Her zaman pırıl pırıl banyolar için 14 pratik temizlik hilesi

Homify TR Homify TR
Falkirk St MDSX Contractors Ltd Industrial style bathroom
Loading admin actions …

Temizlik işlerinizi kolaylaştırmak ve daha pratik hale getirmek istemez misiniz? Bizimki de soru değil mi?! Kim istemez ki? Bunu bildiğimiz için bu yazımızda size temizliği en zor olan ve sürekli hijyenik ve tertemiz kalmak zorunda olan banyolarınız için 14 pratik temizlik hilesi vereceğiz. 

Bu 14 ipucu sayesinde pırıl pırıl ve hijyenik bir banyoya sahip olmak daha az enerji ve daha az zamanla mümkün olacak. Ayrıca tüm bu temizlik önerilerinin gerçekten çok işe yaradığına emin olabilirsiniz, profesyonel temizlik servisleri de bu teknikleri kullanıyorlar. O halde temiz ve hijyenik bir banyoya çok daha pratik ve kolay bir şekilde sahip olmak için bilmeniz gereken ipuçlarına bakalım  mı artık, ne dersiniz?

1. Pencereleri açın

En kolay ve en bilinen temizlik yönteminden başlayalım: Her ne kadar ülkemizde genellikle banyolarda çok küçük bir pencere olsa da, bu aslında çok da doğru bir yaklaşım değil. Çünkü havalandırma temiz bir ortam için gerekli olan en önemli şey. Bunun için banyonuzun penceresi küçük olsa bile mutlaka pencereyi açın ve sık sık temiz havanın içeriye dolmasını sağlayın. Eğer banyonuza yeşil bitkiler de koyarsanız içeride daha taze bir atmosfer oluşturabilirsiniz.

2. Sirkenin gücünden yararlanın

Elma sirkesinin ne mucizevi bir temizlik maddesi olduğunu biliyor muydunuz? Özellikle duş malzemelerini temizlemek için en etkili yöntem elma sirkesi. Sirkeyi bir buzdolabı poşetine doldurup lekeli ve eski duş başlığınızı da bu poşetin içine koyup ağzını bağlayın ve bir gece bekletin. Ertesi sabah duş başlığınızın yeni gibi olduğunu göreceksiniz!

3. Banyo paspasınızı sık sık yıkayın

Drummonds Case Study: European Retreat, Denmark Drummonds Bathrooms Scandinavian style bathroom
Drummonds Bathrooms

Drummonds Case Study: European Retreat, Denmark

Drummonds Bathrooms

Banyo paspası sık kullanıldığı için siz farkında olmasanız da çok hızlı kirlenir ve hijyenik bir ortam oluşmasına engel olur. Havlu paspas kullanıyorsanız mutlaka haftada en az bir kere çamaşır makinesinde paspasınızı yıkayın.

4. Klozet hijyeni

Klozetinizi temiz tutmak sağlık açısından çok önemlidir. Klozet temizliğinizi kolaylaştırmak ve süreklileştirmek için hazır klozet tabletlerini kullanabilirsiniz.

5. Banyo dolaplarını düzenli tutun

İlaç çekmeceleri, havlu dolapları, makyaj çekmeceleri vs… Banyonuzda yer alan çekmece ve dolapları düzenli tutmanız gündelik hayatınızı kolaylaştıracaktır.

6. Aynaları ve aydınlatma ünitelerini temizleyin

Banyonuzda daha ışıl ışıl bir görünüm oluşturmak istiyorsanız aynalarınızı ve avizelerinizi silerek pırıl pırıl bir atmosfer yaratabilirsiniz.

7. Banyo perdenizi bağlayın

Banyoda küf ve nem oluşmasının birincil sebeplerinden biri de banyo perdesinin alt kısımlarında biriken sulardır. Bunu engellemek için de her banyodan sonra banyo perdesini bağlayabilir ve yer ile temasını engelleyebilirsiniz. Bu kadar basit!

8. Tutacakları temizlemeyi unutmayın

Battersea LEIVARS Eclectic style bathroom
LEIVARS

Battersea

LEIVARS

Çekmece kulpları, kapı kolları, dolap kulpları… Kısacası temizlik sırasında çok da dikkat etmediğimiz tutacaklar mikrobun en çok yayıldığı yerlerdir!

9. Eski diş fırçanızı değerlendirin

Eski diş fırçanızı çöpe atmak yerine çamaşır suyu ile köşeleri temizlemek için kullanabilirsiniz. Diğer fırçaların yeterince ulaşamadığı alanları temizlemek için diş fırçaları mükemmeldir.

10. Ampullerinizi değiştirin

Daha ışıl ışıl bir görünüm için bazen ampullerinizi yenilemeniz bile yeter.

11. Aromatik mumlar

Kokulu mumlar ve aromatik yağlar ile daha huzurlu ve mis kokulu bir banyonuz olabilir.

12. Cam bezi şart

Camlardaki ve aynalardaki su lekelerine engel olmak sıradan bez ve temizleyicilerle oldukça zordur. Bunun için mutlaka yalnızca camlar için üretilen bezlerden ve cam temizleme sıvılarından kullanmalısınız.

13. Aksesuarları da yıkayın

Sabunluklar, sıvı sabun şişeleri, mumluklar ve diğer aksesuarlar da temizlik sırasında pek üzerinde durmadığımız objeler ancak bu küçük aksesuarları da belirli aralıklarla yıkadığınızda farkı hissedeceksiniz.

14. Yerleri en son silin

​Brixham House Tye Architects Modern Bathroom
Tye Architects

​Brixham House

Tye Architects

Banyo temizliğinizi yaptıktan sonra en son yerleri silin ve kurumaya bırakın. En uç noktadan başlayıp kapıya doğru ilerlerseniz aynı noktayı iki kere silmek zorunda da kalmazsınız. 

Bu yazıyı beğendiyseniz Hayatınızı kolaylaştıracak temizlik ipuçları başlıklı yazımız da size ilham verebilir.

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!