5 ayda inşa edilen bir prefabrik evden aynen alabileceğiniz 6 fikir | homify

5 ayda inşa edilen bir prefabrik evden aynen alabileceğiniz 6 fikir

Meral Eser Meral Eser
Barra&Barra Srl Classic style houses
Loading admin actions …

Ev sahiplenmek ya da yeni ev yaptırmak isteyenler için, homify sayfalarında ilham veren proje örneklerini derlemeye devam ediyoruz. Bugünkü yazımızda İtalya'nın Cuneo kentinden 5 ayda inşa edilen bir prefabrik konut projesine yer verdik. Günümüzde modern ve minimalist öğeler taşıyan dubleks ya da tripleks müstakil konut projeleri ilgi görüyor. Bugün sizlere rustik öğeler barındıran, taş cephesi ve eğimli kiremit çatı örtüsüyle geleneksel izleri bir araya getiren ferah atmosfere sahip bir konutu tanıtacağız. Geniş çim bahçesi ve huzur dolu atmosferiyle konut projesin BARRA&BARRA SRL imzası taşıyor. 240 m² alana yerleşen şahane prefabrik konutu yakından tanıyalım.

1. Natürel dokularla huzur veren atmosfer

Geleneksel izler taşıyan konut projesinde modern çizgiler de mevcut. Öncelikle eğimli beşik çatı modeli uygulanan konutta kiremit çatı örtüsü kullanılarak klasik stil öğeler barındırıyor. Geniş pencere açıklıklarıyla doğal ışığı muntazam alan sürgü cam pencereler ve kapı sistemleri uygulanıyor. Giydirme taş cephe zarafeti göz okşarken rustik tarz esintiler de mevcut. Özellikle konut projelerinde natürel dokuları zemin uygulamalarında kullanmayı tercih edenler için rustik tarz örnekler ilham verebilir.

2. Formları öne çıkaran dinamik bir cephe

Doğa ile iç içe enfes bir manzaraya sahip konutun geniş bir bahçe alanı mevcut. Ağaçlarla çevrili geniş çim alanda dizayn edilen geniş basamaklı yol, hem davetkar hem de konukları girişe yönlendiriyor. Burada görkemli bir cephe dizaynını oluşturan unsurlar arasında taş cephe mimarisi estetiği, formları öne çıkaran cephe dizaynı ve dinamik atmosfer mevcut.

3. Açık plan tasarım

Konutun iç mekanlarına göz atalım. Son derece modern ve şık dizayn edilen konut projesinde açık plan tasarım ve galeri alanı mevcut. Ahşap çatı strüktürü ve eğimin izin verdiği alanlarda asma kat muntazam tasarlanıyor. Duvar dekorları için formları ön plana çıkaran ve asimetri uygulanan raf ve dolap sistemleri işlevsel amaçla dizayn edilmiş. Geleneksel izler barındıran projelerde olduğu gibi baca kullanılıyor ve modern şömine dizaynı ile sıcak bir atmosfer oluşuyor.

4. Benzer renk ve dokularla oluşan derinlik algısı

Eğer küçük ve dar alanları dekore ediyorsanız, fazla sayıda doku ve renk kullanımından kaçınmanızı öneririz.Tek doku ve renk ağırlıklı kaplanan zemin uygulamaları vasıtası ile sınır algısı kaybolur. Dolayısıyla sınırların algılanmadığı bir mekanda derinlik etkisi artar. Döner merdiven uygulaması ile yakın renklerde kaplanan basamak ve duvar zeminleri uyum ve ahenk oluşturuyor. Bu tip projelerde genellikle merdivenin taşıyıcı elemanları burada beton duvarlar oluyor.

5. Kontrast renklerle yarı açık mutfak

Genel olarak açık renk tonlarının tercih edildiği zemin uygulamalarının yanı sıra geniş ve ferah bir atmosfer hakim. Son derece şık saatli raf sistemi modern çizgiler taşıyor. Yarı açık mutfak alanı ise kontrast renkler içeren yemek masası, dolap ve tezgahlarla döşeniyor. Mutfak alanında beyaz tavan ve duvar zemini ve  doğal ışığı muntazam alan geniş pencere açıklıklarıyla ferah ve şık bir mekan dizayn ediliyor.

6. Ahşap çatı strüktürü ve parke zemin uygulaması

Eğer huzur dolu bir atmosfer oluşsun istiyorsanız doğal malzemeleri gerek yapı elemanlarında, gerekse zemin kaplaması uygulamaları ve mobilyalar tercih edebilirsiniz. Doğal malzemelerin ferahlık katan etkisinin yanı sıra planlamada göz yormayan bir akış oluşturmayı kolaylaştırıyor. Ahşap çatı strüktürü kirişleriyle konut projesinde estetik bir görünüm sağlıyor ve taşıyıcı elemanları oluşturması bakımından işlevsellik de sağlıyor. homify'da marangozlara ulaşabilir ve ilham veren fikirleri değerlendirebilirsiniz.

Bu yazımızı beğendiyseniz, ayrıca ’Beyaz mucizeler: Aklınızı alacak 7 ev’ yazımız da ilginizi çekebilir.

Casas inHAUS Modern Houses

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!