Najmodniejsze płytki łazienkowe - TOP 10 | homify

Najmodniejsze płytki łazienkowe—TOP 10

Martyna Raduszewska Martyna Raduszewska
Ceramika Paradyż Eclectic style bathroom
Loading admin actions …

Płytki łazienkowe są podstawą w aranżacji łazienki, to one nadają jej indywidualnego charakteru. W tym sezonie nie ma jednej dominującej tendencji, dlatego możemy sobie pozwolić na wybór spośród wielu różnych propozycji. Bardzo popularne są wszelkie motywy imitujące naturalne materiały takie jak drewno, kamień czy tkaniny. Nowością są płytki łazienkowe z wypukłą strukturą oraz nadrukami cyfrowymi. Interesującym trendem jest również wprowadzenie sześciobocznych formatów. Choć królują duże płytki łazienkowe, wracają do łask również te o mniejszych formatach, w szczególności zestawione w barwne, kolorowe kompozycje. Niewątpliwym hitem sezonu są płytki łazienkowe imitujące beton, nieodłączny element tak bardzo popularnych ostatnio wnętrz w stylu industrialnym. 

Szukacie pomysłu na modne i oryginalne płytki łazienkowe do swojego nowego domu lub świeżo wyremontowanego mieszkania? Przeczytajcie jakie są najnowsze trendy i wybierzcie coś dla siebie!

1. Z nadrukiem cyfrowym

Płytki łazienkowe z nadrukiem cyfrowym to najnowszy trend w aranżacji łazienek. Nowoczesna technika nadruku cyfrowego pozwala na tworzenie zdobień, nie możliwych do uzyskania wypracowanymi do tej pory metodami tj. sitodrukiem bezpośrednim czy natryskiem. Technologia ta pozwala na odwzorowanie dowolnego projektu wykonanego cyfrowo oraz zdjęć wysokiej jakości. Ta mała rewolucja w produkcji płytek łazienkowych, dała duże pole do popisu projektantom łazienek. Możliwość bardzo dokładnego oddania detali umożliwiła produkcję ceramiki imitującej naturalne tworzywa jak np. drewno czy kamień. Stąd też płytki łazienkowe z nadrukiem stały się bardzo popularne w tym sezonie. 

2. Z efektem 3D

Kolejną nowością w aranżacji łazienek są płytki łazienkowe z efektem 3D. Pod tą nazwą kryje się zarówno trójwymiarowa ceramika jak i ta wykorzystująca złudzenia optyczne. Płaskie płytki łazienkowe łatwiej jest utrzymać w czystości, dlatego iluzjonistyczne wzory są obecnie bardzo popularne. Wypukłe kafelki swoją fakturą mogą imitować strukturę surowców naturalnych jak drewno i kamień lub mieć formę geometryczną. Na zdjęciu obok przedstawiona została glazura przypominająca swoją fakturą falujące morze. Wypukłe płytki łazienkowe warto zestawiać z gładkimi i stosować do podkreślenia najbardziej rzucających się w oczy części łazienki jak np. ściana nad wanną czy okolice lustra.

3. W kształcie sześcioboku

Nowością w 2015 roku są przede wszystkim płytki łazienkowe o formie sześcioboku—od bardzo dużych, w jednolitym kolorze, poprzez średnie, zróżnicowane fakturowo, aż po małe migoczące niczym dekoracyjna mozaika. W tej łazience postawiono na ciepłe, radosne kolory—żółć, beż, biel i ciepłą zieleń. Różnokolorowe płytki łazienkowe w kształcie sześcioboku wypełniają całą ścianę, na której znajduje się toaleta, bidet i umywalka z lustrem. Wiszące sześcienne szafki oraz sufit wykończone zostały płytą OSB, co dodatkowo podkreśliło oryginalność i nowatorstwo tej aranżacji.

4. Imitujące drewno

W łazience panuje duża wilgotność, dlatego tylko niektóre rodzaje drewna są używane do jej wykończenia. Oczywiście naturalne drewno w łazience musi być odpowiednio zabezpieczone oraz wymaga większej troski niż bardziej odporne na wilgoć i zabrudzenia płytki łazienkowe. Już wcześniej podejmowano próby odwzorowania za pomocą ceramiki wyglądu drewna, ale dopiero dzięki technice nadruku cyfrowego stało się to naprawdę możliwe. Obecnie płytki łazienkowe mogą przedstawiać przekroje drewna, oddające naturalne usłojenie w najmniejszych detalach. Popularne są motywy imitujące wzory desek czy parkietów tak jak w łazience na zdjęciu obok. Często płytki łazienkowe są dodatkowo specjalnie postarzane, aby nadać im bardziej wyrazisty charakter i uzyskać efekt starego wnętrza.

