Hangi renkler birbirine uyumludur? Ev döşerken ihtiyacınız olacak tek rehber!

Request quote

Invalid number. Please check the country code, prefix and phone number
By clicking 'Send' I confirm I have read the Privacy Policy & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future.

Hangi renkler birbirine uyumludur? Ev döşerken ihtiyacınız olacak tek rehber!

Homify TR Homify TR
Modern Kitchen by Cristiane Locatelli Arquitetos & Associados Modern
Loading admin actions …

Evinizi dizayn ederken renk seçmek çok zor geliyor değil mi? Hangi renk kanepeye hangi duvar renkleri uyar; hangi tonlarda aksesuarlarla ana renkler vurgulanmalı gibi sorular her zaman kafa kurcalayan sorulardır. Ama merak etmeyin, bu yazımızda sizler için karar vermenizi kolaylaştıracak şahane bir renk seçimi rehberi hazırladık!

1. Odadaki en geniş desenden ilham alın

Yaşam alanınızı dizayn ederken mükemmel bir uyum yaratmak istiyorsanız bunun en kolay yollarından biri odadaki en geniş desenli döşemenin renklerinden ilham almaktır. Örneğin geniş bir halınız varsa halınızın üzerindeki desenlerin rengine göre odanızın geri kalanını döşeyebilirsiniz. Duvarlarda ise desende yer alan beyaz ve bej gibi nötr renkleri kopyalamalısınız. 

2. Koyu tonlardan açık tonlara

Profesyonel tasarımcıların herhangi bir alanın renk konusunda fazla risk almadan iyi görünmesini sağlamak için çok basit ve temel bir ipuçları var: Dikey olarak aşağıdan yukarıya koyudan açığa doğru ilerleyen bir düzenleme. Bu temel dekorasyon kuralının kaynağı ise tabii ki doğa. Herhangi bir yaşam alanı dış dünyayı yineler ve dış dünyada, yani doğada, ayaklarımızın altında bulunan yer yüzü en koyu tonlara sahipken gökyüzüne çıktıkça tonlar açılır. Binalar, ağaçlar vs. orta tonludur, gökyüzü ise açık. Doğadan ilham almak ise özellikle renk tercihlerinde her zaman estetik bir görünüm ortaya çıkarır.

3. Evin en sosyal alanlarıyla başlayın

Evinizin tümünde kusursuz bir renk uyumu yaratmak istiyorsanız özellikle oturma odası, yemek odası ve antre gibi sosyal alanlardan başlamalısınız. Önce bu alanlar için bir renk şeması seçin, ardından bu şemasından bir renk çekerek diğer odalara uygulayın. Örneğin oturma odasında kullandığınız en dikkat çekici dekorasyon unsuru olan kırmızı kanepenin kırmızını bir iki ton koyulaştırıp bordolaştırarak ya da bir iki ton açarak pembeleştirerek yatak odanızın ana rengini belirleyebilirsiniz.

4. Renk çarkından yararlanın

Renk çarkından yararlanarak dekorasyonunuzu oluşturmak her zaman iyi bir fikirdir. İnternette de kolaylıkla bulabileceğiniz renk çarkı ya da diğer adıyla renk tekerleğinde birbirine yakın duran renkler klasik ve modern bir uyum yaratmak için bire birdir. Genel olarak renk çarkında birbirine yakın olan renklerin kombinasyonları daha rahatlatıcı ve dinlendirici bir ortam ortaya çıkarır. Eğer daha hareketli ve çağdaş tarzlı bir yaşam alanı oluşturmak istiyorsanız zıt renkleri bir araya getirerek uyumsuzluğun estetiğini keşfedebilirsiniz. Renk çarkında birbirlerinin tam karşısına denk gelen renkler (sarı-mor, kırmızı-yeşil, turuncu-mavi gibi) zıt renkleri oluşturur.

5. Giysilerinizden ipucu alın

Evinizin dekorasyonunda hangi renkleri kullanırsanız yaşam alanlarınızın sizin için en ideal görünüme kavuşacağından emin olamıyorsanız, dekoratif olarak size en uygun renkleri bulmanın en kolay yollarından biri giysi tercihlerinize göz gezdirmek olacaktır. Kıyafetlerimizi seçerken üzerine pek düşünmemize gerek kalmadan genellikle bize kendimizi iyi hissettiren renkleri seçeriz. Dolayısıyla bu renkler dekorasyonlarımızda da bizi iyi hissettirecek renklerin başında gelecektir.

6. Her odaya biraz siyah

Dünyaca ünlü dekoratörlerden bazıları kusursuz bir yaşam alanına sahip olmak için her odaya az da olsa siyah eklemek gerektiğini iddia ediyorlar. Siyahın en önemli özelliği odadaki diğer renk kullanımlarını netleştirmesi. Yani küçük de olsa siyah aksesuarlarla odanızda kullandığınız diğer renklerin çok daha dikkat çekici ve belirgin görünmesini, oluşturduğunuz renk kombinasyonlarının daha çarpıcı bir karakter kazanmasını sağlayabilirsiniz.

7. Gri her zaman fark yaratır

Eğer çok kararsızsanız bugünlerin en şık, nötr ve modern gri tonlarını kullanmak mükemmel bir tercih olacaktır. Gri rengin bukalemunsu değişken kalitesi her renge uyum sağlayabilen ve her kombinasyonu karizmatikleştirebilen bir yapıya sahip. Pastel tonlarla da, beyazla da, neon sarıyla da, yumuşak bir pembe tonuyla da kusursuz ve zamanın ötesinde bir uyum sağlayabilen belki de tek renk gridir.

8. 60-30-10 kuralı

Bir yaşam alanını dekore ederken söz konusu oda için seçtiğiniz ana rengi odanın yüzde 60’ına, ikincil baskın rengi odanın yüzde 30’una ve üçüncü bir rengi de yüzde 10’una yararak kullanmalısınız. Bu yöntem her zaman işe yarar ve göz kamaştırıcı yaşam alanları ortaya çıkarır çünkü bu oran renklerin doğru şekilde dengelenmesini sağlıyor.

9. Asla eskimeyen ikili: Siyah-beyaz

Tarzından hiçbir zaman ödün vermeyen, her dönemin modası olmayı başaran, her zaman şık ve dinamik bir ikili olan siyah ve beyaz kombinasyonu da kararsızlar için en ideal seçeneklerden biri. Bu ikilinin yanına altın ya da gümüş parıltılar ekleyerek vurguyu arttırabilirsiniz.

10. Kişisel stilinizi sergileyin

Hangi renkler birbirine uyumlu diye düşünürken izlemeniz gereken en önemli rehberin kendi zevkleriniz olduğunu unutmayın. Dekorasyon ve moda kitaplarında uyumsuz olarak adlandırılan ve bir arada kullanılmaması tavsiye edilen renkleri bile bir araya getirebilir ve kendi tarzınızı oluşturabilirsiniz. Sonuçta renkler sizin kendinizi daha iyi hissetmeniz için varlar! Kalıpların dışına çıkmaktan korkmayın!

Modern Houses by Casas inHAUS Modern

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!