harika saksılara dönüştürebilirler. Plastik yoğurt kaplarını bile bu örnekteki gibi farklı kaplama malzemeleri ya da kumaşlarla kaplayarak sıra dışı saksılar yaratabilirsiniz

2. Rengarenk ve çeşit çeşit

Kaplama saksıların en güzel özellikleri de hayal gücünüzün el verdiği kadar renkli ve çeşitli olabilmeleri tabii ki. Farklı şekillere sahip saksılarınızı farklı desen ve renklerle kaplayın! Harika görünecekler!

3. Sukulentler için

Özellikle ofislerimizde ve çalışma odalarımızda sıklıkla boy gösteren sukulentler için birbirinden şık ve el yapımı seramik saksılar…

4. Sanat eseri gibi

Saksı deyip geçmemek lazım, saksılar hem çiçeklerin yaşam alanı hem de aksesuardır ve bu tarz sanatsal dokunuşlar yenilikçi yaşam alanları için ideal.

5. Bahçelerde büyük saksılar

Kronen 65 Flower Pot in Warm Grey Concrete Adam Christopher Design Garden Plant pots & vases Concrete Grey
Adam Christopher Design

Kronen 65 Flower Pot in Warm Grey Concrete

Adam Christopher Design

Elbette yalnızca evlerinizde değil, bahçelerinizde de saksı kullanabilirsiniz. Bu büyük ve hareketli model bahçe ve balkonlar için harika değil mi?

6. Siyah beyaz estetiği

Black and White Enamel Pot rigby & mac Garden Accessories & decoration
rigby & mac

Black and White Enamel Pot

rigby & mac

Çünkü zebraları kim sevmez?

7. Eskinin güzelliği

Hanging Vintage Garden Tap Planter ELLA JAMES Garden Accessories & decoration
ELLA JAMES

Hanging Vintage Garden Tap Planter

ELLA JAMES

Eski malzemeleri dönüştürerek yaratıcılığınızı konuşturmak da elinizde.

8. Limit hayal gücünüz!

Eski ayakkabı ve botlarınızı atmak yerine içlerine minik çiçek ya da kaktüsler ekmeye ne dersiniz?

9. Saksı evleri!

Large Glasshouse Terrarium ELLA JAMES Garden Accessories & decoration
ELLA JAMES

Large Glasshouse Terrarium

ELLA JAMES

Bu fikre de bayılacağınıza eminiz! Özellikle kedisi olanlar için hem çok işe yarayacak hem de benzersiz estetiğiyle göz kamaştıran bir fikir. Kedileriniz artık çiçeklerinizi rahat bırakacak!

10. Hasır trendine uyum sağlayan saksılar

Garden Fork Planter ELLA JAMES Garden Plant pots & vases
ELLA JAMES

Garden Fork Planter

ELLA JAMES

Hasır son zamanların en gözde malzemelerinden biri. Hasır mobilyalar, sepetler sık sık karşımıza çıkıyor. Hasırdan saksı neden olmasın?

11. Çağdaş dokunuşlar

Capi Nature Indoor - Mix of mini pots Capi Europe Living roomAccessories & decoration
Capi Europe

Capi Nature Indoor—Mix of mini pots

Capi Europe

Seramik saksıların en şahane özelliklerinden biri de her tarza uygun modellere ve zengin bir çeşitliliğe sahip olmaları. Bu saksılar yatak çizgili yapılarıyla çağdaş ve yalın bir estetik oluşturuyorlar.

12. Metal kova

Pink Double Orchid Plant Appleyard London Garden Plants & flowers
Appleyard London

Pink Double Orchid Plant

Appleyard London

Eski metal kovalar da bugün harika modern saksılar oluşturuyorlar. Bu örnekte metal kovanın ön kısmındaki girinti kara tahta boyası ile boyanarak çok daha sıra dışı bir görünüm ortaya çıkarılmış.

13. Sulama kovası

Petite Hydrangea Plant Appleyard London Garden Plants & flowers
Appleyard London

Petite Hydrangea Plant

Appleyard London

Dediğimiz gibi, aslında her şeyi saksıya çevirebilirsiniz… Mesela bir sulama kovasını!

14. Şık ve zarif

Heraldry Large White Modern Indoor Planter Artificial Green Interior landscaping White
Artificial Green

Heraldry Large White Modern Indoor Planter

Artificial Green

Bu tarz modeller ise kent dokusunu doğallıkla birleştirmek isteyenler için ve klasik tarzlı dekorasyon tercih edenler için ideal.

15. Betondan saksı

Betondan saksı da mı olurmuş demeyin! Endüstriyel tarzın en önemli malzemelerinden biri olan beton saksıya dönüşünce de o çağdaş etkisini sürdürebiliyor.

16. Cam zarafeti

Pacific Teardrop Terrarium The Urban Botanist Interior landscaping
The Urban Botanist

Pacific Teardrop Terrarium

The Urban Botanist

Ve tabii ki teraryumlarda kullanılan cam saksılar! Kendi minyatür bahçelerinizi oluşturmak için mükemmel seçeneklerin başında geliyor.

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!