Drewniane balustrady - którą wybrać? | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Drewniane balustrady—którą wybrać?

Martyna Raduszewska Martyna Raduszewska
modern  by Daniel Beutler Treppenbau, Modern
Loading admin actions …

Drewniane balustrady kojarzą się przede wszystkim z tradycyjnymi wnętrzami. W nowoczesnych mieszkaniach dominują obecnie schody z barierkami ze szła, kutego metalu lub całkowicie ich pozbawione. Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety, a przede wszystkim nadaje wnętrzu charakterystyczny wyraz. Drewno daje wrażenie ciepła i sprawia, że pomieszczenia są bardzo przytulne. Efekt ten jest mile widziany w klasycznych aranżacjach, niekoniecznie w tych supernowoczesnych z dominującymi minimalistycznymi, wyrazistymi formami. Istnieją jednak drewniane balustrady, które będą idealnie pasować i do tego rodzaju wnętrz. Drewno jako tworzywo daje bardzo duże możliwości. Umiejętnie wykorzystane przez projektanta może też zaskoczyć. 

Urządzacie nowy dom lub mieszkanie i nie wiecie, które schody wybrać? Zastanawiacie się czy zdecydować się na drewniane balustrady?—przeczytajcie nasze propozycje, one pomogą rozwiać wszelkie wątpliwości.

Spływająca

Nie wszystkie drewniane balustrady muszą być masywne i wypełnione tradycyjnymi tralkami. Przykładem jest barierka ukazanych na zdjęciu schodów, która falująco 'spływa' z piętra na parter. Policzkowe schody wykonane zostały z drewna Bodo i malowanego dębu. To egzotyczne drewno, o miedzianym kolorze z ciemnobrązowymi żyłami to gatunek pochodzący z Afryki Zachodniej i Centralnej. Charakteryzuje się dużą ciężkością, dlatego wykorzystywane jest m.in do produkcji gitar basowych i jak widać na zdjęciu jest niezwykle efektownym materiałem na drewniane balustrady.

Jeżeli szukacie pomysłu na schody, które tak jak te zachwycą Waszych gości przeczytajcie Katalog inspiracji - 5 przykładów wspaniałych schodów.

Krok po kroku

Przedstawione na zdjęciu schody dywanowe o nietypowej konstrukcji, z prostą, drewnianą balustradą wykonane zostały w całości z bardzo jasnego drewna. Jest to doskonały przykład jak połączyć drewno z prostymi, minimalistycznymi formami. Zarówno geometryczna forma jak i barwa schodów sprawiają, że są doskonałym uzupełnieniem nowoczesnego wnętrza. Naprzemienne stopnie nadały im niebanalnego charakteru. Dzięki temu zabiegowi zaoszczędzono dużo miejsca, ponieważ tego typu konstrukcja pozwala na skrócenie biegu schodów—są niczym rozkładana drabinka prowadząca na strych, lecz w przeciwieństwie do niej są dużo bardziej stabilne i komfortowe w użytkowaniu. Proste, drewniane balustrady nie tylko pełnią tu funkcję estetyczną, ale przede wszystkim są niezastąpionym wsparciem podczas wchodzenia po stromych schodach.

W paryskim stylu

Do tego klasycznego wnętrza doskonale pasują proste betonowe jasne schody. Stopnie wykonane zostały z jasnego drewna co ociepliło będące niemal w całości w bieli pomieszczenie. Drewniane balustrady polakierowane na biało, uzupełnione zostały ciemnymi poręczami korespondującymi z elementami posadzki i wyposażenia przedpokoju. Całość aranżacji bardzo lekka i elegancka nawiązuje do stylu paryskich kamienic.

Na metalowej konstrukcji

Na zdjęciu znajdują się schody policzkowe, o metalowej konstrukcji, z drewnianymi stopniami. Również kurtynowa, drewniana balustrada wykonana została na metalowym stelażu. Wypełniają ją gęsto umieszczone pionowe, drewniane deseczki przypominające bardziej sztachety umieszczone w ogrodzeniu działki czy w barierce balkonu. W tym przypadku konstrukcja ta została przeniesiona do wnętrza dając przy tym zaskakujący efekt. Tego typu drewniane balustrady bardzo dobrze prezentują się w nowoczesnych wnętrzach, przede wszystkim tych, o charakterze industrialnym.