5. Płytki łazienkowe imitujące tkaninę

Płytki łazienkowe imitujące tkaninę sprawią, że wnętrze łazienki staje się bardziej eleganckie, a przy tym przytulne. Należy jedynie uważać podczas wyboru wzoru, ponieważ zbyt drobny może pomniejszyć optycznie pomieszczenie. W tej łazience zdecydowano się na płytki łazienkowe w duże wzory kwiatowe. W połączeniu z kremową bielą i dużym lustrem nad umywalką sprawiają, że wnętrze wydaje się jasne i przestronne. 

6. Imitujące kamień

Kolejnym trendem z serii inspirowanej naturalnymi surowcami są płytki łazienkowe imitujące kamień. Tak jak w przypadku tych odwzorowujących drewno czy tkaninę, wyprodukowanie płytek łazienkowych wyglądających jak kamień było możliwe dzięki rozwinięciu technologi nadruku cyfrowego. Technika ta umożliwiła oddanie niepowtarzalnego rysunku kamienia, zgodnie z jego naturalnym pierwowzorem. Ściany wyłożone tego typu płytkami sprawiają wrażenie zrobionych w całości z kamienia. 

7. Imitujące beton

Płytki łazienkowe imitujące beton to idealny pomysł na wykończenie wnętrza w stylu industrialnym. W tej łazience przedstawionej na zdjęciu zastosowano je w dwóch odcieniach szarości, kontrastujących z bielą umywalki zintegrowanej z blatem wykonanej z corianu. Wnętrze posiada dwa typu oświetlenia: lampy sufitowe i ukryte oświetlenie typu Led, które w połączeniu z ogromnym lutrem, na całą szerokość ściany, optycznie powiększa pomieszczenie. 

Jeżeli macie małą łazienkę i chcielibyście sprawić, żeby wydawała się większa zajrzyjcie do Katalogu inspiracji - 7 trików na większą łazienkę.

8. W stylu vintage

W tym sezonie wciąż bardzo popularne są płytki łazienkowe w stylu vintage, imitujące swoim kształtem stare kafelki. Do aranżacji łazienki przedstawionej zdjęciu wybrano długie, białe, ceramiczne płytki łazienkowe ułożone w cegiełkę, przywodzące na myśl te z paryskiego lub londyńskiego metra. W zestawieniu z delikatną zielenią ścian i czarno-białymi obrazkami wprowadzają do wnętrza nutę nostalgii. 

9. Inspirowane XVI-wiecznymi płytkami mauretańskim

Bardzo popularne, choć nie aż tak, jak dominująca moda na naśladowanie naturalnych materiałów w ceramice, są płytki łazienkowe inspirowane XVI-wiecznymi dekoracjami mauretańskimi. Maurowie przez prawie osiem stuleci zamieszkiwali Półwysep Iberyjski wywierając duży wpływ na kulturę i sztukę obecnej Hiszpanii i Portugalii. Dziś sięgamy ponownie po motywy przez nich rozpowszechnione. Na zdjęciu widzimy płytki łazienkowe dekorowane arabeską i ornamentem mauretańskim, w kolorze kobaltu. Urozmaicają one wnętrze i nadają mu nieco orientalny charakter.

10. Odważne zestwiawienia wzorów i kolorów

Chociaż w tym sezonie dominują przede wszystkim dużo formatowe płytki łazienkowe, to te niewielkie też są bardzo chętnie stosowane. Nie zupełnie samodzielnie, ale w kontrastowym zestawieniu z ceramiką o innej wielkości, kolorze czy fakturze. Tak jak w przedstawionej na zdjęciu łazience, gdzie połączono czerwone płytki łazienkowe, o mozaikowej fakturze z gładkimi, wielkoformatowymi, w kolorze czystej bieli i głębokiej czerni. Jeżeli nie boicie się zdecydowanych kolorów być może ta propozycja jest właśnie dla Was?

Casas inHAUS Modern Houses

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!