Mały dom, wielki projekt

Aśka Warchał Aśka Warchał
LSC, a*l - alexandre loureiro arquitectos a*l - alexandre loureiro arquitectos Minimalist house
Loading admin actions …

Co powiecie na dom bez żadnej ściany wewnętrznej? Dzisiaj mamy dla Was właśnie takie cudo, w którym jedynym wyjątkiem jest ukrycie łazienki. Za to uwaga! Jest to budynek piętrowy… Chociaż niewielki w skali, projekt architektów z a*l – alexandre loureiro arquitectos bez wątpienia można nazwać wielkim. Zachwyci nas minimalistycznym podejściem do wystroju wnętrz, a nawet właśnie podziałów przestrzeni (lub ich braku). Wybudowany w głębi działki stanowi idealny domek dla gości czy też dla dorastającego dziecka.

Wybierzcie się z nami w podróż do Portugalii—warto!

Nowoczesność i historia

Domek będzie zachwycał nas swoją prostotą na każdym kroku, daleko mu jednak od banału. Przed nami niby typowa bryła: dwa duże otwory okienne i drzwi… w wersji makro, obejmującej dwa piętra! Wielkie przeszklenia pozwalają na wypełnienie wnętrza naturalnym światłem. Gładka elewacja kontrastuje ze starymi, kamiennymi murami w fantastyczny sposób.

Minimalizm w kamiennym objęciu

Wchodzimy do środka, gdzie okazuje się, że bryła interesującego nas budynku nie tylko została wciśnięta pomiędzy stare mury, to one ją tworzą! Faktura kamienia potraktowanego białą farbą wprowadza do wnętrza ruch i rustykalny czar. Stanowi dekorację przestrzeni urządzonej w duchu całkowitego minimalizmu. Spójrzmy chociażby na strefę salonu wyznaczoną przez beżowy dywan, a znajdziemy w niej jedynie sofę oraz mały stoliczek.

Podziały bez podziału

Jak podzielić przestrzeń, pozostawiając ją całkowicie otwartą? Nasi architekci, budując pomiędzy kamiennymi ścianami, wymyślili drewnianą konstrukcję piętra na planie antresoli. Ma ono kształt litery U, która pozostawia pustą przestrzeń nad strefą salonu. Dodatkowo balustrada jest biała jak ściany, dzięki czemu staje się niewidoczna.

Kuchnia i jadalnia

Niby jest tutaj pusto, a jednak niczego nie brakuje. Przechodzimy przez salon, by znaleźć się w strefie kuchni połączonej z jadalnią. Granice kuchni wyznacza grafitowy barek, natomiast drewniane meble jadalni ogranicza kolejny z dywanów. Obie strefy korzystają z miejsca do przechowywania w białych, zabudowanych, minimalistycznych szafach.

Zwróćmy jeszcze uwagę na fantastyczną, betonową posadzkę o niejednolitym kolorze.

Ukryta łazienka

Łazienka to jedyne miejsce, które otrzymało nowo wybudowane ściany. Ukryta w głębi budynku zachwyca tajemniczą atmosferą. Miesza się tutaj kamień, mozaika ceramiczna, beton i szkło, szarości i delikatny połysk niebieskiego. Oświetlenie ledowe na suficie jest niezwykle oryginalne.

Śniąc na wysokościach

Wchodzimy na górę, gdzie czeka sypialnia oraz inne kąciki do wypoczynku. Łóżko znajduje się u spodu wspomnianej wcześniej litery U. Okazuje się, że sufit w przeważającej swojej części składa się ze świetlika.

Pozazdrościliście właścicielom? Też możecie stworzyć dla siebie podobną przestrzeń. Lektura tego artykułu Wam w tym pomoże: Przestrzeń wykorzystana na 100%! Pomysły na łóżko na antresoli.

Natura z każdej strony

Odwracamy się i co na nas czeka? Kolejne przeszklenie, kolejna możliwość obcowania z naturą. Na wprost łoża czeka przeszklenie otwierające się niczym harmonijka, przez które wyjść można na prywatny balkon. W tym domu zasypia się patrząc na korony drzew… Czego chcieć więcej?

Need help with your home project?
Get in touch!

Highlights from our magazine