Drewniana balustrada krzyżowa

Drewniane balustrady krzyżowe rzadko są spotykane we wnętrzach domu, zazwyczaj tego typu konstrukcje stosuje się do ogrodzenia balkonu lub tarasu. W tym przypadku kopertowa, drewniana balustrada zabezpiecza przestrzeń ponad schodami. Pomalowana na biało, sprawia wrażenie lekkiej i wtapia się w jasne pomieszczenie. Bardzo dobrze komponuje się z rustykalnymi dodatkami, świetnie wpisuje się we wnętrza w stylu vintage, jak to przedstawione na zdjęciu.

Praktyczna zabudowa

Te schody to przykład jak w projektowaniu wnętrz można połączyć ze sobą różne funkcje. Pełne, drewniane balustrady zabezpieczają proste schody, wykonane z naturalnego drewna. Na ich wewnętrznych ściankach zamontowano drewniane poręcze. Znajdujący się na zdjęciu lewy policzek schodów wykorzystany został do stworzenia regału, zabudowując tym samym przestrzeń pod schodami. To bardzo funkcjonale rozwiązanie pozwoliło zaoszczędzić dużo miejsca i zagospodarować niewygodny fragment przedpokoju. 

W formie ścianki

Na zdjęciu obok widzimy betonowe schody ze stopniami z ciemnego drewna. Drewniane balustrady przybrały tutaj postać ażurowej, modernistycznej ścianki oddzielającej od siebie biegi schodów. Pionowe, drewniane słupki ciągną się w duszy schodów, przez całą ich wysokość. Ustawione zostały w dwóch rzędach i połączone ze sobą, w regularnych odstępach, poziomymi łączeniami. Klatka schodowa oświetlona jest dzięki oknu umieszczonemu ponad spocznikiem, a ażurowe prześwity w ściance umożliwiają przepływ naturalnego światła we wnętrzu. 

Całe w bieli

Drewniane balustrady mogą również sprawiać wrażenie bardzo lekkich i idealnie wkomponowywać się w jasne, delikatne wnętrza. Te wygięte, policzkowe schody z tradycyjną drewnianą balustradą, składającą się z prostych słupków i delikatnych tralek, w całości pomalowane zostały na biało. Zestawienie z białą ławką i ozdobnym lustrem sprawiło, że to rustykalne wnętrze, wykończone prawie w całości w drewnie, nabrało nieco więcej elegancji.

Kręcone schody

classic  by Apollo, Classic
Apollo

Antique Mahogany Spiral Staircase

Apollo

Te niezwykle reprezentacyjne, spiralne schody, niczym wstęga, spływają z okrągłego otworu w suficie prosto do salonu. Stanowią jego niemalże centralny punkt i zdecydowaną ozdobę. Wykonane zostały z ciemnego, drewna mahoniowego. Drewniane balustrady wypełnione misternie zdobionymi tralkami, sprawiają, że są jeszcze bardziej wytworne. Choć tego typu schody nie są najbardziej komfortowe w codziennym użytkowaniu, w szczególności dla osób starszych i małych dzieci, mają również swoje zalety. Przede wszystkim zajmują bardzo mało miejsca oraz są dużo bardziej efektowne niż pozostałe typy schodów.

Zestawianie różnych form

Na tym przykładzie możemy zobaczyć jak elastyczne i biorące po uwagę przestrzeń musi być myślenie architekta projektującego schody. Na zdjęciu widzimy dwie zupełnie różnie konstrukcje, których elementem wspólnym są drewniane balustrady. Parter z pierwszym piętrem łączą wygięte w łuk schody wachlarzowe, wykończone szarą wykładziną, z balustradą składającą się z prostych tralek, z jasnego drewna, słupków lakierowanych na biało i poręczy w ciemniejszym odcieniu. Na pierwszym piętrze schody zmieniają swoją formę. Na wyższą kondygnacje prowadzą już schody spiralne, wykonane w całości z jasnego drewna z prostymi tralkami i poręczy z tego samego materiału.

Modern Houses by Casas inHAUS Modern

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!