Küçük mutfakları yeniden planlamak için 6 şahane örnek

Request quote

Invalid number. Please check the country code, prefix and phone number
By clicking 'Send' I confirm I have read the Privacy Policy & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future.

Küçük mutfakları yeniden planlamak için 6 şahane örnek

Meral Eser Meral Eser
 Kitchen by homify,
Loading admin actions …

Mutfaklar sık kullanılan yaşam alanlarından biridir, evin kalbidir. Eğer büyük ve geniş bir mutfağa sahip değilseniz üzülmeyin. Akılcı çözümlerle küçük bir mutfağı, büyük mutfaklar kadar verimli kullanabilirsiniz. Ekstra depolama alanları dizayn edebilir, ek ve katlanabilen tezgah modellerini kullanabilir, ya da çok amaçlı mobilya çözümlerini değerlendirebilirsiniz. Bu yazımızda küçük mutfaklar için akılcı çözümler sunacak 6 mutfak örneğini derledik. İşte küçük mutfaklar için esin kaynağı olabilecek 6 örnek.

1. Pratik kullanım olanakları

Bünyesinde L şeklinde tezgah barındıran küçük bir mutfak modeli. Tezgah modelinde tercih edilen nötr renkler ve dokusuyla soğuk bir atmosfer oluşmasını önleyen detaylar içeriyor. Ahşap mutfak dolapları gerek kapaklar, gerekse raflarıyla natürel renk ve dokusu ile sıcak bir atmosfer oluşturuyor. Özellikle küçük mutfaklar için açık renk tonları duvar, tavan ve döşeme zemini sınır algısını azaltır ve daha geniş bir görünüm oluşmasını sağlar. Kasvetli bir görünüm oluşmasından kaçınanlar genellikle koyu renkler yerine, derinlik algısı oluşturması bakımından zeminlerde açık renk tonlarını tercih ederler.

2. Duvarlarda renk ve desenler, dolaplarda sadelik

Öncelikle renk ve hareketlilik duvar zemininde mi, yoksa tezgah ya da dolaplarda mı uygulanmak isteniyor, buna karar verilmeli. Renk ve desenlerin denge unsuru önceden göz önüne alınabilir. Şık ışıklandırma unsurlarıyla renkleri figürler ve desenler barındıran duvar fayansları sıcak bir atmosfer oluşturmayı kolaylaştırıyor. Duvar dekorunu ön plana çıkarmak için mutfak dolaplarını daha sade ve eğer küçük bir mutfağa sahipseniz açık renk tonlarında kaplamalarla tercih edebilirsiniz.

3. Mutfak aletleri için ekstra yer bulun, tezgah alanından tasarruf edin

Eğer küçük bir mutfak tezgahına sahipseniz, ekstra alan tasarrufu için dolapları değerlendirebilirsiniz. Tezgah alanından duvar dekorlarına taşıyarak bu işi ölü ve boş alanları değerlendirerek çözebilirsiniz. Ayrıca küçük mutfaklarda göz yormayan bir görünüm oluşturmak için natürel renk tonlarının uyumunu tercih edebilirsiniz. Natürel renk tonları arasında kahverengi tonları, krem ve bej renkleri yer alır. Örnek mutfakta renklerin uyum ve ahenginin yanı sıra duvar zemini beyazlara bürünürken, mutfak dolaplarında iki farklı kaplama rengi tercih ediliyor.

4. Işıklandırma unsurlarıyla mutfağınızın atmosferini değiştirin

Beyazlara bürünen küçük mutfakta aydınlatma unsurlarıyla daha ferah ve iç açıcı bir atmosfer oluşturuluyor. Özellikle dinlenme ya da keyif yapma ihtiyacı bulunan platformlarda güneş ışığına en yakın ton, sarı ışık kullanımı tavsiye edilir. Çalışma motivasyonunu arttıracak ve dikkat gerektiren ortamlarda ise beyaz ışık tercih edilmelidir. Göz hizasına yakın raflarda şeffaf ya da buzlu cam kapakların kullanımı pratik kullanım olanakları sağlar.

5. Zeminden tavana depolama sistemleri

U şeklinde mutfak tezgahı barındıran bu mutfakta açık renk tonları hakim. Daha geniş ve ferah bir görünüm kazanmasını sağlayacak geniş pencereler vasıtasıyla doğal ışık muntazam alınıyor. Ekstra zemin alanı kazanmak için duvar rafları ve dolapları zeminden tavana kadar uzatmak daha geniş depolama alanları kazandıracaktır. Ayrıca mutfak planlayıcıları tarafından dizayn edilen çalışmaları gözlemleyebilir, ilham alabilirsiniz.

6. Ölü ve boş alanları değerlendirin

Kenar ve köşeleri değerlendirmeyi ihmal etmeyin. Duvarlardaki ölü ve boş alanları işlevsel amaçlı değerlendirebilir, zemin alanından tasarruf edebilirsiniz. Mutfak cihazlarından, bilumum aletlere göre farklı ebatlarda raf sistemleri le pratik kullanım olanakları oluşturabilirsiniz. Alanları maksimum verimli değerlendirmek için gizli çekmeceler, ek tezgahlar ya da kapak rafları gibi çok amaçlı çözüm fikirlerini değerlendirebilirsiniz.

Bu yazımızı beğendiyseniz, ayrıca ’Küçük mutfaklar için 26 harika fikir’ yazımız da ilginizi çekebilir.

 Houses by Casas inHAUS,

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!